Auktion pågår nu, 33 st utrop

Träffar: 150   « Föregående 1 [2] 3 Nästa »

Collier, silver 925/1000, längd 44,5 cm, bredd 17 mm, tillverkare JAa - Jens J Aagaard Danmark, magnetlås Ø10 mm, fint skick  Vikt: 63 g

Collier, silver 925/1000, ...

Hänge, 18K guld, droppformad modell, svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 14 mm, droppens bredd 5,5 mm, fint skick Vikt: 2,1 g

Hänge, 18K guld, droppform...

Hänge Droppe, 18K guld, svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 16 mm, droppens bredd 5,5 mm, mycket fint skick Vikt: 0,4 g

Hänge Droppe, 18K guld, sv...

Ring, 14K guld, slät modell, Ø19¼ mm, bredd 6,7 mm, gravyr Vikt: 10,7 g

Ring, 14K guld, slät model...

Ring, silver 925/1000, naturlig grön sten, Ø17,0 mm (justerbar skena), bredd 4-26 mm, uppbyggnad med blommor i genombruten dekor, tillverkare Reuven Israel, sten utan anmärkning, fint skick  Vikt: 8,8 g

Halskedja X-länk med stav, 18K guld, doserad modell, Svedbom & Co AB (SVE), längd knäppt 45,0 cm, bredd 5,5 - 11 mm, fint skick Vikt: 22,6 g

Halskedja X-länk med stav,...

Minnesmynt 50 kronor, silver 925/1000, "DET KUNGLIGA BRÖLLOPET 1976", Ø36 mm, fint ex. Vikt: 27 g

Armring, 18K guld, mönstrad dekor, oval, öppningsbar, tillverkarstämpel Quadri, inre omkrets 18,0 cm, bredd 7,5 mm Vikt: 12,8 g

Armring, 18K guld, mönstra...

Klackring, 18K guld, defekt Vikt: 2,1 g

Collier, silver, vita stenar, längd 41,5-46 cm, bredd 6 mm, stenar utan anmärkning, svensk kontroll/importstämpel, fint skick  Vikt: 8,3 g

Halsband med Hänge, silver 925/1000, SCOOP, längd 42,5-47 cm, kedja bredd 5 mm, integrerat hänge, längd 30 mm, bredd 17 mm, fint skick  Vikt: 14,2 g

Halsband med Hänge, silver...

Carmoséring, 18K guld, blå Spinell Ø 5,5 mm, Bergkristaller, tillverkarstämpel ABD, Falköping, svensk kontrollstämpel, ringstorlek 18¼ mm, skenans bredd 2 mm, frontens diameter 11 mm, fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 3,4 g

Carmoséring, 18K guld, bl...

Hänge, förgyllt silver 925/1000, blå Safirer, längd inkl. ögla 18 mm, bredd 10,5 mm, stenar utan anmärkning, fint skick  Vikt: 1,2 g

Hänge, förgyllt silver 92...

Diamantring, 18K guld, Diamanter 5 x 0,01ct, Guldvaruaktiebolaget G. Dahlgren & Co Ab, Malmö, svensk kontrollstämpel, Ø18¾ mm, bredd 3,5 mm, gravyr Vikt: 4,9 g

Pärlcollier, dubbelradigt, odlade sötvattenspärlor, Ø5 mm, blåvitrosa ton, längd 48,5 cm, lås i silver 925/1000, mönstrad/vriden dekor, Ø13 mm, tillverkarstämpel JKa, fint skick  Vikt: 34,2 g

Pärlcollier, dubbelradigt,...

Ring, 18K guld, ljusblå Spinell Ø 5 mm, Svedboms Guldsmeds Ab (ESM), svensk kontrollstämpel, Ø17½ mm, bredd 2 - 5,5 mm, mycket fint skick Vikt: 2,5 g

Ring, 18K guld, ljusblå Sp...

Collier, silver 925/1000, THOMAS SABO, Cubic Zirconia, längd 49,5/50 cm, kedja bredd 6-7 mm, hängen droppformade, längd 12,5 mm, bredd 7 mm, samtliga stenar utan anmärkning, fint skick  Vikt: 40,8 g

Diverse smycken, 18K guld, två delar, defekter och slitage Vikt: 7,4 g

Pärlcollier, lås i silver 925/1000, odlade sötvattenspärlor, Ø8 mm, blåvitrosa ton, god lyster, längd 53 cm, klotlås med magnet, Ø13,5 mm, (lås märkt med PATENT Ag 925 + oidentifierad tillverkare), fint skick  Vikt: 48,5 g

Pärlcollier, lås i silver...

Hänge Boll, 18K guld, mönstrad större modell, diameter 15,5 mm, längd inkl. ögla 22 mm, fint skick Vikt: 1,9 g

Hänge Boll, 18K guld, mön...

Ring, 8K vitguld (333/1000), Bergkristall Ø 3,5 mm, tillverkarstämpel YAG, Ø17¾ mm, bredd 2-4 mm, sten utan anmärkning Vikt: 1,7 g

Hänge, silver 830/1000, vit/blåa stenar, längd 17,5 mm, bredd 11,5 mm, stenar utan anmärkning, fint skick  Vikt: 1,6 g

Hänge, silver 830/1000, vi...

Halskedja Ankarlänk, 18K guld, svensk kontrollstämpel, längd 35,5 cm (kort längd, barnmodell), bredd 1 mm, fint skick Vikt: 1,8 g

Halskedja Ankarlänk, 18K g...

Pärlcollier, lås i silver 925/1000, odlade sötvattenspärlor, färgade, varierande mått, 13 mm och mindre, längd 50 cm, klotlås med magnet, Ø12 mm, fint skick  Vikt: 53,4 g

Pärlcollier, lås i silver...

