Krumelurarmband i 18K guld. Det är 18,5 cm långt, 6,8 mm brett och väger 7,2g. Kistlås & säkerhetskedja. Stämplat IMP, P8 (1941), 18K, JP & svensk importstämpel.

2 800 kr

(tusse24)

Auktnr SE73.20210304.A7224
Varukategori Guld / Armband
Utropspris 2 500 kr
Aktuellt bud 2 800 kr
Stänger 2021-03-04 19:33:30
Provision 420 kr
Frakt 129 kr

Härlig ring i 18K guld med en oval, orange sten. Graverat mönster på undersidan av fattningen. Stenen sticker upp 10 mm från fingret. Den är 4,7 - 12 mm bred, är i storlek 15¾ och väger 8,8g. Stockholms stadsstämpel, kattfot, 18K & S9 (1968). Signaturstämplad Stigbert.

Härlig ring i 18K guld med...

Mynt "UNITED STATES OF AMERICA FIVE DOLLARS / "LIBERTY 1911" (Indian Head) 8,3g 21,6K Ø 21,4 mm.

Smyckeur Certina i 18K guld med 18K band. Boett Ø 18,6 mm. Safirglas. Manuellt urverk. Totallängd 16 cm. Bruttovikt 19,0g inkl. verk & allt.

Minnesmedalj "CARL XVI GUSTAF SVERIGES KONUNG / 30 ÅR 30 APRIL 1976" i 18K guld. Ø 40 mm. 55,6g. Nr 011/500. Stämplad SPORR, kattfot, 18K & B10.

Herrur "Eternamatic 17 jewels" i 14K guld med doubléflexiband. Boett Ø 33 mm med personlig gravyr från 1962. Automat. Gulnad urtavla. Datum. Plastglas. Originaletui.

Klackring i 14K guld med en svart sten (repig). Den är 3,8 - 16,8 mm bred, är i storlek 18¼ och väger 3,9g. Finska kontrollstämplar.

Lapponia: armband i silver. Det är 18 cm långt, 4,2 - 6,6 mm brett och väger 19,2g. Dolt lås. Finska kontrollstämplar, 925, M8 (1989) & LAPPONIA.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 19 cm långt, 13 mm brett och väger 14,8g. Kistlås. Tillverkat 1967 av Ädelsmycken Aktiebolag  i Stockholm. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

Diverse defekta smycken 18K 13,0g inkl. svart sten.

Öppningsbar, slät armring i 18K guld. Den är 6,8 mm bred, har ett innermått på 18cm och väger 14,6g. Kistlås & säkerhetsåtta. Italiensk tillverkarstämpel, 750 & svensk importstämpel. Små ojämnheter.

Öppningsbar, slät armring...

Diverse defekta smycken: 1,0g 18K inkl. pyttesten, två ihoplödda ringar 18K & 20K 7,4g & 4,5g 23K.

Stelt, öppningsbart armband i 14K guld. Det är 2,2 - 4,3 mm brett, har ett innermått på c:a 17,5 cm och väger 9,4g. Stämplat BEORI 14.

Stelt, öppningsbart armban...

Diverse defekta smycken 18K 9,9g.

Armband i 14K guld. Det är 19 cm långt, 2,4 mm brett och väger 4,7g. Karbinhake. Stämplat 585.

Armband i 14K guld. Det är...

Diverse defekta smycken: 15,2g 18K & 3,1g 23K.

Diverse defekta smycken: 22,4g 18K & ring 23K med graverad platta i 18K guld 1,6g.

Defekt armband 14K 1,7g.

Defekt armband 14K 1,7g.

Halskedja i 9K guld. Den är 45 cm lång, 3,7 mm bred och väger 14,1g. Stämplad RJC 375.

Halskedja i 9K guld. Den ä...

Ankarlänk i 18K guld. Den är 53 cm lång, 1,8 mm bred och väger 6,4g. Lite trött springring. Från Unoaerre. Italiensk tillverkarstämpel, 750 & svensk importstämpel.

Ankarlänk i 18K guld. Den...

Diverse defekta smycken 18K 5,8g

Se kontorets övriga auktionsvaror