Auktion pågår nu, 91 st utrop

Träffar: 150   « Föregående 1 2 [3] 4 5 ... 8 Nästa »

Diamantring, 18K guld, Diamant 0,07ct - graverat på skenans insida, Guldsmed Björn Nilsson AB (GBON), Kristianstad, Ø17¼ mm, bredd 3,7 mm, fint skick Vikt: 5 g

Armband Pansar, silver 925/1000, Guldfynd, längd 20,5 cm, bredd 13 mm, tjocklek 4 mm, modell med lätt tonad/oxiderad yta, fint skick  Vikt: 54,2 g

Örhängen, 14K guld, Ametister, odlade Sötvattenspärlor Ø 4 mm, blåvitrosa ton, mycket god lyster, originalploppar, mycket fint skick Vikt: 3,8 g

Örhängen, 14K guld, Ameti...

Ring, 18K guld, vita stenar, Guldsmed Rolf Nilsson (OWN), Kristianstad, Ø16¼ mm, bredd 2,5 mm Vikt: 3,1 g

Halskedja Rävsvans med 15 stycken Berlocker, silver, (kedja stämplad 925/1000 + en del berlocker), kedja längd 50 cm, bredd 3 mm, berlocker med olika tillverkare, bl.a. SØREN och BACIO (Italy), berlocker med varierande mått, någon med förgylld detalj, fint skick, bruttovikt 60,8 gram

Halskedja Rävsvans med 15 ...

Hänge, 18K guld, droppformad modell, Hallbergs Guldsmeds Ab (CGH), svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 16 mm, droppens bredd 8 mm, fint skick Vikt: 5 g

Hänge, 18K guld, droppform...

Retro Ring 1970-tal, 18K guld, Bergkristall Ø 12 mm, Sävsjö Guldsmeds AB (W&A), Sävsjö 1973, Ø18¼ mm, skenans bredd 1,7 - 4 mm, några minimala märken på stenen, fint skick Vikt: 4,9 g

Golvvas, Arthur Andersson Wallåkra, stengods, glaserad, höjd 52 cm, omkrets mitt på vasen 76 cm, signerad i botten A.W.A Wallåkra, fint skick utan anmärkning, skickas ej enbart avhämtning på kontoret i Kristianstad

Örhängen Droppar, 18K guld, örhängenas längd 15 mm, bredd 5 mm, originalploppar med tillverkarstämpel OPI, mycket fint skick Vikt: 1,5 g

Örhängen Droppar, 18K gul...

Klackring, 18K guld, delvis strukturmönstrad front, Åhus Guldsmedja (SHÅ), Ø19¾ mm, bredd 4-10 mm, fint skick Vikt: 8,9 g

Collier, silver 925/1000, längd 44,5 cm, bredd 17 mm, tillverkare JAa - Jens J Aagaard Danmark, magnetlås Ø10 mm, fint skick  Vikt: 63 g

Collier, silver 925/1000, ...

Hänge, 18K guld, droppformad modell, svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 14 mm, droppens bredd 5,5 mm, fint skick Vikt: 2,1 g

Hänge, 18K guld, droppform...

Hänge Droppe, 18K guld, svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 16 mm, droppens bredd 5,5 mm, mycket fint skick Vikt: 0,4 g

Hänge Droppe, 18K guld, sv...

Ring, 14K guld, slät modell, Ø19¼ mm, bredd 6,7 mm, gravyr Vikt: 10,7 g

Ring, 14K guld, slät model...

Ring, silver 925/1000, naturlig grön sten, Ø17,0 mm (justerbar skena), bredd 4-26 mm, uppbyggnad med blommor i genombruten dekor, tillverkare Reuven Israel, sten utan anmärkning, fint skick  Vikt: 8,8 g

Halskedja X-länk med stav, 18K guld, doserad modell, Svedbom & Co AB (SVE), längd knäppt 45,0 cm, bredd 5,5 - 11 mm, fint skick Vikt: 22,6 g

Halskedja X-länk med stav,...

Minnesmynt 50 kronor, silver 925/1000, "DET KUNGLIGA BRÖLLOPET 1976", Ø36 mm, fint ex. Vikt: 27 g

Armring, 18K guld, mönstrad dekor, oval, öppningsbar, tillverkarstämpel Quadri, inre omkrets 18,0 cm, bredd 7,5 mm Vikt: 12,8 g

Armring, 18K guld, mönstra...

Klackring, 18K guld, defekt Vikt: 2,1 g

Collier, silver, vita stenar, längd 41,5-46 cm, bredd 6 mm, stenar utan anmärkning, svensk kontroll/importstämpel, fint skick  Vikt: 8,3 g