Slät ring i 18K guld. Den är 3,3 mm bred, är i storlek 18 och väger 3,2g. Tillverkad 1954 av J Petterssons Eftr Juvelerar AB i Stockholm. Ingen gravyr.

1 100 kr

(wfr65)

Auktnr SE73.20210408.A7649
Varutyp Smycken; ringar
Utropspris 1 000 kr
Aktuellt bud 1 100 kr
Stänger 2021-04-08 19:01:30
Provision 165 kr
Frakt 99 kr

Örhängen i 14K guld med smaragder (Ø c:a 3,7 mm). De är 8,2 x 6,2 mm och väger 1,0g. Stämplade 585. Snurrebussar saknas, men nya i plast medföljer.

Örhängen i 14K guld med s...

Collier och armband i silver med blå stenar. Colliern är 46 cm lång, 3,9 - 11 mm bred och har kistlås. Armbandet är 19 cm långt, 5,3 mm och har ett kistlås där en låsdetalj saknas. Men det hålls ihop av säkerhetsåttan. De väger 35g tillsammans. Stämplade 925.

Ett örhänge i 14K guld med en smaragd (Ø 3 mm). Det väger 0,2g. Stämplat 585.

Ett örhänge i 14K guld me...

Flätad kullänk i vitt, gult & rött guld 18K. Den är 45,5 cm lång, 3,1 mm bred och väger 7,6g. Karbinhake. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd). Fint skick!

Flätad kullänk i vitt, gu...

Ring i 18K guld med en blå sten (lite nött). Den är 1,6 - 8,7 mm bred, är i storlek 16,5 och väger 2,0g. Stämplad GVH, 18K, kattfot & F9 (1956).

Ring i 18K guld med en blå...

Rejäl x-länkscollier i 18K guld. Den är 41 cm lång (kort), 6,1 - 10,5 mm  bred och väger 25,8g. Kistlås. Tillverkad 1966 av Ceson i Göteborg. Kattfot. Fint skick!

Rejäl x-länkscollier i 18...

Vas med hänkel av Gunnar Nylund. Den är 26 cm hög. Stengods. Signerad Rörstrand, GN, AXQ. Den väger 710g.

Vas med hänkel av Gunnar N...

Ring i 18K guld med en skarabé. Den är 3,8 - 17,8 mm bred, den sticker upp 8,5 mm från fingret, den är i storlek 19 och väger 9,9g. Svenskstämplad ringskena med senare skarabétillägg.

Tornedal i äkta silver (830/1000): en stor bordssked (210 mm) med monogram på baksidan. Tillverkad 1958 av CO Persson i Haparanda. Den väger 57,0g.

Tornedal i äkta silver (83...

Äldre, charmig ljusstake i nysilver. Den är 28 cm hög. Stämplad A.BRÆSE, Stockholms stadsstämpel (otydligt) & NS. Skavanker. Gipsliknande fyllning i botten. Den väger 560g.

Äldre, charmig ljusstake i...

Stor sked och gaffel i äkta silver (830/1000) med monogramstämplar "Z&G". De är 21 resp. 22 cm långa och väger 179,1g tillsammans. Stämplade O4 (1847) resp. R4 (1847; otydlig bokstav), kattfot, Stockholms stadsstämpel och ZETHELIUS. Tänker mig att de kan vara fina som uppläggningsbestick.

Stor sked och gaffel i äkt...

Carmoséberlock i 18K guld med en ljusblå safir och sex diamanter á 0,005ct; fattade i vitt guld. Den är 15,4 mm lång inkl. ögla och väger 0,7g. Stämplad 750 & GFAB (Guldfynd).

Carmoséberlock i 18K guld ...

Skål av Gunnar Hartman. Den är Ø 22,5 cm och är 75 mm hög. Stengods. Signerad HARTMAN. Den väger 710g.

Skål av Gunnar Hartman. De...

Halskedja i 14K guld. Den är 51,5 cm lång, 3,5 mm bred och väger 13,9g. Karbinhake. Stämplad 585.

Halskedja i 14K guld. Den ...

Bismarkarmband i 18K guld. Det är 19 cm långt, 9,2 mm brett och väger 35,9g. Kistlås. Tillverkat 1965 av Andrens Guldvaror  i Köping. Kattfot.

Krucifix i 18K guld. Det är 38 mm långt inkl. ögla och väger 1,1g. Stämplat CCC & 750.

Krucifix i 18K guld. Det ä...

Pansarkedja i 18K guld. Den är 38 cm lång, 1 mm bred och väger 1,5g. Från Balestra. Springring. Stämplad 750 & GFAB (Guldfynd)

Ring i 14K gult guld med en aprikos/rosa sten samt rödguldsdekor. Den är 1,8 - 15,3 mm bred, är i storlek 19,25 och väger 3,1g. Stämplad 585.

Bismarkcollier i silver. Den är 46,5 cm lång, 6 - 12 mm bred och väger 37,8g. Kistlås. Stämplad NSE ( NSE Guldvaru Aktiebolag), Köpings stadsstämpel, 925, U10 (1994), kattfot & S.

Pansararmband i 18K guld. Det är 18,5 cm långt, 3,9 mm brett och väger 7,0g. Kistlås och säkerhetskedja. Otydlig tillverkarstämpel, 18K, Stockholms stadsstämpel, kattfot & U8 (1946).

Se kontorets övriga auktionsvaror