Träffar: 5744   « Föregående 1 ... 265 266 [267] 268 269 ... 288 Nästa »

Ring i 18K guld med en ljusblå sten. Tillverkad 1956 av BEH (Bengt Hallberg) Den är 12 mm bred mitt fram, är i storlek 17,75 och väger 3,14g

Auktionsnummer: SE73.20180531.A437

Smycken; ringar   Umeå

Ring i 14K guld med mönstrad kant. Ingen gravyr. Den är 4 mm bred, är i storlek 15 och väger 2,12g. Finland från 1995. Fint skick!

Auktionsnummer: SE73.20180531.A433

Smycken; ringar   Umeå

Berlock i 21K guld med olika Jesusmotiv på fram- & baksida. Den är 25 mm lång inkl. ögla och väger 3,33g

Auktionsnummer: SE73.20180531.A432

Smycken; berlocker   Umeå

Ring i 18K guld. Mittmotivet är c:a Ø 12 mm. Den är i storlek 17,75 och väger 1,88g.

Auktionsnummer: SE73.20180531.A431

Smycken; ringar   Umeå

X-länksarmband i 18K guld med sju berlocker. Kistlås. Tillverkat 1957 av Mattisons i Stockholm. Det är 7,5 mm brett, 19 cm långt och väger 21,44g.

Auktionsnummer: SE73.20180531.A430

Smycken; armband   Umeå

Konturhjärta i 14K guld med fast ögla. Det är 25 mm långt och väger 1,0g

Auktionsnummer: SE73.20180531.A429

Smycken; berlocker   Umeå

Skrotguld: 0,74g 9K & 2,34g 14K

Auktionsnummer: SE73.20180531.A428

Såld

500 kr

2018-05-31 19:07:30

Vinnare: yguld

Skrotguld   Umeå

Slät ring i 18K guld. Gravyr. Den är 7 mm bred, är i storlek 17,75 och väger 12,16g.

Auktionsnummer: SE73.20180531.A427

Såld

3 000 kr

2018-05-31 19:07:00

Vinnare: skodissimuss

Smycken; ringar   Umeå

Ihålig pansarkedja i 18K guld. Karbinhake. Den är 51,5 cm lång, 5 mm bred och väger 15,58g. Ser ut att väga det fyrdubbla. Från Guldfynd. Fint skick!

Auktionsnummer: SE73.20180531.A426

Smycken; halskedjor   Umeå

Tolv finska kaffeskedar i silver; från 1954. 83% silver. De är 120 mm långa och väger 127,3g tillsammans. Finska stämplar.

Auktionsnummer: SE73.20180531.A425

Silverföremål   Umeå

Norsk, vacker kompottsked i silver. Den är 145 mm lång och väger 22,76g. Stämplad NM, 830S, N & 406. Svensk importstämpel.

Auktionsnummer: SE73.20180531.A424

Silverföremål   Umeå

Rosenholm i silver: sockertång. Den är 110 mm lång och väger 19,04g. Stämplad GAB, Stockholm, kattfot, S & Q9 (1966)

Auktionsnummer: SE73.20180531.A423

Silverföremål   Umeå

Gullig brevkniv i silver. Modell Margareta från Svenska Floran. Stämplad GEWE, Malmö, kattfot, S, 830 & D10 (1978). Den är 135 mm lång och väger 11,38g

Auktionsnummer: SE73.20180531.A422

Silverföremål   Umeå

Stilrent fat i silver. Det är 85 x 85 mm och väger 31,58g. Stämplat K&EC, Göteborg, kattfot, S & Q9 (1966, dock otydligt)

Auktionsnummer: SE73.20180531.A421

Silverföremål   Umeå

Holländskt askfat i silver. Det är Ø 127 mm och väger 79,22g. Svenska importstämplar.

Auktionsnummer: SE73.20180531.A420

Silverföremål   Umeå

Armband i silver med blommor. Kroklås. Stämplat ASA (Asa-silver H Olsson), Falköping, Z8 (1950), kattfot & S. Det är 18,5 cm långt, 10 mm brett och väger 8,86g.

Auktionsnummer: SE73.20180531.A418

Smycken; armband   Umeå