Träffar: 11155   [1] 2 3 ... 558 Nästa »

Åtta hästar i nefrit / jade (varav en som inte kan stå själv). De är c:a 50 - 95 mm höga. Totalvikt 740g. Kinesiskt ursprung.

Åtta hästar i nefrit / ja...

Till varan

Finnfeelings i silver: collier med en bergkristall; från 1999. Design Karl Laine. Den är c:a 43 cm lång, c:a 4 mm bred och väger 20,9g. Mittmotivet är Ø 24,3 mm. Viklås. Kattfot.

Till varan

Finnfeelings: örhängen i silver med bergkristall. Design Karl Laine. De är Ø 11,8 mm och väger 3,3g.

Finnfeelings: örhängen i ...

Till varan

Halvstel, matterad & facettslipad collier i silver. Den är 41,5 cm lång, 6,1 mm bred och väger 25,5g. Kistlås. Svensk importstämpel, S & 835.

Till varan

Berlock i silver med en bärnsten med en 60 cm lång kedja i silver. Berlocker är 42,7 mm lång inkl. ögla. Ett par krokörhängen i silver med bärnsten medföljer.  Stämplade 925. Bruttovikt 13,8g.

Berlock i silver med en bä...

Till varan

Två broscher i silver: en rosettbrosch (43,5 x 28,8 mm, stämplad HS 830S) och en med lila sten (38,7 x 37,7 mm; stämplad 925 STERLING, svensk importstämpel). De väger 23,9g tillsammans.

Två broscher i silver: en ...

Till varan

Diverse defekta smycken 18K 5,0g.

Till varan

Örhängen i 18K guld med 9,3 mm´s sötvattenspärlor. De väger 2,8g.

Örhängen i 18K guld med 9...

Till varan

Örhängen i 18K guld med 7,9 mm´s odlade pärlor. De väger 2,0g.

Örhängen i 18K guld med 7...

Till varan

Örhängen i 18K guld med 6,6 mm´s odlade pärlor. De väger 1,4g.

Örhängen i 18K guld med 6...

Till varan

Örhängen i 18K guld med droppformade, syntetiska pärlor. De är 26 mm långa och väger 1,8g.

Örhängen i 18K guld med d...

Till varan

Örhängen i 18K guld med 4,5 mm´s odlade pärlor. De är Ø 9 mm och väger 2,0g.

Örhängen i 18K guld med 4...

Till varan

Hängande örhängen i 18K guld med två droppslipade safirer och två diamanter om totalt c:a 0,005ct; fattade i vitt guld. De är 28,5 mm långa och väger 2,2g. Stämplade 750 GHA (Guldfynd). Nypris 2019 var 4798kr.

Hängande örhängen i 18K ...

Till varan

Droppörhängen i 18K guld. De är 17,8 mm långa och väger 1,2g.

Droppörhängen i 18K guld....

Till varan

Släta knoppörhängen i 18K guld. De är Ø 6 mm och väger 0,6g. Liten ojämnhet på ena.

Släta knoppörhängen i 18...

Till varan

Creoler i 18K guld med snäpplås. De är 15 x 5,2 mm och väger 1,8g. Stämplade SGP 750.

Creoler i 18K guld med snä...

Till varan

Krokörhängen i 18K guld med cubic zirconia. De är 36 mm långa och väger 0,8g.

Krokörhängen i 18K guld m...

Till varan

Krokörhängen "delfiner" i 18K guld. De är 33 mm långa och väger 2,7g. Stämplade 750.

Krokörhängen "delfiner" i...

Till varan

Örhängen "katter" i 18K guld. De är 6,6 x 6,7 mm och väger 0,5g.

Örhängen "katter" i 18K g...

Till varan

Matterade / facettslipade örhängen i 18K guld. De är 13 x 7,5 mm och väger 1,3g.

Matterade / facettslipade ...

Till varan

[1] 2 3 ... 558 Nästa »