| Ny sökning |  Nästa

Spektakulärt armband i 18K guld med fyra cabochonslipade safirer. Stort, läckert lås (Ø 27 mm). Det är 20 cm långt, 15,6 - 23 mm brett och väger 46,48g. Enligt uppgift inköpt i Lissabon på 90-talet. Stämplar enligt bild (Portugisisk finhaltsstämpel 800 & tillverkarstämpel).

23 000 kr

(hidayt)

Auktnr SE73.20201210.A6298
Varutyp Smycken; armband
Utropspris 18 500 kr
Aktuellt bud 23 000 kr
Stänger 2020-12-10 19:00:00
Provision 3 450 kr
Frakt 99 kr

Set; collier och örhängen i vitt guld 10K med droppslipade och runda blå topaser samt tre diamanter á c:a 0,01ct. Colliern har ställbar längd 42 - 50 cm och är 1,3 - 19,5 mm bred. Karbinhake. Örhängena är 16 mm långa. De väger 8,56g tillsammans. Stämplade 10K. Originalaskar från PEOPLES (Canada) medföljer. Fint skick!

Set; collier och örhängen...

Herrur Omega Seamaster De Ville i guld på stål med läderband (ej original). Boett Ø 34 mm. Manuellt urverk- går, men ingen funktionsgaranti. Smårepigt plexiglas (original). Ej öppnad.

Rejäl klackring i 18K guld med en karneol. Den är 8,4 - 20,6 mm bred, är i storlek 19,5 och väger 15,2g. Tillverkad 1958 av  Västerås Guldsmedsatelje . Kattfot.

Rejäl klackring i 18K guld...

Äldre brosch i 18K guld med 23 rosenstenar (diamanter); fattade i silver; med vad som verkar vara originalask. Den är 40,8 x 32,8 mm och väger 13,6g. De runda diamanterna är 2 - 3 mm och den större i mitten är 6,8 x 5,2 mm. Inga stämplar- de har förmodligen suttit på den berlockögla/ -fäste som nu är borttagen. Svensk importstämpel på kroken där nålen fästs. Småskavanker.

Äldre brosch i 18K guld me...

Bismarkarmband i 18K guld med 14 berlocker. Det är 17,5 cm långt, 3,3 mm brett och väger 13,8g. Kistlås. Stämplad 750

Karl Laine: finsk ring i silver från 1972 . Den är 6 - 22,7 mm bred och har ställbar storlek- nu 18. Den väger 10,37g. Originalask av trä medföljer.

Karl Laine: finskt armband i silver från 1974 . Det är 16,7 mm brett, 19,5 cm långt och väger 40,3g. Kroklås. Originalask av trä medföljer.

Herrur Tissot Stylist i 18K guld med 18K band. Boett 39 x 29 mm med minnesgravyr från Bonnedahls Mekaniska Verkstad i Umeå. Totallängd 18/19 cm. Bandet har vikskador. Repigt plexiglas. Manuellt urverk- går, men ingen funktionsgaranti. Bruttovikt 62,3g.

Granatcollier i förgylld metall. Den är 43 cm lång, 6 - 16 mm bred och väger 18,7g. Springring

Granatcollier i förgylld m...

Armband i 18K guld med en förtjänstmedalj i 18K guld. Det är 20 cm långt, 11,2 mm brett och väger 18,9g. Kroklås. Tillverkat 1986 av Borgila. Kattfot. Namngravyr på baksidan av en länk

Armband i 18K guld med en ...

Stavarmband i 18K guld med 6,3 mm´s odlade pärlor. Det är 18,5 cm långt, 2 mm brett och väger 5,5g. Springring. Stämplat BEH (Bengt Hallbergs Guldsmeds AB) & 18K

Ring i 18K guld med en turkos sten. Mittmotivet är Ø 18,7 mm. Skenan är 2,6 mm bred. Den är i storlek 16,5 och väger 3,42g. Otydlig stämpel

Klockkedja till fickur i 18K guld med två berlocker med naggad emaljdekor. Den är 27 cm lång, 4,4 mm bred och väger 16,86g. En ögla är inte i guld.

Berlock i 18K guld med nio diamanter á 0,005ct; fattade i vitt guld. Den är 11,4 mm lång inkl. ögla och väger 1,1g. Stämplad 750 & kattfot. Fint skick!

Fiskbensarmband i 18K guld. Det är 20,5 cm långt, 15,3 mm brett och väger 26,7g. Kistlås och säkerhetskedja. Tillverkat 1968 av Norens Guldatelje i Hägersten. Ojämnt / nött.

Berlock i 18K guld med en briljant c:a 0,10ct; fattad i vitt guld. Den är 10,7 mm lång och väger 1,52g. Stämplad GHA (Guldfynd) & 18K

Delvis matterad collier i 18K guld. Den är c:a 42 cm lång, c:a 2,8 mm bred och väger 14,9g. Karbinhake. Stämplad 18K & SCO (Svedbom & Co)

Äldre herrur Certina Blue Ribbon Automatic i stål med läderband. Smårepigt plexiglas. Datum. Boett 38,6 x 34,3 mm. Nr. 6364552 / 5801 120. Går, men ingen funktionsgaranti

Äldre herrur Certina Blue ...

Singaporekedja i 18K guld. Den är 50,5 cm lång, 0,9 mm bred och väger 1,1g. Springring. Stämplad 750

Tre äldre cigarettmunstycken; varav ett i silver (svenska importstämplar). På det andra i silverfärg finns en spricka. De är 76 - 92 mm långa.

Tre äldre cigarettmunstyck...

Se kontorets övriga auktionsvaror