Auktion pågår nu, 110 st utrop

Träffar: 4204   « Föregående 1 [2] 3 4 ... 85 Nästa »

Bismarkcollier i 18K guld. Den är 42,5 cm lång, 3 - 5,2 mm bred och väger 8,0g. Kistlås. Stämplad KFS (Svedbom & Co), 18K & kattfot.

Kupat x-länksarmband i 18K guld. Det är 18 cm långt, 5,7 mm brett och väger 5,2g. Karbinhake. Stämplat KFS (Svedbom & Co), 750 & kattfot.

Kupat x-länksarmband i 18K...

Ring i 18K guld med en vit sten (naggar). Den är 2,2 - 9,8 mm bred, är i storlek 19½ och väger 5,7g. Tillverkad 1942 av G Dahlgren & Co i Malmö. Kattfot.

Ring i 18K guld med tre diamanter á c:a 0,005ct. Den är 1,6 - 5 mm bred, är i storlek 17¼ och väger 1,9g. Stämplad GFAB (Guldfynd) & 750. Aningen ojämn skena.

Ring i 18K guld med tre diamanter á c:a 0,005ct. Den är 1,3 - 5 mm bred, är i storlek 19¼ och väger 1,9g. Stämplad GFAB (Guldfynd) & 750. Aningen vass skena.

Slät ring i 18K guld. Den är 6,1 mm bred, är i storlek 21½ och väger 5,7g. Tillverkad 1914 av Johan Hansson i Umeå. Kattfot. Ingen gravyr.

Slät ring i 18K guld. Den...

Diverse defekta / graverade ringar: 2,2g 14K inkl. sten, 21,6g 18K inkl. två pyttestenar & 11,3g 23K.

Defekt herrur Certina i 18K guld. Boett Ø 33,8 mm. Manuellt urverk- går ej.

Två ringar 23K 8,4g. Gravyrer / skeva.

Två ringar 23K 8,4g. Gravy...

Ett mormorsörhänge i 18K guld. Det är 17,7 mm långt, 4,4 mm brett nertill och väger  1,0g. Kattfot.

Ett mormorsörhänge i 18K ...

Damur Certina i 14K guld med läderband. Boett Ø 22,2 mm. Manuellt urverk. Plexiglas.

Bismarkcollier i 18K guld. Den är 44,5 cm lång, 3,7 - 5,6 mm bred och väger 12,4g. Kistlås. Tillverkad 1963 av Jo-Ans Guld i Köping. Kattfot.

Diverse defekta / graverade smycken: 1,1g 14K & 3,5g 18K.

Ring i 18K guld med en blå sten. Den är 1,7 - 9,2 mm bred, är i storlek 15§ och väger 3,0g. Kattfot.

Ring i 18K guld med en blå...

Berlock i 18K guld med en blå sten. Den är 37 mm lång inkl. ögla och väger 3,3g. Tillverkad 1957 av Gravyr & Guldsmedsateljén i Uddevalla. Kattfot.

Kul- & stavlänk i 18K guld. Den är 50,5 cm lång, 1,2 mm bred och väger 3,3g. Karbinhake. Stämplad 750.

Kul- & stavlänk i 18K guld...

Örhängen "Galaxia" i vitt guld 18K med två diamanter á c:a 0,03ct. De är Ø 3,8 mm och väger 1,1g. Snurrebussarna stämplade HS, kattfot, 18K & Stjärnringen stjärna.

Örhängen "Galaxia" i vitt...

Bucklig berlock 1,1g 18K.

Bucklig berlock 1,1g 18K.

Ihålig pansarkedja i 18K guld. Den är 48 cm lång, 4,3 mm bred och väger 13,7g. Karbinhake. Stämplad GFAB (Guldfynd) & 750. Ser ut att väga typ tre gånger mer än den gör.

Ihålig pansarkedja i 18K g...

Pansararmband i 18K guld. Det är 21 cm långt, 4,6 mm brett och väger 14,0g. Karbinhake. Italienska tillverkarstämplar & 750.

Rak x-länkscollier i 14K guld. Den är 45,5 cm lång, 5,7 mm bred och väger 15,5g. Karbinhake. Stämplad MIDAS 14K.

Rak x-länkscollier i 14K g...

Veneziakedja i 18K guld. Den är 39 cm lång, 0,9 mm bred och väger 2,3g. Springring. Svensk importstämpel & 750. Aningen ojämn.

Pansarkedja i 18K guld. Den är 38,5 cm lång, 2,1 mm bred och väger 6,0g. Springring. Svensk importstämpel & 750. Ojämnheter.

