Slät ring i 18K guld. Den är 2,5 mm bred, är i storlek 16,5 och väger 1,95g. Från Schalins. Kattfot. Ingen gravyr.

700 kr

Auktnr SE73.20210114.A6558
Varutyp Smycken; ringar
Utropspris 700 kr
Stänger 2021-01-14 19:04:30
Provision 105 kr
Frakt 99 kr

Efva Attling: ring i vitt guld 18K "Rock Star" med prinsesslipade diamanter 1 x 0,50ct & 12 x 0,05ct (TW-vs). Den är 3 - 5,6 mm bred, är i storlek 17 och väger 6,0g. Stämplad EFVA, Stockholms stadsstämpel 750 & O11 (=2012). Eventuellt Q11 (=2014)- lite otydligt. Efva Attling-signatur på sidan. Fint skick! Nypris idag 75.500kr.

Ring i vitt guld 18K med en Tanzanite 2,48ct & sex briljanter á 0,03ct; enligt medföljande certifikat. Den är 2,5 - 9,8 mm bred, är i storlek 19 och väger 3,9g. Stämplad 750. Fint skick!

Matchande set i 21K guld: collier (45,5 cm lång, 8,3 mm bred, karbinhake, ojämnheter), armband (19,5 cm långt & 7,5 mm brett, karbinhake) & örhängen (58 mm långa & 10 mm breda). De väger 30,5g tillsammans. Stämplade 21K

Del av örhänge alternativt berlock utan ögla i 18K vitt guld med diamanter 18 x c:a 0,02ct, 12 x c:a 0,01ct & en droppslipad diamant c:a 4,2 x 2,7 mm. Den är 17,5 mm lång inkl. ögla (i rött guld) och väger 2,3g.

Del av örhänge alternativ...

Efva Attling: berlock "Little Magnolia" i silver med en 70 cm lång ankarkedja (1,4 mm bred, springring). Berlocken är 52,3 mm lång inkl. ögla. Den är stämplad EFVA, Stockholms stadsstämpel, 925 & hennes signatur. De väger 12,5g tillsammans. Nypris 2400kr. Originalask medföljer.

Herrur Omega Genève Automatic i 18K guld med välanvänt originalband. Boett c:a 32 x 32 mm. Smårepigt plexiglas (original). Serienummer 35041014 / 1481.

Herrur Omega Genève Automa...

Herrur Jaeger Le Coultre i 18K guld utan band. Boett Ø 33,6 mm. Boett 937804 A. Manuellt urverk. Smårepigt plexiglas. Personnummergravyr på baksidan. Bruttovikt 23,67g. Ej öppnad. Servicebehov- går, men går för fort.

Tennisarmband i 18K guld med cubic zirconia. Det är 18 cm långt, 2,5 mm brett och väger 4,1g. Kistlås. Stämplat 750 & GHA (Guldfynd). Fint skick!

Gulliga krokörhängen i 18K guld med småpärlor. De är 34 mm långa och väger 2,1g. Tillverkade 1953-1954 av G Dahlgren & Co. i Malmö.

Gulliga krokörhängen i 18...

Vacker granatcollier i förgyllt silver. Den är 39 cm lång, 6,5 - 35 mm bred och väger 22,6g. Den största blomman är Ø 16,5 mm. Springring. Stämplad 830S & svenska importstämplar.

Vacker granatcollier i för...

Vackert granatarmband i förgyllt silver. Det är 18 cm långt och väger 29,3g. Mittenblomman är 30 mm. Bredd från 9 mm. Kistlås & säkerhetskedja. Stämplat 830S & otydliga svenska importstämplar.

Vackert granatarmband i fö...

Miniatyr i silver. Kan det vara ett vältrimmat lamadjur? Den är 20,5 mm hög och väger 5,6g. Tillverkad 1960 av G Dahlgren & Co i Malmö. Kattfot.

Thai: mönstrad ring i 23K guld. Den är 5,7 mm bred, är i storlek 20,5 och väger 3,8g (1/4 baht). Stämplad 96,5%

Thai: mönstrad ring i 23K ...

Ring i vitt guld 18K med diamanter 42 x c:a 0,005ct & 10 x c:a 0,01ct. Den är 1,6 - 8,9 mm bred, är i storlek 18,25 och väger 2,6g. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd)

Ring i 18K guld med 32 diamanter á 0,005ct. Den är 2,1 - 11 mm bred, är i storlek 18,75 och väger 3,4g. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd)

Ring i vitt guld 18K med en briljant 0,21ct (c:a W-P; fin lyster). Den är 1,8 - 6,7 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 2,9g. Stämplad K&EC, Göteborgs stadsstämpel, kattfot18K & Y8 (=1949).

Ring i 18K guld med diamanter 56 x c:a 0,005ct & 7 x c:a 0,01ct; fattade i vitt guld. Den är 1,6 - 6,7 mm bred, är i storlek 18,75 och väger 2,7g. Stämplad GHA (Guldfynd) & 750.

Granatset i förgyllt silver: ring (motiv 17x 16 mm) i storlek 18 med något ojämn skena & nött förgyllning, örhängen Ø 13,3 mm och en 19,5 mm lång berlock. De väger 10,3g tillsammans. 83% silver.

Granatset i förgyllt silve...

Ring i vitt guld 18K med en matterad blomma i rött guld med en briljant 0,02ct. Den är 2,6 - 12 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 6,3g. Stämplad 18K. En klo är lite sned

Ring i 18K guld med diamanter 2 x 0,02ct, 2 x 0,03ct & 1 x 0,05ct. Den är 1,5 - 3,2 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 2,0g. Tillverkad 1920 av Aktiebolaget Bernhard Hertz i Stockholm. Gravyr.

Se kontorets övriga auktionsvaror