Träffar: 6912   « Föregående 1 2 [3] 4 5 ... 346 Nästa »

Kaktång i silver. Den är c:a 145 mm lång och väger 42,5g (830/1000). GEWE från 1964.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7114

Såld

250 kr

Budledare: pantbank123 Antal bud: 6

SilverföremålUmeå

Diverse silver (gravyrer etc.) 100,9g 830/1000

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7113

Såld

425 kr

Budledare: mille04 Antal bud: 2

SilverföremålUmeå

Patricia i äkta silver: tolv kaffeskedar (121 mm). De väger 187,9g tillsammans  (830/1000). Samtliga MEMA från 1970-talet.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7112

SilverföremålUmeå

Bärnstenscollier med mjukt slipade "stenar". De är Ø 9,5 - 21 mm. Den är 62 cm lång. Skruvlås. Gles i tråden- särskilt  vid låset. Vikt: 0 g

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7111

Smycken; halskedjorUmeå

Granatring i förgyllt silver. Den är 1,8 - 10 mm bred, är i storlek 17,75 och väger 1,5g. Svensk importstämpel.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7110

Smycken; ringarUmeå

Halvstelt armband i silver. Det är 20 cm långt, 6,8 mm brett och väger 13,7g. Karbinhake. Stämplat CCC 925.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7105

Smycken; armbandUmeå

Granatring i förgyllt silver. Den är 2,3 - 13,6 mm bred, är i storlek 18 och väger 3,47g. Svensk importstämpel & 830.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7109

Smycken; ringarUmeå

Granatberlock / -brosch i förgyllt silver. Den är 28,6 x 23,3 mm exkl. infällbar ögla och väger 7,1g. Stämplad 830S

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7108

Smycken; broscherUmeå

Brosch i silver. Den är 37 x 31 mm och väger 4,1g. Tillverkad 1953 av G Dahlgren & Co i Malmö. Kattfot.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7107

Smycken; broscherUmeå

Halvstelt, delvis matterat armband i silver. Det är 18,5 cm långt, 9,4 mm brett och väger 14,7g. Kistlås. Stämplat 925. Ojämnt.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7106

Smycken; armbandUmeå

Berlock: mexikanskt mynt (DOS Y MEDIO PESOS 1945) i 21,6K guld; fattat i 14K guld. Den är Ø 26 mm och väger totalt 6,0g (c:a 2,1g 21,6K & 3,9g 14K).

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7104

Smycken; berlockerUmeå

Berlock: Österrikiskt mynt (FRANSISCVS IOSEPHVS 8fl. 20Fr 1892) i 21,6K guld; fattat i 14K guld. Den är Ø 30,7 mm och väger totalt 9,9g (c:a 6,4g 21,6K & 3,5g 14K)

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7103

Smycken; berlockerUmeå

Defekt guld: 5,3g 9K, 22,8g 18K bto & 3,0g 23K

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7102

Såld

9 000 kr

Budledare: yguld Antal bud: 1

SkrotguldUmeå

Ring i vitt guld 18K med en briljant 0,11ct (enligt gravyr). Den är 1,6 - 3,5 mm bred, är i storlek 17 och väger 2,5g. Tillverkad 1975 av G Dahlgren & Co i Malmö. Kattfot.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7101

Smycken; ringarUmeå

Ring i vitt guld 18K med diamanter 1 x c:a 0,03ct & 4 x c:a 0,01ct. Den är 1,7 - 9 mm bred, är i storlek 17 och väger 3,0g. Svensk importstämpel & 18K.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7100

Smycken; ringarUmeå

Brosch i 18K guld med vita stenar (två saknas). Den är 48 x 35 mm och väger 7,5g. Tillverkad 1946 av K&E Carlson i Göteborg. Kattfot.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7099

Smycken; broscherUmeå

Berlock i 18K guld med en cubic zirconia. Den är 19,7 mm lång inkl. ögla och väger 0,5g. Stämplad TBG ( Bergmans Guldvaror ) & 18K.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7097

Smycken; berlockerUmeå

Krokörhängen i 9K guld med droppslipade granater. De är 22 mm långa och väger 1,1g. Stämplade 333.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7098

Såld

425 kr

Budledare: pantbank123 Antal bud: 12

Smycken; örhängenUmeå

Skruvörhängen i 18K guld med bergkristaller.Motivet är 11,3 x 14,5 mm och de väger 3,5g. Tillverkade 1959 av Guldvaruhuset Aktiebolag  i Stockholm.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7096

Smycken; örhängenUmeå

Veneziakedja i 14K guld. Den är 60 cm lång, 1,3 mm bred och väger 5,3g. Stämplad 585. Ojämnheter.

Auktionsnummer: SE73.20210218.A7095

Smycken; halskedjorUmeå