Berlock i 18K guld. Den är 49 mm lång inkl. ögla och väger 5,2g. De övre, yttre kronbladen är rörliga / snurrar. Tillverkad 1945 av Guldvaruhuset i Stockholm. Kattfot.

Berlock i 18K guld. Den är...

Matterad berlock i 18K guld med en vit sten. Den är 17,6 mm lång inkl. fast ögla och väger 2,6g. Stämplad CCC 750.

Mormorsring i 18K guld med ett graverat mönster. Den är 3,6 - 9,4 mm bred, är i storlek 17¼ och väger 4,7g. Tillverkad 2000 av Kjellins i Umeå.

Berlock "guldtacka" i 18K guld. Den är 31,1 mm lång inkl. ögla och väger 10,0g.

Ring i 18K guld med en vit sten. Den är 4,5 - 16,8 mm bred, är i storlek 16¾ och väger 4,2g. Tillverkad 1976 av Ceson i Göteborg. Kattfot.

Diverse defekta smycken: 7,8g 14K & 22,1g 18K.

Diverse defekta smycken: 5,4g 14K & 6,6g 18K.

Ring i 14K guld med en orange sten i vitguldsdekor. Den är 1,9 - 8,3 mm bred, är i storlek 18 och väger 1,3g. Oläsliga, utländska stämplar.

Kupad ring i 18K guld med en ametist. Den är 3,4 - 12,7 mm bred, är i storlek 15¼ och väger 2,0g. Tillverkad 1967 av Evir i Falköping. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 18 cm långt, 12,8 mm brett och väger 17,8g. Kistlås. Från Jo-Ans Guld i Valskog. Stämplad 750.

X-länksarmband i 18K guld....

Diverse defekta smycken 13,9g 18K.

Smyckeur "Alltime" i 18K guld med 18K band. Boett Ø 17 mm med safirglas. Manuellt urverk. Totallängd 16,5 cm. Kistlås. Bruttovikt 18,8g inkl. verk & allt.

Bismarkarmband i 18K guld med sju berlocker. Det är 19 cm långt, 5,3 mm brett och väger 19,5g BTO. Kistlås. Kattfot.

Två ringar med gravyrer: 3,0g 9K inkl pyttestenar & 3,5g 18K.

Två ringar med gravyrer: 3...

Pansarkedja i 14K guld. Den är 51 cm lång, 2,1 mm bred och väger 4,8g. Kroklås. Stämplad 585.

Diverse defekta / graverade smycken 18K 39,7g inkl. stenar & 3,4g 23K.

Berlock "vattumannen" i 14K guld. Den är 24,7 mm lång inkl. ögla och väger 1,6g. Stämplad 585.

Pansarkedja i 18K guld. Den är 49,5 cm lång, 2,1 mm bred och väger 7,6g. Springring. Från Balestra. Stämplad KFS (Svedbom & Co) & 750.

Diverse defekta smycken: 3,4g 14K & 3,5g 18K.

Bismarkcollier i 18K guld. Den är 48,5 cm lång, 3,5 - 5,7 mm bred och väger 11,3g. Defekt springring. Oläsliga, svenska stämplar.

Halskedja i 18K guld. Den är 40 cm lång, 1,3 mm bred och väger 2,9g. Springring. Från Balestra. Svensk importstämpel & 750.

Halskedja i 18K guld. Den ...

Berlock "droppe" i 18K guld. Den är 16,6 mm lång inkl. ögla och väger 0,4g. Oläsliga, svenska stämplar.

Diverse ringar 18K 8,8g inkl. pyttestenar. Gravyrer.

Prinsess i silver: tolv kaffeskedar (120 mm). Samtliga från Ceson. Kattfot 147,9g 830/1000 silver. Bruksskick

X-länkscollier i 18K guld. Den är 48,5 cm lång, 6 - 9 mm bred och väger 28,5g. Kistlås. Tillverkad 1963 av Bröderna  Hedens Guldateljé i Stockholm. Kattfot.

X-länkscollier i 18K guld....

X-länksarmband i 18K guld. Det är 20 cm långt, 10,9 mm brett och väger 18,7g. Kistlås. En säkerhetsåtta saknas. Tillverkat 1970 av Stockholms Stads Arbetsvårdsbyrå. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

X-länksarmband i 18K guld. Det är 20,5 cm långt, 9,3 mm brett och väger 16,7g. Kistlås. Italiensk tillverkarstämpel & 750.

X-länksarmband i 18K guld....