Collier och armband i silver med blå stenar. Colliern är 46 cm lång, 3,9 - 11 mm bred och har kistlås. Armbandet är 19 cm långt, 5,3 mm och har ett kistlås där en låsdetalj saknas. Men det hålls ihop av säkerhetsåttan. De väger 35g tillsammans. Stämplade 925.

650 kr

(masudden)

Auktnr SE73.20210422.A7780
Varukategori Silver / Övriga smycken
Utropspris 75 kr
Aktuellt bud 650 kr
Stänger 2021-04-22 19:18:30
Provision 98 kr
Frakt 129 kr

Härlig ring i 18K guld med en oval, orange sten. Graverat mönster på undersidan av fattningen. Stenen sticker upp 10 mm från fingret. Den är 4,7 - 12 mm bred, är i storlek 15¾ och väger 8,8g. Stockholms stadsstämpel, kattfot, 18K & S9 (1968). Signaturstämplad Stigbert.

Härlig ring i 18K guld med...

Mynt "UNITED STATES OF AMERICA FIVE DOLLARS / "LIBERTY 1911" (Indian Head) 8,3g 21,6K Ø 21,4 mm.

Smyckeur Certina i 18K guld med 18K band. Boett Ø 18,6 mm. Safirglas. Manuellt urverk. Totallängd 16 cm. Bruttovikt 19,0g inkl. verk & allt.

Minnesmedalj "CARL XVI GUSTAF SVERIGES KONUNG / 30 ÅR 30 APRIL 1976" i 18K guld. Ø 40 mm. 55,6g. Nr 011/500. Stämplad SPORR, kattfot, 18K & B10.

Herrur "Eternamatic 17 jewels" i 14K guld med doubléflexiband. Boett Ø 33 mm med personlig gravyr från 1962. Automat. Gulnad urtavla. Datum. Plastglas. Originaletui.

Lapponia: armband i silver. Det är 18 cm långt, 4,2 - 6,6 mm brett och väger 19,2g. Dolt lås. Finska kontrollstämplar, 925, M8 (1989) & LAPPONIA.

Klackring i 14K guld med en svart sten (repig). Den är 3,8 - 16,8 mm bred, är i storlek 18¼ och väger 3,9g. Finska kontrollstämplar.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 19 cm långt, 13 mm brett och väger 14,8g. Kistlås. Tillverkat 1967 av Ädelsmycken Aktiebolag  i Stockholm. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

Öppningsbar, slät armring i 18K guld. Den är 6,8 mm bred, har ett innermått på 18cm och väger 14,6g. Kistlås & säkerhetsåtta. Italiensk tillverkarstämpel, 750 & svensk importstämpel. Små ojämnheter.

Öppningsbar, slät armring...

Diverse defekta smycken 18K 13,0g inkl. svart sten.

Diverse defekta smycken: 1,0g 18K inkl. pyttesten, två ihoplödda ringar 18K & 20K 7,4g & 4,5g 23K.

Armband i 14K guld. Det är 19 cm långt, 2,4 mm brett och väger 4,7g. Karbinhake. Stämplat 585.

Armband i 14K guld. Det är...

Stelt, öppningsbart armband i 14K guld. Det är 2,2 - 4,3 mm brett, har ett innermått på c:a 17,5 cm och väger 9,4g. Stämplat BEORI 14.

Stelt, öppningsbart armban...

Defekt armband 14K 1,7g.

Defekt armband 14K 1,7g.

Diverse defekta smycken 18K 9,9g.

Halskedja i 9K guld. Den är 45 cm lång, 3,7 mm bred och väger 14,1g. Stämplad RJC 375.

Halskedja i 9K guld. Den ä...

Diverse defekta smycken: 22,4g 18K & ring 23K med graverad platta i 18K guld 1,6g.

Berlock "allseende ögat" i 14K guld. Den är 17,7 mm lång inkl. ojämn ögla och väger 0,7g. Stämplad 585.

Berlock "allseende ögat" i...

Diverse defekta smycken: 15,2g 18K & 3,1g 23K.

Ankarlänk i 18K guld. Den är 53 cm lång, 1,8 mm bred och väger 6,4g. Lite trött springring. Från Unoaerre. Italiensk tillverkarstämpel, 750 & svensk importstämpel.

Ankarlänk i 18K guld. Den...

Se kontorets övriga auktionsvaror