Auktion pågår nu, 91 st utrop

Träffar: 3073   [1] 2 3 ... 154 Nästa »

Ring i vitt guld 18K med en briljant 0,29ct enligt gravyr (c:a TC-P; ojämnhet på rondist). Den är 2,4 mm bred, är i storlek 17 och väger 3,0g. Stenstorleken ingraverad. Svensk importstämpel & 18K.

Armband gjort av tre olika armband i 18K guld. Det är 17,8 cm långt, 36,3 mm brett och väger 48,0g. Kistlås. Stämplat 18K. Lite ojämnt.

Ihåligt armband i 18K guld. Det är 17,5 cm långt, 5,5 mm brett och väger 4,9g. Springring. Kattfot & 750. Bucklor.

Ihåligt armband i 18K guld...

Delvis matterat armband i vitt guld 18K med en diamant 0,02ct. Det är 18,3 cm långt, 2,9 - 10,4 mm brett och väger 6,6g. Kistlås & säkerhetskedja. En länk vid låset är trasig och behöver lödas. Svensk importstämpel & 18Kt. Stenstorleken ingraverad på låset.

Ring i vitt guld 18K med en 6,3 mm´s odlad pärla och fyra diamanter á 0,01ct. Den är 2 mm bred, är i storlek 15½ och väger 1,9g. Svensk importstämpel & 18k.

Ring i 18K guld med röda & vita stenar fattade i silver. Den är 2,1 - 9,5 mm bred, är i storlek 17¼ och väger 3,1g. Ostämplad.

Ring i 18K guld med röda &...

Ring i 18K guld med cubic zirconia; fattade i vitt guld. Den är 3 - 7,7 mm bred, är i storlek 18 och väger 5,1g. Tillverkad 1985 av Bengt Hallbergs Guldsmeds AB  Köping. Kattfot.

Ring med defekta stenar & defekt berlock 18K 5,6g BTO.

Damur Certina i 18K guld med 18K band. Boett Ø 21 mm med gravyr "För nit...". Manuellt urverk. Vikskadat / skevt band med viklås.  Totallängd 16 / 16,5 cm. Bruttovikt inkl. verk & allt 40,5g.

Ring i 10K guld med en diamant c:a 0,17ct (c:a W-P). Den är 2,1 mm bred, är i storlek 19½ och väger 2,0g. Stämplad 10K.

Berlock i 18K guld med en lila sten. Den är 35,3 mm lång inkl. ögla och väger 2,2g. Svensk importstämpel & 750.

Ring i 18K guld med en rubin och vitguldsdekor. Den är 1,2 - 7,2 mm bred, är i storlek 17 och väger 1,1g. Stämplad AXL 750.

Berlock i 18K guld med en blå sten (smånagg). Den är 28,6 mm lång inkl. ögla och väger 1,5g. Svensk importstämpel.

Bismarkarmband i 18K guld. Det är 18,3 cm långt, 3,5 mm brett och väger 4,3g. Springring. Kattfot & 18K.

Diverse defekta smycken: 5,5g 18K & 5,9g 21K.

Veneziakedja i 18K guld. Den är 45 cm lång, 0,7 mm bred och väger 2,1g. Springring. Från Balestra. Stämplad 750 CCC. Fint skick.

Berlock "slätt kors" i 18K guld. Den är 28,3mm lång inkl. ögla och väger 0,6g. Stämplad CCC 18Kt. Fint skick.

Berlock "slätt kors" i 18K...

Diverse defekta / nötta / graverade smycken: 19,3g 18K & 13,4g 23K.

Diverse defekta / nötta / ...

Brosch i 18K guld med två vita stenar. Den är 49 x 22 mm och väger 4,4g. Otydlig tillverkarstämpel (K&EC?), Göteborgs stadsstämpel, kattfot,18K & T9 (1969).

Brosch i 18K guld med två ...

Brosch i 18K guld. Den är 39,7 mm lång och väger 2,8g. Oläsliga, svenska stämplar. Bucklor.

Brosch i 18K guld. Den är ...

[1] 2 3 ... 154 Nästa »