Träffar: 50   « Föregående 1 2 [3]

Härlig ring i 18K guld med en oval, orange sten. Graverat mönster på undersidan av fattningen. Stenen sticker upp 10 mm från fingret. Den är 4,7 - 12 mm bred, är i storlek 15¾ och väger 8,8g. Stockholms stadsstämpel, kattfot, 18K & S9 (1968). Signaturstämplad Stigbert.

Härlig ring i 18K guld med...

Pansarkedja i 18K guld. Den är 61,5 cm lång, 1,8 mm bred och väger 7,5g. Springring. Stämplad GHA (Guldfynd) & 750.

Diverse defekta smycken 18K 13,0g inkl. svart sten.

Armband i 14K guld. Det är 19 cm långt, 2,4 mm brett och väger 4,7g. Karbinhake. Stämplat 585.

Armband i 14K guld. Det är...

Veneziakedja i 18K guld. Den är 39 cm lång, 1,1 mm bred och väger 3,3g. Springring. Från Balestra. Svensk importstämpel & 750.

Vågig ring i 18K guld. Den är 2,4 mm bred, är i storlek 16½ och väger 2,0g. Tillverkad 1984 av Alton i Falköping. Oläslig gravyrrest.

Vågig ring i 18K guld. Den...

Ring i 18K guld med vita stenar; fattade i vitt guld. Den är 2,4 - 5,1 mm bred, är i storlek 16½ och väger 4,3g. Svensk importstämpel & 18K.

Berlock "facetterat konturhjärta" i 18K guld. Den är 17,6 mm lång inkl. ögla och väger 0,5g. Stämplad 18K

Stelt, öppningsbart armband i 14K guld. Det är 2,2 - 4,3 mm brett, har ett innermått på c:a 17,5 cm och väger 9,4g. Stämplat BEORI 14.

Stelt, öppningsbart armban...

Diverse defekta smycken: 22,4g 18K & ring 23K med graverad platta i 18K guld 1,6g.