Silvermynt, sannolikt Dirhem, arabiska riket 700-900-talet, typ av mynt som cirkulerade i Sverige under vikingatiden och som ofta förekommer i de svenska myntskatterna, Ø30,5 mm, oputsad patina Vikt: 3,1 g

650 kr

(dhiya)

Auktnr SE74.20210615.R36160
Varutyp Övrigt
Auktionstyp Lagerauktion - kan endast betalas online
Utropspris 100 kr
Aktuellt bud 650 kr
Stänger 2021-06-15 21:41:30
Provision 98 kr
Frakt 99 kr

Ring, 18K roséguld, "Schalin Maui", Diamant 0,52ct, slipning - Square Modified Brilliant, Top Wesselton / VS1, Ø19,0 mm, bredd 4 - 5,5 mm, mycket fint skick, gravyr slipas bort, inköpt för 27800 kr på Safira i Göteborg 2017-11-06, kvitton och certifikat medföljer Vikt: 7 g

Ring, 18K roséguld, "Schal...

Damur MICHAEL KORS Parker, referensnummer MK5896, stål, Ø 39 mm, quartz, kronograf, viklås, originalbox, fint skick

Vintage armband Miracle med färgade stenar/strass, bladornament, Skottland, gulmetall, bredd 24 mm, längd 18,5 cm, färgbortfall

Vintage Ring, silver 835/1000, Bergkristall, svensk kontrollstämpel / importstämpel, Ø17,5 mm, bredd 5,5 - 13 mm, fint skick Vikt: 6,3 g

Ring, 18K guld, blå Spinell, Ø16,25 mm, bredd 1,8 - 12 mm, fint skick Vikt: 2,4 g

Ring, 18K guld, blå Spinel...

Örhängen, 18K guld, fasetterad modell, längd 11 mm, bredd 4,3 mm, fint skick Vikt: 0,7 g

Örhängen, 18K guld, faset...

Ring, 18K guld, caboschonslipad Safir, Guldsmedjan AB, Hässleholm, Ø18,25 mm, bredd 3-8 mm, fint skick Vikt: 5,4 g

Ring, 18K guld, Diamanter 17 x 0,005-0,015ct, Guldfynd (GHA), Ø18,0 mm, bredd 2,3 - 4,5 mm, fint skick, gravyr slipas bort Vikt: 2,8 g

Hänge, silver 925/1000, större modell, KARL LAINE - FINNFEELINGS FINLAND, Bergkristall, längd inkl. ögla 41 mm, bredd 23 mm, fint skick Vikt: 5,3 g

Hänge, silver 925/1000, s...

Ring, 18K guld, Bergkristall, BEH Bengt Hallberg Guldsmeds AB, Ø16,25 mm, bredd 2 - 8,5 mm, fint skick Vikt: 1,7 g

Collier, 18K guld, Diamanter 0,06ct + 0,03ct, gröna stenar, otydlig tillverkarstämpel, kedjans längd 43,0 cm, bredd 1,7 mm, korsets längd inkl. ögla 24 mm, bredd 12 mm, hänget går ej att plocka av från kedjan, fint skick Vikt: 6,6 g

Halskedja Pansar, 18K guld, Balestra, längd 50,0 cm, bredd 2 mm, tjocklek 1 mm, fint skick Vikt: 7,3 g

Halskedja Singapore, 18K guld, tunn modell, tillverkarstämpel saknas, längd 50,0 cm, bredd 1 mm Vikt: 1 g

Ring, silver 925/1000, dekor av växtornamentik, Bärnsten, Ø17,75 mm, bredd 2,5 - 23 mm, fint skick Vikt: 5,9 g

Ring, 18K guld, Diamanter 20 st - totalt 0,06ct (stämplat på insidan av skenan), Guldfynd (GHA), Ø17,0 mm, bredd 1,5 - 5,5 mm, fint skick Vikt: 2,8 g

Gynning Jewelry Amulett Halsband, silver 925/1000, hänge Ø25 mm, kedjans längd 45 - 50 cm, fint skick, originalask Vikt: 17,5 g

Ring, silver 835/1000, grönmelerad sten, Ø15,5 mm, bredd 2- 23 mm Vikt: 5,4 g

Ring, silver 835/1000, grö...

Set Halskedja och armband, silver 835/1000, halskedjans längd knäppt 42,0 cm, bredd 6 mm, armbandets längd knäppt 18,5 cm, bredd 6 mm, fint skick Vikt: 39,2 g

Hänge Hjärta, 18K guld, tillverkarstämpel CCC, längd inkl. ögla 17 mm, bredd 9 mm, tjocklek 2,5 mm, fint skick Vikt: 0,5 g

Hänge Hjärta, 18K guld, t...

Äldre cigarrlåda samt tändsticksfodral, silver, 925/1000, dekor av bambuträd, invändigt med träinredning, tändsticksfodral stämplat STERLING och cigarrlådan SILVER, troligtvis från Asien, 9 x 12 cm, cigarrlådans lock har släppt i gångjärnen, bruttovikt 352g

Äldre cigarrlåda samt tä...

Se kontorets övriga auktionsvaror