Amerikansk berlock i vitt guld 10K med en syntetisk, knallblå safir samt en diamant á c:a 0,005ct. Den är 15,3 mm lång och väger 0,7g. Stämplad (C) LGL (Leer Gem Ltd.).

325 kr

(chr_zei)

Auktnr SE73.20210624.A8130
Varutyp Smycken; berlocker
Utropspris 150 kr
Aktuellt bud 325 kr
Stänger 2021-06-24 19:00:56
Provision 49 kr
Frakt 99 kr

Herrur Omega Seamaster Automatic i stål utan band. Boett Ø 34,3 mm. Repigt originalglas. Nött krona. Verket går, men inte funktionstestad under nån längre tid. Ej öppnad.

Ring i 18K guld med en 4,7 mm´s smaragd. Den är 2,1 mm bred, är i storlek 16,75 och väger 2,8g. Stämplad 750. Gravyr.

Örhängen i 18K guld med röda stenar. De är Ø 5,7 mm och väger 0,3g. Snurrebussar saknas, men nya i plast medföljer.

Örhängen i 18K guld med ...

Smyckeur "Zodiac" i 18K guld med 18K band. Boett Ø 17,2 mm. Manuellt urverk. Totallängd 17,4 cm stängd. Kistlås. Bruttovikt 15,5g.

Italiensk fantasiarmband i 18K guld. Det är 17,8 cm långt, 25 mm brett och väger 40,9g. Kistlås. Italienska stämplar & 750.

Stelt armband i silver med tigeröga (Ø 21 mm). Det är 5 - 19 mm brett och väger 32g. Total bredd framtill c:a 40 mm. Innermått c:a 18,5 cm. Stämplad 830 SILVER.

Ring i 18K guld med en safir och två diamanter á c:a 0,005ct; fattade i vitt guld. Den är 2,6 - 5 mm bred, är i storlek 18 och väger 3,4g. Stämplad kattfot, 18Kt & GL.

Facettslipad berlock i 18K guld. Den är Ø 35 mm och väger 7,9g. Stämplad 750.

Ring i 18K guld med en lila sten. Den är 1,7 - 7 mm bred, är i storlek 19,25 och väger 2,8g. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd).

Finsk berlock i silver med en stor, vit sten. Den är Ø 29 mm. En ankarkedja i silver medföljer. Den är 49 cm lång, 3 mm bred och har springring. Svenska importstämplar. De väger 18,4g bto tillsammans. 830/835.

Fiskbensarmband i 18K guld. Det är 18,5 cm långt, 6,7 mm brett och väger 11,4g. Kistlås. Tillverkat 1972 av Alliansguld Bäckman & Co i Hägersten. Ojämnt.

Halvstel kedja i 18K guld. Den är 69,5 cm lång, 1,8 mm bred och väger 17,3g. Från Unoaerre. Italienska stämplar & 750.

Berlock i vitt guld 18K med briljanter 1 x c:a 0,06ct & 3 x 0,005ct samt en 43 cm lång och 0,5 mm bred veneziakedja i vitt guld 18K. Berlocken (som går att ta loss från kedjan) är 10,5 mm lång. De väger 1,7g tillsammans. Stämplade 750 & GHA (Guldfynd). Fint skick!

X-länksring i 18K guld. Den är 2 - 7,1 mm bred, är i storlek 17 och väger 1,6g. Stämplad 750 & GFAB (Guldfynd). Lite ojämn skena.

X-länksring i 18K guld. De...

Ring i 14K guld med 17 diamanter á 0,01ct; fattade i vitt guld. Den är 2 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 1,2g. Stämplad 14K.

Pansarkedja i 18K guld. Den är 52 cm lång, 1,4 mm bred och väger 4,0g. Springring. Svensk importstämpel & 750. Från Unoaerre.

Bismarkarmband i 18K guld med åtta berlocker. Det är 20 cm långt, 5 mm brett och väger 17,2g. Kistlås. Tillverkat 1959 av Sture Rosin i Stockholm. Kattfot.

Retro: roliga clipsörhängen i olikfärgad plast med fästanordning i gulmetall. De är Ø 48 mm. Vikt: 0 g

Retro: roliga clipsörhäng...

En creol i 18K guld med 11 diamanter á 0,005ct. Den är 1,7 x 12,9 mm och väger 1,1g. Snäpplås. Italienska stämplar & 750.

Ring i 18K guld. Den är 2,9 - 8,7 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 1,5g. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd). Ojämnheter.

Ring i 18K guld. Den är 2,...

Se kontorets övriga auktionsvaror