Hänge Häst, 14K guld, massiv modell, längd inkl. ögla 22 mm, bredd 15 mm, tjocklek 6,5 mm, fint skick Vikt: 5,3 g

Hänge Häst, 14K guld, mas...

Hängen, 18K guld, två st, defekter Vikt: 0,7 g

Hängen, 18K guld, två st,...

Ring, 22K guld, Ø17,0 mm, bredd 2,5 - 17 mm, fint skick Vikt: 3,2 g

Ring, 22K guld, Ø17,0 mm, ...

Ringar, 18K guld, två st, defekter, gravyr Vikt: 6,1 g

Ringar, 18K guld, två st, ...

Fiskbestick, knivar, 12 stycken, silver, längd 21,5 cm, Hallbergs Stockholm 1951, bruksskick  Vikt: 771,5 g

Collier, 18K guld, halskedja Venezia, Balestra, längd 43,5 cm, hänge Hjärta, kraftigare modell, delvis sidenmatterad, Diamant 0,04ct, Guldsmed Björn Nilsson AB (GBON), Kristianstad, hjärtats storlek 18,5 x 19,5 x 5,5 mm, hänget går ej att plocka av från kedjan, fint skick Vikt: 14,5 g

Diamantring, 18K vitguld, Diamanter 3 st - totalt 0,18ct (graverat på skenans insida), Ceson Guldvaru Ab (K&EC), Göteborg, svensk kontrollstämpel, Ø16¾ mm, bredd 3,5 - 10 mm, klor med slitage Vikt: 5,7 g

Diverse silverbestick 830-925/1000, bruksmärken, gravyr, knivar med stål i bladen, bruttovikt 681,5 gram

Hänge Farao Tutankhamon, 18K guld, längd inkl. ögla 25 mm, bredd 11,5 mm, tjocklek 4 mm, fint skick Vikt: 1,5 g

Hänge Farao Tutankhamon, 1...

Hänge Nefertiti, 18K guld, längd inkl. ögla 23 mm, bredd 9 mm, tjocklek 3,7 mm, fint skick Vikt: 1 g

Hänge Nefertiti, 18K guld,...

Kaffeskedar & Gafflar, silver 830-925/1000, totalt 28 delar, Norge och Danmark (MEKA), längd 11,2 cm och mindre, bruksskick Vikt: 307,6 g

Diamantring, 18K guld, Diamant 0,10ct WS - stämplat på skenans insida, Guldfynd (GHA), Ø17,0 mm, bredd 1 - 3,5 mm, fint skick Vikt: 2 g

Defekta örhängen och delar därav, 18K guld Vikt: 1,1 g

Defekta örhängen och dela...

Hänge, 18K guld, odlade Pärlor Ø 4 mm, blåvitrosa ton, god lyster, BEH Bengt Hallberg Guldsmeds AB, svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 33 mm, bredd 18 mm, mycket fint skick Vikt: 1,4 g

Hänge, 18K guld, odlade P...

Hänge, 18K guld, defekt, gravyr  Vikt: 6 g

Hänge, 18K guld, defekt, g...

Armring, 18K guld, rund form, öppningsbar, ostämplad, inre omkrets 18,5 cm, bredd 17 mm Vikt: 43,5 g

Hänge Tekanna, 14K guld, turkosa stenar, längd inkl. ögla 20 mm, bredd 19 mm, tjocklek 13 - 15 mm Vikt: 1,9 g

Hänge Tekanna, 14K guld, t...

Diverse smycken, 18K guld, defekter, gravyrer Vikt: 19 g

Skulptur "Äpple", Hans Hedberg (1917-2007), stor modell, starkeldsfajans med glasyr i gult, orange och grönt, höjd 20,5-21 cm, omkrets mitt på äpplet 65,5 cm, inköpt direkt av konstnären i sin ateljé i Biot Frankrike omkring 1980, signerad i botten HHg, noggrant genomgången, skick utan anmärkning, vikt 2860 gram, skickas ej enbart avhämtning på kontoret i Kristianstad

Skulptur "Äpple", Hans Hed...

Skulptur "Äpple", Hans Hedberg (1917-2007), starkeldsfajans med glasyr i brunt/beight, gult och orange/rött, höjd 13 cm, omkrets mitt på äpplet 39 cm, inköpt på Konstgalleri i Sverige i slutet på 1970-talet eller omkring 1980, signerad i botten HHg, noggrant genomgången, skick utan anmärkning, vikt 678 gram, skickas ej enbart avhämtning på kontoret i Kristianstad

Skulptur "Äpple", Hans Hed...

Diamantring, 18K guld, Diamanter 6 x 0,005 - 0,03ct, Schalins Ringar AB, svensk kontrollstämpel, Ø17,0 mm, bredd 4 mm, en diamant saknas, gravyr Vikt: 4,5 g

Ring, 21K guld, svart emalj, defekt Vikt: 2,3 g

Guldmynt Sverige, 5 Kronor Gustaf V 1920, (21,6K guld), Ø16 mm, mindre rispa vid porträtt Vikt: 2,2 g

Kopparmynt, Sverige, Adolf Fredrik 2 Öre S.M. 1760, Ø34,5 mm, fin chokladbrun patina, cirkulerat ex.

Ring, 14K guld, mörkblå och vita stenar, Ø18¼ mm, bredd 3-10 mm, fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 3,5 g

Ring, 14K guld, mörkblå o...

Halskedja Rävsvans, 21K guld, längd 45,5 cm, bredd 1 mm, fint skick Vikt: 2,6 g

Halskedja Rävsvans, 21K gu...