Ring med Pärla, 14K guld, genombruten uppbyggnad, fasetterad ovandel, pärla Ø6,1 mm, Ø18,5 mm, bredd 2-10 mm, bruttovikt 3,7 gram

825 kr

Auktnr SE74.20190820.A4857
Utropspris 825 kr
Stänger 2019-08-20 19:25:30
Provision 124 kr
Frakt 129 kr

Skulptur "Äpple", Hans Hedberg (1917-2007), stor modell, starkeldsfajans med glasyr i gult, orange och grönt, höjd 20,5-21 cm, omkrets mitt på äpplet 65,5 cm, inköpt direkt av konstnären i sin ateljé i Biot Frankrike omkring 1980, signerad i botten HHg, noggrant genomgången, skick utan anmärkning, vikt 2860 gram, skickas ej enbart avhämtning på kontoret i Kristianstad

Skulptur "Äpple", Hans Hed...

Armbandsur Gucci Dive, stål, Ø45 mm, quartz, swiss, referensnummer 136.2, handledsmått max 17 cm, fint skick, inga tillbehör

Armbandsur Gucci Dive, stå...

Armband, 18K guld, myntliknande dekor, öppningsbart, inre mått 17,0 cm, bredd 8-23 mm, något mindre bruksmärke Vikt: 9,9 g

Armringar, tre st, 18K guld, mönstrad mittdekor, oval modell, öppningsbar, utrikiska stämplar, inre omkrets 17,5 - 18,0 cm, bredd 7 mm, fint skick, några mindre ojämnheter / intryckningar Vikt: 38,6 g

Vintage herrur Seiko 66-5010, stål, 32 x 32 mm, manuell, referensnummer 5010, bruksmärken, mindre repor/spricka i glas, cirka 1969

Diamantörhängen, 18K guld, Diamanter 2 x 0,025ct, örhängenas diameter 3 mm, fint skick Vikt: 1 g

Diamantörhängen, 18K guld...

Diamantring, 18K vitguld, Diamanter 9 st - totalt 0,53ct (stämplat på skenans insida), Guldvaruhuset Aktiebolag (GVH), svensk kontrollstämpel, Ø20,0 mm, bredd 1,7 - 8,5 mm, fint skick Vikt: 2,8 g

Herrur Omega Genéve, doublé, Ø34,5 mm, manuell, kaliber 601, defekt urverk, referensnummer 135.041, serienummer 26682951, gravyr, bruksmärken,

Herrur Omega Genéve, doub...

Skulptur "Äpple", Hans Hedberg (1917-2007), starkeldsfajans med glasyr i brunt/beight, gult och orange/rött, höjd 13 cm, omkrets mitt på äpplet 39 cm, inköpt på Konstgalleri i Sverige i slutet på 1970-talet eller omkring 1980, signerad i botten HHg, noggrant genomgången, skick utan anmärkning, vikt 678 gram, skickas ej enbart avhämtning på kontoret i Kristianstad

Skulptur "Äpple", Hans Hed...

Pärlcollier, lås i silver 925/1000, odlade sötvattenspärlor, Ø8 mm, blåvitrosa ton, god lyster, längd 53 cm, klotlås med magnet, Ø13,5 mm, (lås märkt med PATENT Ag 925 + oidentifierad tillverkare), fint skick  Vikt: 48,5 g

Pärlcollier, lås i silver...

Armband Kaptenslänk, 18K vitguld, Hedens Guldatelje Bröderna (BHG), Stockholm, svensk kontrollstämpel, längd knäppt 19,5 cm, bredd 7,5 - 8 mm, tjocklek 2,3 mm, fint skick  Vikt: 40,2 g

Armband Kaptenslänk, 18K v...

Ring, 18K guld, Cubic Zirconia, Ø17¾ mm, bredd 1,5 - 6 mm, fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 3,2 g

Pärlcollier, lås i silver 925/1000, odlade sötvattenspärlor, färgade, varierande mått, 13 mm och mindre, längd 50 cm, klotlås med magnet, Ø12 mm, fint skick  Vikt: 53,4 g

Pärlcollier, lås i silver...

Retro Brosch 1950-tal, 18K guld, STIGBERT för Heribert Engelbert AB (HE), Stockholm 1953, månstensliknande stenar, odlad sötvattenspärla Ø4 mm, stenar utan anmärkning, fint skick, bruttovikt 7,6 gram

Hänge Häst, 14K guld, massiv modell, längd inkl. ögla 22 mm, bredd 15 mm, tjocklek 6,5 mm, fint skick Vikt: 5,3 g

Hänge Häst, 14K guld, mas...

Armring, 18K guld, rund form, öppningsbar, ostämplad, inre omkrets 18,5 cm, bredd 17 mm Vikt: 43,5 g

Ring, 22K guld, Ø17,0 mm, bredd 2,5 - 17 mm, fint skick Vikt: 3,2 g

Ring, 22K guld, Ø17,0 mm, ...

Guldmynt Sverige, 5 Kronor Gustaf V 1920, (21,6K guld), Ø16 mm, mindre rispa vid porträtt Vikt: 2,2 g

Halskedja Rävsvans, 21K guld, längd 45,5 cm, bredd 1 mm, fint skick Vikt: 2,6 g

Halskedja Rävsvans, 21K gu...

Collier, 18K guld, halskedja Venezia, Balestra, längd 43,5 cm, hänge Hjärta, kraftigare modell, delvis sidenmatterad, Diamant 0,04ct, Guldsmed Björn Nilsson AB (GBON), Kristianstad, hjärtats storlek 18,5 x 19,5 x 5,5 mm, hänget går ej att plocka av från kedjan, fint skick Vikt: 14,5 g

Se kontorets övriga auktionsvaror