Örhängen "elefanter" i 18K guld. De är 7,3 x 5 mm och väger 0,48g. Fint skick!

250 kr

(lupuz79)

Auktnr SE73.20190328.A2153
Varukategori Guld / Örhängen
Utropspris 125 kr
Aktuellt bud 250 kr
Stänger 2019-03-28 19:03:00
Provision 38 kr
Frakt 49 kr

X-länksarmband i 18K guld. Det är 18 cm långt, 12,8 mm brett och väger 17,8g. Kistlås. Från Jo-Ans Guld i Valskog. Stämplad 750.

X-länksarmband i 18K guld....

Silvertacka 100g. Stämplad JAN LUNDGREN. Densitet 10,5. Mått: 48 x 24 x 9,7 mm.

Silvertacka 100g. Stämplad...

X-länksarmband i 18K guld. Det är 20 cm långt, 10,9 mm brett och väger 18,7g. Kistlås. En säkerhetsåtta saknas. Tillverkat 1970 av Stockholms Stads Arbetsvårdsbyrå. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

X-länkscollier i 18K guld. Den är 48,5 cm lång, 6 - 9 mm bred och väger 28,5g. Kistlås. Tillverkad 1963 av Bröderna  Hedens Guldateljé i Stockholm. Kattfot.

X-länkscollier i 18K guld....

Pansararmband i 18K guld. Det är 21 cm långt, 4,6 mm brett och väger 14,0g. Karbinhake. Italienska tillverkarstämplar & 750.

Rak x-länkscollier i 14K guld. Den är 45,5 cm lång, 5,7 mm bred och väger 15,5g. Karbinhake. Stämplad MIDAS 14K.

Rak x-länkscollier i 14K g...

Örhängen "Galaxia" i vitt guld 18K med två diamanter á c:a 0,03ct. De är Ø 3,8 mm och väger 1,1g. Snurrebussarna stämplade HS, kattfot, 18K & Stjärnringen stjärna.

Örhängen "Galaxia" i vitt...

Berlock "guldtacka" i 18K guld. Den är 31,1 mm lång inkl. ögla och väger 10,0g.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 20,5 cm långt, 9,3 mm brett och väger 16,7g. Kistlås. Italiensk tillverkarstämpel & 750.

X-länksarmband i 18K guld....

Smyckeur "Alltime" i 18K guld med 18K band. Boett Ø 17 mm med safirglas. Manuellt urverk. Totallängd 16,5 cm. Kistlås. Bruttovikt 18,8g inkl. verk & allt.

Bismarkarmband i 18K guld med elva berlocker; bl.a. en bäver. Det är 18,5 cm långt, 2,7 mm brett och väger 10,4g. Kistlås. Kattfot. Ojämnheter.

Ring i 14K guld med en orange sten i vitguldsdekor. Den är 1,9 - 8,3 mm bred, är i storlek 18 och väger 1,3g. Oläsliga, utländska stämplar.

Bismarkarmband i 18K guld med sju berlocker. Det är 19 cm långt, 5,3 mm brett och väger 19,5g BTO. Kistlås. Kattfot.

Berlock i 18K guld. Den är 49 mm lång inkl. ögla och väger 5,2g. De övre, yttre kronbladen är rörliga / snurrar. Tillverkad 1945 av Guldvaruhuset i Stockholm. Kattfot.

Berlock i 18K guld. Den är...

Diverse defekta / graverade smycken 18K 39,7g inkl. stenar & 3,4g 23K.

Ihålig pansarkedja i 18K guld. Den är 48 cm lång, 4,3 mm bred och väger 13,7g. Karbinhake. Stämplad GFAB (Guldfynd) & 750. Ser ut att väga typ tre gånger mer än den gör.

Ihålig pansarkedja i 18K g...

Bismarkcollier i 18K guld. Den är 48,5 cm lång, 3,5 - 5,7 mm bred och väger 11,3g. Defekt springring. Oläsliga, svenska stämplar.

Collier i 18K guld. Den är 43 cm lång, 4,8 - 7 mm bred och väger 14,2g. Springring. Tillverkad 1959 av Guldvaruhuset i Stockholm. Kattfot.

Collier i 18K guld. Den är...

Tolv antika kaffeskedar i silver. Samtliga med monogram. Olika tillverkare från Umeåområdet c:a 1850-1900. De väger 122,3g tillsammans. Lite olika.

Pansarkedja i 14K guld. Den är 51 cm lång, 2,1 mm bred och väger 4,8g. Kroklås. Stämplad 585.

Se kontorets övriga auktionsvaror