Vas med hänkel av Gunnar Nylund. Den är 26 cm hög. Stengods. Signerad Rörstrand, GN, AXQ. Den väger 710g.

550 kr

(thegonz99)

Auktnr SE73.20210422.A7742
Varutyp Konst/konsthantverk
Utropspris 400 kr
Aktuellt bud 550 kr
Stänger 2021-04-22 19:00:00
Provision 83 kr
Frakt 99 kr

Thai: armband i 23K guld med en hjärtberlock. Det är 7 - 12,9 mm brett, 18,5 cm långt och väger 45,6g (3 baht). Kroklås. Stämplat 96,5%.

Sex gulliga, norska skedar i förgyllt silver med olikfärgad emaljdekor. De är 84 mm långa och väger 35,9g tillsammans. Stämplade 925S, Norne & N. Svenska importstämplar.

Vackert armband i silver med markasiter. Det är 21 cm långt, 23,4 mm brett och väger 39,9g. Kroklås. Stämplad Vicson, VJ, Lindesbergs stadsstämpel, kattfot, S & P9 (1965). En lödning i motstående ögla har släppt. En mellanlänk är fult klämd / klåparaktigt justerad.

Lappsked i äkta silver (830/1000). Den är 163 mm lång och väger 27,6g. Stämplad COP (CO Persson), kattfot, S, Haparandas stadsstämpel, M8 (1938) & BOLIDENSILVER. Monogramgravyr på baksidan.

Lappsked i äkta silver (83...

Berlock "mynt" i 18K guld med ögla i gulmetall. Den är Ø 17,9 mm och väger 1,8g.

Collier i silver (925/1000). Ledat mittparti (65 x 29 mm). Rävsvanskedjan är 2,9 mm bred och har små ojämnheter. Den är 48 cm lång och väger 21g. Springring. Stämplad Balestra 925.

Berlock i silver med en blå sten. Den är 49,8 mm lång inkl. ögla och väger 9,2g. Stämplad BHE (Edlunds Silvervarufabrik AB), Stockholms stadsstämpel, kattfot, S & V8 (1947).

Berlock i silver med en bl...

Ring "småkulor" i 18K guld. Den är 1,5 mm bred, 1,5 mm hög, är i storlek 16,25 och väger 1,3g. Inga synliga stämplar.

Ring "småkulor" i 18K guld...

Snapsglas i silver (830/1000) med förgylld insida. Det är 46 mm högt och väger 15g.  Stämplat GAB, kattfot, S, Stockholms stadsstämpel & R7 (1919). Smårepor.

Ihålig pansarkedja i 18K guld. Den är 49,5 cm lång, 3,5 mm bred och väger 9,2g. Karbinhake. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd). Ser ut att väga tre gånger mer än den gör.

Ihålig pansarkedja i 18K g...

Vackert mönstrad ring i 18K guld. Den är 5,1 mm bred, är i storlek 18,25 och väger 8,4g. Tillverkad 1968 av Eriksson & Lundgren i Kolsva. Kattfot. Gravyr.

Vackert mönstrad ring i 18...

Ring i vitt guld 18K med genombrutet, facettslipat mönster mot svart botten och rödguldsdekor. Den är 10,5 mm bred, är i storlek 18 och väger 7,2g. Stämplad GELVA T663 58 750.

Slät ring i 18K guld. Den är 1,2 mm bred, 1,2 mm hög, är i storlek 16,75 och väger 1,0g. Inga synliga stämplar.

Slät ring i 18K guld. Den...

Stel, slät armring i 21K guld. Den är 5,1 mm bred, har ett innermått på c:a 18 cm och väger 9,1g. Ostämplad (densitetstestad).

Stel, slät armring i 21K g...

Halvstel collier i silver. Den är 42,5 cm lång, 6 mm bred och väger 25,9g. Karbinhake. Stämplad ITALY 925.

Allmoge i äkta silver (830/1000): tolv kaffeskedar  (115 mm).  Samtliga Ceson från 1977-79. De väger 167,0g tillsammans. Fint skick!

Allmoge i äkta silver (830...

Sked i silver (830/1000) med Umeå-motiv (Rådhuset). Den är 105 mm lång och väger 10,6g. Ceson från 1957. Kattfot.

Två släta ringar i 18K guld. Gravyrer. De väger 9,3g tillsammans.

Två släta ringar i 18K gu...

Ring i gult och vitt guld 14K med cubic zirconia runt om. Den är 7,6 mm bred, är i storlek 16 och väger 5,8g. Gravyr. Stämplad 585.

Örhängen i 18K guld med 5,1 mm´s odlade pärlor. De väger 1,0g.

Örhängen i 18K guld med 5...

Se kontorets övriga auktionsvaror