Sked, längd ca 17,8cm, CFC, Stockholm år 1913, silver, vikt: 39,7gram

125 kr

(postino)

Auktnr SE1.20180321.A25360
Varukategori Silver / Bestick
Utropspris 125 kr
Aktuellt bud 125 kr
Stänger 2018-03-21 19:07:00
Provision 19 kr
Frakt 49 kr

Väska Louis Vuitton, Porte Documents Jour, damier-mönster, fem fickor invändigt,  med avtagbar och justerbar axelrem, datumkod Spanien 2013, med kvitto 2013, ca 38x27x6cm, slitage.  Skickas med postpaket.

Väska Louis Vuitton, Porte...

Fåtölj "Lamino", Yngve Ekström för Swedese, ek och teak, med fårskinnsklädsel, slitage, klädsel med mindre bortfall, någon fläck. Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Fåtölj "Lamino", Yngve Ek...

Armband med Lapis lazuli, längd ca 18cm, bredd ca 6mm, med säkerhetskedja,925/1000 silver Vikt: 14 g

Armband med Lapis lazuli, ...

Fåtölj "Lamino", Yngve Ekström för Swedese, ek och teak, med skinnklädsel, slitage, ställvis hårt, lukt. Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Fåtölj "Lamino", Yngve Ek...

Armband x-länk med stav,  längd ca 19,5cm, bredd ca 2,5cm, GHA 925/1000 silver Vikt: 55,8 g

Armband x-länk med stav, ...

Äggkopp med monogram, Wilhelm Binder, Schwabisch Gmund, Tyskland, 1910/20-tal, nyklassicism, dekor av lagerstav, invändigt förgylld, höjd ca 7cm, slitage, silver.  Vikt: 18,4 g

Äggkopp med monogram, Wilh...

Kakspade "Parallel", Oscar Gundlach-Pedersen för Georg Jensen, formgiven 1931, längd ca 14cm, mindre bruksslitage, silver.  Vikt: 67,3 g

Kamerahus Leica M4, serienummer 1227404, 1969, Leitz, Wetzlar, sigillstämplad L, body cap, långa tider sega, ytliga repor och märken, väska medföljer.

Gevär, ändrad från flintlås till slaglås, sent 1700-tal, rikt skuren dekor, låsbleck med otydliga stämplar, skador och lagningar. Skickas med postpaket.

Gevär, ändrad från flint...

Ring med olikslipade diamanter, varav 1 gammalslipad diamant ca 1x0,66ct Cr/VS, samt 1 diamant ca 0,50ct W/VS, stl: 17 ¼, 18K, skenan bredd ca 3mm, Elmblads Guld AB 2006, 18K Vikt: 7,2 g

Fåtölj "Lamino", Yngve Ekström för Swedese, ek och teak, med fårskinnsklädsel, slitage, klädsel med mindre bortfall. Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Fåtölj "Lamino", Yngve Ek...

Karmstol, "Lilla Åland", brännmärkt, Carl Malmsten Stolab, Made in Sweden 2021, smärre bruksslitage. Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Karmstol, "Lilla Åland", b...

Hänge med gröna stenar i glas, svenska importstämplar, längd ca 8,7cm, bredd ca 18mm, silver Vikt: 24,8 g

Hänge med gröna stenar i ...

Armband med orientaliska pärlor, Guldvaruaktiebolaget G. Dahlgren & Co Ab 1910, längd ca 18,4cm, bredd ca 8mm, med säkerhetskedja, ihåligt, 18K Vikt: 22,9 g

Armband med orientaliska p...

Kandelaber, för fem små ljus, mässing, K E E, Mora, höjd 13cm, smärre slitage.

Kandelaber, för fem små l...

Armband med gröna stenar i glas (limmade), längd ca 19,5cm, bredd ca 21mm, svenska importstämplar, silver Vikt: 47 g

Armband med gröna stenar i...

Brosch med diamanter ca 14x0,10-0,13ct, ca W(H)/ VS-Si, Karlssons Guldsmedja Sten 1977, ca 3x3,5cm,  18K Vikt: 9,6 g

Servettring med monogram,  Wilhelm Binder, Schwabisch Gmund, Tyskland, 1910/20-tal, nyklassicism, dekor av lagerstav, bredd 2,5cm, Ø4cm.  Vikt: 10,7 g

Servettring med monogram, ...

Kandelaber, för tre ljus, " Vänskapsknuten", försilvrad mässing, Josef Frank för Firma Svensk Tenn, höjd ca 15cm, bruksslitage.

Kandelaber, för tre ljus, ...

Se kontorets övriga auktionsvaror