Vackert armband i silver med markasiter. Det är 21 cm långt, 23,4 mm brett och väger 39,9g. Kroklås. Stämplad Vicson, VJ, Lindesbergs stadsstämpel, kattfot, S & P9 (1965). En lödning i motstående ögla har släppt. En mellanlänk är fult klämd / klåparaktigt justerad.

200 kr

(edith59)

Auktnr SE73.20210520.A7923
Varutyp Smycken; armband
Utropspris 175 kr
Aktuellt bud 200 kr
Stänger 2021-05-20 19:04:00
Provision 30 kr
Frakt 45 kr

Brett x-länksarmband i 18K guld. Det är 21 cm långt, 28 mm brett och väger 55,7g. Tillverkat 1966 av B Ustav i Hägersten. Kattfot.  Kistlås- en säkerhetsåtta saknas.  Lite ojämnt. En länk vid säkerhetsåttan är defekt.

Brett x-länksarmband i 18K...

Rejäl x-länkscolllier i 18K guld. Den är 46,5 cm lång, 8,7 - 14,7 mm bred och väger 56,5g. Kistlås. Stämplad Nordguld, NAB (Nordguld Tor Ahlberg), Stockholms stadsstämpel, 18K, P9 (1965) & kattfot.

Rejäl x-länkscolllier i 1...

Amerikansk berlock i vitt guld 10K med en syntetisk, knallblå safir samt en diamant á c:a 0,005ct. Den är 15,3 mm lång och väger 0,7g. Stämplad (C) LGL (Leer Gem Ltd.).

Amerikansk ring i vitt guld 10K med en syntetisk, knallblå safir samt två diamanter á c:a 0,005ct. Den är 1,4 - 6,7 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 1,5g. Stämplad 10K, (C) LGL (Leer Gem Ltd.).

Ring i vitt guld 18K med fem briljanter á 0,03ct. Den är 2,5 mm bred, är i storlek 17 och väger 2,8g. Från Schalins. Stämplad 18K & kattfot. Stenstorleken ingraverad.

Ring i vitt guld 10K med tolv diamanter á 0,02ct. Den är 1,6 - 2,4 mm bred, är i storlek 17 och väger 1,8g. Stämplad BMD 10K

Berlock "Vågen" i 18K guld. Den är 22,5 mm lång inkl. ögla och väger 1,7g. Svenska, oläsliga stämplar.

Berlock "Vågen" i 18K guld...

Klackring i 18K guld med en onyx (små repor). Den är 2,9 - 14,7 mm bred, är i storlek 20,5 och väger 4,8g. Tillverkad 1961 av Harry Hermansson i Stockholm. Kattfot & 18K. Gravyr.

Klackring i 18K guld med en cubic zirconia och vitguldsdekor. Den är 2,8 - 6,2 mm bred, är i storlek 21 och väger 2,0g. Stämplad 18K & kattfot. Lite ojämn skena.

Defekt guld 18K 1,2g Vikt: 1,2 g

Stort, ihåligt kors i 14K guld. Det är 62,7 mm långt inkl. (stor) ögla och väger 5,3g. Stämplat 585.

Stort, ihåligt kors i 14K ...

Slät ring i 18K guld. Den är 6,9 mm bred, är i storlek 20,25 och väger 8,0g. Kattfot. Gravyr.

Slät ring i 18K guld. Den...

Defekt guld 18K 1,9g.

Defekt guld 18K 1,9g.

Herrur Rolex Day-Date, 18K, automatisk, 36mm, ref: 18038, snr: R358743, Cal. 3055, safirglas, svensk dagskiva, datum, presidentlänk, 18K, ref: 8385, lös krona, viklås, 6 extra länkbitar, två extra urtavlor (champagne samt ljusbrun ), grön urtavla monterad med kvitto Rob Engström 2014, manual, certifikat Sep 1988 Mallorca, servicekvitton Rob Engström 2012 och 2014, etui, ytterkartong

Herrur Rolex GMT-Master II, s.k Pepsi, 18K, ref 116719BLRO, snr 362N76W9, boettnr 2349, cal 3186, verknr D980X113, Ø40mm, datum, safirglas, automat, oysterlänk 18K, ref 78209-5DJ/W6R, tavla utbytt från svart till blå, certifikat Aurum Group 2016, kvitto från Nymans UR 2018, värderingsintyg Nymans UR, två extra länkbitar, bok, tag, box samt ytterkartong.

Herrur Rolex Submariner,  refnr: 116613LN, snr:6Q79H329, 40mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, oysterlänk, stål/guld Steelinox Z8H, viklås, två extra länkbitar , manual, certifikat 2020, Kvitto, Värderingsintyg från NYMANS UR 16 Sept 2020, Etui, ytterkartong

Herrur Rolex Submariner, r...

Herrur Rolex Submariner No Date, s.k 2 Liner, ref 14060M, snr D439038, boettnr 2160, cal 3130, verknr 3 0677009, Ø40mm, stål, automat, safirglas, oysterlänk, Fliplocklänk, ref 93150-MA8/501, certifikat Hellas Aten 2006, två extra länkbitar, tag, böcker box samt ytterkartong.

Elgitarr Gibson Les Paul Custom Shop R9 1959 Reissue, serienummer: 60866, tags, Ceritfikat, kvitto 4Sound, Etui, Skickas med postpaket. Skickas med postpaket.

Herrur Rolex Day-Date 18K, ref 118239, snr Y126818, boettnr 2099, cal 3155, verknr 7546603, år 2002, Ø36mm, automat, datum, dag, safirglas, oysterlänk 18K tillverkad år 2002, ref 73859-DT2/G233, certifikat Khoory Abu Dhabi år 2005, servicekvitto Nymans UR December 2018, värderingsintyg Nymans UR 2018, extra länkbit, tag, böcker, box samt ytterkartong.

Ring, Ø16, Cartier Lotus Ring, kollektionen Inde Mystérieuse, sereinr:ON2854, diamanter 4xca0,02ct + 14xca0,01ct + 6xca0,005ct, totalt ca 0,25ctv, fasetterad ametist, vitguld, 18K, inga tillebehör. Vikt: 7,1 g

Ring, Ø16, Cartier Lotus R...

Se kontorets övriga auktionsvaror