Ring i vitt guld 18K med genombrutet, facettslipat mönster mot svart botten och rödguldsdekor. Den är 10,5 mm bred, är i storlek 18 och väger 7,2g. Stämplad GELVA T663 58 750.

2 500 kr

(elefant67)

Auktnr SE73.20210520.A7932
Utropspris 2 500 kr
Aktuellt bud 2 500 kr
Stänger 2021-05-20 19:08:30
Provision 375 kr
Frakt 129 kr

Väska Gucci Marmont Mini 2...

Ring i vitt guld 18K med en gammalslipad diamant 1,36ct enligt gravyr (c:a TW/W-vs, nagg, naturlig typ1aAB, livlig lyster). Den är 1,6 - 8 mm bred och stenen sticker upp 6,2 mm från fingret. Den är i storlek 18½ och väger 2,8g. Tillverkad 1950 av G Dahlgren & Co i Malmö. Kattfot.

Ring i vitt guld 18K med en diamant 1,03ct TCa (K)- vvs1 enligt kopia på certifikat, lasergraverad HRD16027009015. Härlig lyster! Den är 2,6 mm bred, är i storlek 17¾ och väger 4,1g. Ostämplad skena.

Spektakulärt armband i 18K guld. Det är 18,5 cm långt, 26 mm brett, 9 mm högt och väger 112,7g. Dolt viklås. Stämplat 750.

Spektakulärt armband i 18K...

Ring i vitt guld 18K med en diamant 0,73ct enligt gravyr (c:a TW-vs, naturlig typ 1aAB, fin lyster!). Den är 2,2 - 7 mm bred och stenen sticker upp 7,2 mm från fingret. Den är i storlek 18¾ och väger 4,5g. Tillverkad 1967 av Kjellins Guld i Umeå. Kattfot.

Armband i vitt guld 18K med diamanter 1 x c:a 0,10ct, 2 x c:a 0,08ct, 2 x c:a 0,05ct & 2 x c:a 0,04ct. Det är c:a 17,5 cm långt, 2,1 - 3,6 mm brett och väger 9,5g. Kistlås & säkerhetskedja. Tillverkat 1947 av CG Hallbergs Guldsmeds AB i Stockholm. Kattfot.

Tio engrams finguldstackor 24K ESSAYEUR FONDEUR; totalt 10,0g 24K.

Smyckeur Omega i vitt guld 18K med integrerat band. Boett 15,4 x 15,3 mm med diamantkrans 24 x c:a 0,02ct 8/8-slipade. Mörkblå, fläckig urtavla. Safirglas. Quartz- går ej- batteribyte krävs? Ställbar totallängd 17 / 17,5 cm. Viklås & säkerhetskedja. Vikskada på band nere till höger om boetten. Bruttovikt 33,5g inkl. verk & allt.

Liisa Vitali: ring "Nyckelpiga / Leppäkerttu" i silver med en röd glaspärla inuti. Kulan är Ø 15 mm. Skenan är 5 mm bred och är i storlek 17. Den väger 3,5g. Stämplad NW, finsk kontrollstämpel, 925 & S7 (1971).

Ovanlig berlock "utfällbar kula / fotogömma" i 18K guld med ett graverat mönster. Kulan är Ø 20 mm och väger 14,5g. Ostämplad.

Ovanlig berlock "utfällbar...

Thai: berlock i 18K guld med en plastkapslad Ganesha-figur. Den är 31,7 mm lång inkl. ögla och väger 6,7g BTO. Stämplad 80%. Röd sammetspåse medföljer.

Kupat x-länksarmband i 18K guld. Det är 18 cm långt, 5,7 mm brett och väger 5,2g. Karbinhake. Stämplat KFS (Svedbom & Co), 750 & kattfot.

Kupat x-länksarmband i 18K...

Silvertacka 100g. Stämplad JAN LUNDGREN. Densitet 10,5. Mått: 48 x 24 x 9,7 mm.

Silvertacka 100g. Stämplad...

Delvis matterat armband i 18K gult guld med röd & vitguldsdekor. Det är 19,2 cm långt, 16,3 mm brett och väger 46,8g. Kistlås. Italiensk tillverkarstämpel & 750.

Lisa Larson: figurin katten Moses i grått. Den är c:a 15 cm hög och 30 cm lång. Stengods. Signerad LISA L. K-Studion Gustavsberg. Stämplad MADE IN SWEDEN. Skickas med postpaket.

Ulrika Hydman- Vallien: skål på fot i frostat glas med målad dekor. Den är c:a 10 cm hög. Signerad Kosta Boda Ulrika HV STUDIO EDITION 219/250.

Ulrika Hydman- Vallien: sk...

Berlock i 18K guld med en turmalin och två odlade pärlor. Den är 50 mm lång inkl. ögla och väger 9,3g. Tillverkad 1966 av Kjellins Guld i Umeå. Kattfot.

Ulrika Hydman- Vallien: vas "Open Minds" i grönt. Den är c:a 25 cm hög. Handsignerad Ulrika Hv/JP baktill.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 20 cm långt, 10,9 mm brett och väger 18,7g. Kistlås. En säkerhetsåtta saknas. Tillverkat 1970 av Stockholms Stads Arbetsvårdsbyrå. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

Sexradigt armband i 18K guld. Det är 19 cm långt, 15 mm brett och väger 46,0g. Kistlås. Italiensk tillverkarstämpel & 750. Ojämnheter. En rad är längre än de andra.

Se kontorets övriga auktionsvaror