Defekt damur Svea i 18K guld med 18K band. Manuellt urverk- går ej! Det är 18,5 cm långt, bandet är 8,5 mm brett och bruttovikten är 31,6g. Kistlås. Bandet är tillverkat 1963 av Sävsjö Guldsmeds AB. Kattfot.

8 200 kr

(yguld)

Auktnr SE73.20210225.A7148
Varutyp Skrotguld
Utropspris 8 200 kr
Aktuellt bud 8 200 kr
Stänger 2021-02-25 19:06:30
Provision 1 230 kr
Frakt 99 kr

Berlock i 18K guld med en briljant 1,0ct (c:a W-si; fin lyster!). Den är 14,3 mm lång inkl. ögla och väger 1,34g. Stämplad 18K & GHA (Guldfynd).

Ihåligt armband i 21K guld. Det är 18 cm långt, 17,9 mm brett och väger 37,3g. Mönstrat pinnlås och säkerhetskedja. Små ojämnheter.

Ihåligt armband i 21K guld...

Ärtlänksarmband i18K guld med en hjärtberlock. Det är 19 cm långt, 3,8 mm brett och väger 3,8g. Springring. Italienska stämplar, 750 & svensk importstämpel. En länk vid berlocken är lite klämd.

Ärtlänksarmband i18K guld...

Collier med semibarocka, odlade saltvattenspärlor. Pärlorna är c:a Ø 8,8 mm. Den är 61,5 cm lång. Kistlås i vitt guld 18K med småpärlor och en gråtonad halvpärla; stämplat Stigbert, HE (Heribert Engelbert), Stockholms stadsstämpel, 18K, X9 (1972) och kattfot.

Ring i vitt guld 18K med en briljant c:a 0,66ct (c:a W-vs). Den är 2 - 5,6 mm bred, är i storlek 17,25 och väger 2,8g. Tillverkad 1967 av Olenfalk & Hellbergs Guldatelje i Stockholm. Kattfot.

Urband "korridorlänk" i 18K guld. Passar "herrklockor av förtjänsttyp". Det är 16 cm långt, 16,9 mm brett och väger 41,9g. Rören är 17,9 mm. Kistlås med säkerhetsåttor. Tillverkat 1986 av Clareus Guldsmeds AB i Furusund. Kattfot.

Urband "korridorlänk" i 18...

Rak x-länkscollier i 18K guld. Den är 10 mm bred, har ställbar längd 40 - 45,5 cm och väger 30,5g. Springring (trög). Stämplad BEF ( Nordiska Guldvaru-Aktiebolaget), Stockholms stadsstämpel, 18K, P9 (1965) och kattfot.

Rak x-länkscollier i 18K g...

Ring i 18K guld med en solid opal och fyra diamanter á c:a 0,02ct. Den är 2,1 - 8,6 mm bred, är i storlek 15,25 och väger 3,7g. Engelska stämplar.

Panter-ring i 18K guld med smaragdögon och elva diamanter á c:a 0,005ct (en saknas). Den är 1,8 - 11 mm bred, är i storlek 17 och väger 3,7g. Stämplad K18, 750 & kattfot.

Thai: collier i 23K guld. Den är 42 cm lång, 2 mm bred och väger 15,2g (1 baht). Dekoren hänger ner 30 mm. Liten, orange plastask medföljer.

Krumelurarmband i 18K guld. Det är 18,5 cm långt, 6,8 mm brett och väger 7,2g. Kistlås & säkerhetskedja. Stämplat IMP, P8 (1941), 18K, JP & svensk importstämpel.

Fantasiarmband i 18K guld med massor av små blommor. Det är 18,5 cm långt, 11,7 mm brett och väger 22,6g. Kistlås. Svensk importstämpel & 18K. Små ojämnheter.

Ring i 18K guld med en hematit. Den är 1,3 - 13,5 mm bred, är i storlek 16,75 och väger 3,3g. Tillverkad 1942 av J Petterssons Eftr Juvelerar AB i Stockholm

Ring i 18K guld med diamanter: 2 x c:a 0,05ct & 8 x c:a 0,03ct. Den är 1,8 - 8,8 mm bred, är i storlek 18,25 och väger 3,6g. Stämplad 750.

Stilren tvillingring i vitt guld 18K med två briljanter á c:a 0,23ct (c:a W-vs- fin lyster!). Den är 3 - c:a 10 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 5,7g. Stämplad JP, Stockholms stadsstämpel, kattfot, 18K & X9 (= 1972)

Äldre medaljong / hårgömma i metall med lock i glas. Den är 47,6 mm lång inkl. ögla. En pärla saknas. Locket behöver justeras. Men den är ju så charmig :-)

Äldre medaljong / hårgöm...

Gullig ring i 18K guld med en granat och två halvpärlor. Den är 2,6 - 6,5 mm bred, är i storlek 17,75 och väger 1,2g. Tillverkad 1915 av Bernard Hertz Aktiebolaget i Stockholm. Gravyr.

Damur Certina i 18K guld med nött doubléband. Boett Ø 24 mm. Gravyr: "Umeå Kommuns Hedersgåva 2000". Safirglas. Quartz- går ej- batteribyte krävs? Ingen funktionsgaranti.

Rosenholm i äkta silver (830/1000): två smörknivshållare. De är 56,8 x 17 mm och väger 27,9g tillsammans. MGAB från 1977.

Rosenholm i äkta silver (8...

Västerbottensring i 18K guld. Den är 5,5 - 14 mm bred, är i storlek 18,25 och väger 4,8g. Tillverkad 2002 av Guldsmed Petersson AB i Bollnäs. Fint skick!

Västerbottensring i 18K gu...

Se kontorets övriga auktionsvaror