Träffar: 6912   [1] 2 3 ... 346 Nästa »

Defekt guld: 27,7g 18K & 13,2g 23K

Till varan

Berlock "San Marino"? i 18K guld. Den är 23 mm lång inkl. ögla och väger 1,3g. Italienska stämplar & 750.

Till varan

Ankarkedja i 18K guld. Den är 39 cm lång, 1,1 mm bred och väger 1,8g. Springring. Svensk importstämpel & 18K.

Ankarkedja i 18K guld. Den...

Till varan

Nål i 18K guld med en 5,1 mm´s odlad pärla. Den är 57 mm lång och väger 0,6g. Tillverkad 1963 av Guldvaruhuset Aktiebolag i Stockholm.

Nål i 18K guld med en 5,1 ...

Till varan

Klackring i 18K guld med en ljust grön sten. Den är 4,1 - 11,9 mm bred, är i storlek 18,75 och väger 5,8g. Tillverkad 1963 av Trege Guldsmedsaktiebolaget  i Göteborg. Kattfot. Fint skick!

Till varan

Herrur Tissot Seastar i 18K guld med läderband i originaletui. Boett Ø 33,3 mm. Quartz- går ej- batteribyte krävs? Plexiglas. Gravyr: "För nit och redlighet...." Framstår mycket sparsamt använd.

Till varan

Defekt damur Svea i 18K guld med 18K band. Manuellt urverk- går ej! Det är 18,5 cm långt, bandet är 8,5 mm brett och bruttovikten är 31,6g. Kistlås. Bandet är tillverkat 1963 av Sävsjö Guldsmeds AB. Kattfot.

Till varan

Ring i 18K guld med en briljant 0,05ct. Den är 3,3 mm bred, är i storlek 15,75 och väger 4,2g. Gravyr. Från Schalins.

Till varan

Ring i 18K guld med facettslipat vitguldsinlägg. Den är 4,5 mm bred, är i storlek 16 och väger 4,6g. Gravyr. Från Flemming Uziel.

Till varan

Defekt guld 18K 0,9g.

Defekt guld 18K 0,9g.

Till varan

Berlock i vitt guld 18K med en diamant 0,01ct. Den är 10 mm lång inkl. ögla och väger 0,3g. Stämplad 18K

Till varan

Defekt silver 28,5g 830/1000

Defekt silver 28,5g 830/1000

Till varan

Härligt armband i silver med blomsterdekor. Det är c:a 16,5 cm långt, 17 mm brett och väger 20g. Kroklås. Tillverkat 1951 av Hugo Grun & Co AB. Kattfot.

Härligt armband i silver m...

Till varan

Härlig berlock i silver (omöjligt att inte tänka på en svamp). Den är Ø 46 - 48 mm. Stämplad 925S, RS (otydligt), STERLING, 301 & NORWAY. En 60 cm lång och 2,6 mm bred silverkedja medföljer. De väger 30,3g tillsammans.

Härlig berlock i silver (o...

Till varan

Defekt guld 18K 7,4g

Defekt guld 18K 7,4g

Till varan

Ring i silver med en Ø 12 mm´s bergkristall. Den är i storlek 17,75 och väger 4,14g. Tillverkad 1967 av Svedboms Guldsmeds AB . Kattfot.

Ring i silver med en Ø 12 ...

Till varan

Berlock i silver med en opaltriplett. Den är 23 mm lång inkl. ögla. En 41 cm lång och 1,1 mm bred silverkedja medföljer. Springring. De väger 5,0g tillsammans. Stämplade 925S.

Till varan

Kedja i silver med två finska berlocker i silver. Den är 38,5 lång och 1 mm bred (835/1000). Springring. Berlockerna är Ø 7,8 resp. 13,8 mm (925/1000). De väger 3,5g tillsammans.

Kedja i silver med två fin...

Till varan

Berlock i silver med en bergkristall. Den är 39,7 mm lång och är tillverkad 1965 av G Dahlgren & Co i Malmö. Kattfot. En 41 cm lång och 1,6 mm bred kedja i silver medföljer. Springring. De väger 13g tillsammans.

Till varan

Bismarkcollier i 18K guld. Den är 40 cm lång, 3,6 - 6,4 mm bred och väger 11,7g. Kistlås. Stämplad JRA (J Antar Guld AB), 18K & kattfot.

Till varan

[1] 2 3 ... 346 Nästa »