Vas Orrefors, Simon Gate, graverad dekor "Javanesiska danserskor", modellnr. 2572, 1940-talet, höjd 21,5 cm, längd 20,5 cm, bredd 12 cm, signerad undertill Orrefors Simon Gate 2572 (JL ? gravörens namn) B.9, bruksrepor i botten samt ytrispa/repa ca 10 mm lång vid sidan om den ena danserskan,något svag beläggning inuti för övrigt utan anmärkningar
Auktnr | SE74.20190305.A3383 |
Utropspris | 2 000 kr |
Stänger | 2019-03-05 19:22:00 |
Provision | 300 kr |
Frakt | 129 kr |
5/3 19:22 | ABV1866 | 2 000 kr |