Träffar: 3442   [1] 2 3 ... 173 Nästa »

Armband David-Andersen Norway, längd ca 17,8cm, bredd ca 2,2cm, borrhål i två plattor, defekt lås, sterling silver, vikt: 45,7gram  Vikt: 45,7 g

Askfat, Guldsmedsaktiebolaget I Stockholm år 1979, graverad, i silver med bakelit, Ø 11,7cm, bruttovikt: 107,3gram Vikt: 107,3 g

Skål, Råströms Silver- O Nysilverfabrik, J Råström 1970, höjd ca 7,2cm, Ø 12,8cm, graverad, silver, vikt: 273,2gram  Vikt: 273,2 g

Skål, Råströms Silver- O...

Ett par ljusstakar i malm, Eskilstuna E.Gelbgj.AB, #53, höjd ca 21,5cm

Ett par ljusstakar i gulmetall, höjd ca 27cm, något ostadiga  Skickas med postpaket.

Skål på fot, Rörstrand I.E, höjd ca 15cm, krackeleringar /små nagg.Skickas med postpaket.

Skål på fot, Rörstrand I...

Ett par kandelabrar, troligen 1920-30tal, nysilver, (ej märkta), bucklor/lagningar, höjd ca 38cm Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Kandelaber, 18/1900-tal, något sned, höjd ca 51cm, nysilver, otydliga stämplar Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Kandelaber, 18/1900-tal, n...

Skulptur, På vakt, stående soldat i landstormsuniform, Alfred Ohlsson, patinerad brons gjutarstämpel Herman Bergman Fud, höjd 45 cm. Skickas med postpaket.

Skulptur, På vakt, ståend...

Ett par ljusstakar, barockstil, tenn, höjd ca 28cm, bruksslitage.  Skickas med postpaket.

Ett par kandelabrar, eklektisk stil, AB Gamla Santessonska Tenngjuteriet, Stockholm, tidigt 1900-tal, höjd ca 34cm, åldersbetingat slitage, bucklor.  Skickas med postpaket.

Skulptur keramik Lisa Larsson, Isbjörn, Skansenserien, Gustavsberg, K-studion, längd 21cm höjd ca 15cm. Skickas med postpaket.

Ett par ljusplåtar mässing 1800-tal 58x30cm Skickas med postpaket.

Ett par ljusplåtar mässin...

Vas keramik Lillemor Mannerheim, modell IQ Gefle, höjd 24 cm. Skickas med postpaket.

Fotoram gjutet järn 18/1900-tal bronserad, ett fäste saknas, för fotografier 150x95mm max. Skickas med postpaket.

Fotoram gjutet järn 18/190...

Ett par lampetter, tenn och mässingsbeklädda kanter, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1932, slitage, bucklor, repor, en med lagningar, en med bristningar.

Armband, bismarck, längd 18cm, slitage, 18K Vikt: 4,7 g

Armband, bismarck, längd 1...

Klackring med blå sten, Sune Karlsson, Köping, år 1970, stl 16½, 18K Vikt: 3,6 g

Klackring med blå sten, Su...

Ett par örhängen, Ø19mm, 18K Vikt: 0,9 g

Ett par örhängen, Ø19mm,...

Hänge, vågen, längd 17mm, liten buckla, 18K Vikt: 0,7 g

Hänge, vågen, längd 17mm...

[1] 2 3 ... 173 Nästa »