Ring, 18K roséguld, "Schalin Maui", Diamant 0,52ct, slipning - Square Modified Brilliant, Top Wesselton / VS1, Ø19,0 mm, bredd 4 - 5,5 mm, mycket fint skick, gravyr slipas bort, inköpt för 27800 kr på Safira i Göteborg 2017-11-06, kvitton och certifikat medföljer Vikt: 7 g

14 000 kr

(annat74_)

Auktnr SE74.20210803.A13698
Varutyp Smycken; ringar
Utropspris 11 000 kr
Aktuellt bud 14 000 kr
Stänger 2021-08-03 19:40:00
Provision 2 100 kr
Frakt 99 kr

Ring, 18K vitguld, Diamant ca 1,0ct, briljantslipning, TW - TCr, F1-F2, Guldsmed Owen & Larsson, Stockholm, alla stämpar ej synliga då en ringförminskare monterats, Ø16,0 mm, bredd 1,7 - 7 mm, frontens uppbyggnad 6,4 mm, fint skick, värderingspapper utfärdat 1971 från Nordiska Kompaniet AB medföljer, värderingsvärdet  från 1971 motsvarar 160 000 kr i dagens penningvärde Vikt: 3 g

Figurin "Lejon" Lisa Larson, Gustavsberg, stengods, ur serien "Noaks ark", i produktion 1979-1984, höjd 7,5 cm, längd 16 cm, märkt i botten, skick utan anmärkning

Halscollier med Hänge Hjärta, svarta fasetterade stenar, detaljer i silver, lås i silver 925/1000, oidentifierad design, stämplad LUND inuti hjärtat, längd inkl. lås 44 cm, svarta stenar Ø6 mm, lås längd 20 mm, bredd 18 mm, tjocklek 9,5 mm, bruttovikt 26,5 gram, fint skick Vikt: 26,5 g

Halscollier med Hänge Hjä...

Ring, 18K guld, Aquamarin 11x15 mm,  Petterssons Juvelerar Ab (JP), Stockholm 1943, Ø17,0 mm, bredd 1-15 mm, lite kantslitage på stenens undersida, fint skick Vikt: 4,9 g

Halskedja Bismarck, silver 830/1000, doserad modell, N S E Guldvaru Aktiebolag, Köping 1979, längd knäppt 41,5 cm, bredd 5,3 - 7,5 mm, tjocklek 2 - 2,8 mm, fint skick Vikt: 19,1 g

Vintage Halscollier "Vindruvsklasar med blad", silver 835/1000, lila stenar, Markasiter, integrerat hänge, halvstel/ledad modell, inre mått ca. 35 cm, bredd kedja 4,5 mm, hänge (3-delat), längd ca 13 cm, bredd 29 mm, svensk kontroll/importstämpel, någon enstaka mindre Markasit saknas, fint skick för övrigt Vikt: 28 g

Örhängen, silver, modell med hängande stav, Bergkristaller, längd 27 / 29 mm, diameter 5 mm, fint skick Vikt: 2,1 g

Örhängen, silver, modell ...

Armband Bismarck, 18K guld, Balestra, SSÄ, längd 16,0 cm, bredd 3 mm, tjocklek 1 mm, fint skick Vikt: 2,6 g

Exklusivt Pärlcollier, lås i 18K guld med mabépärla Ø12 mm, odlade sötvattenspärlor Ø7 mm, blåvitrosa ton, god lyster, tillverkare är sannolikt Ahrenbecks Ädelstenssliperi (se armband A14454), collierets längd 63,0 cm, låsets diameter 14 mm, mycket fint skick, bruttovikt 38,5g Vikt: 0 g

Exklusivt Pärlcollier, lå...

Armband X-länk, silver 925/1000, ena sidan med dekormönstrade ytterplattor, längd 18,5 cm, bredd 7,5 mm, tjocklek 1,3 mm, fint skick Vikt: 7,9 g

Armband X-länk, silver 925...

Hänge, silver, större modell, hjärtformad dekor, rosa sten, Älmhult 1948, längd 55 mm, bredd 33 mm, fint skick Vikt: 6,7 g

Hänge, silver, större mod...

Halskedja X-länk med stav, 18K guld, Arvid Magnusson Guldsmedsverkstad (AM), Sölvesborg 1966, längd knäppt 44,5 cm, bredd 5,5 - 7 mm, en minimal ojämnhet, fint skick Vikt: 20 g

Halskedja X-länk med stav,...

Armband Singapore, 18K guld, Balestra, KFS, längd 18,5 cm, bredd 2,3 mm, fint skick Vikt: 2,1 g

Hänge "Flaska", silver 925/1000, öppningsbar modell, invändigt med förgyllt klot/bjällra Ø13 mm, delvis med filigran, grön sten som "flaskkork", längd inkl. ögla 36 mm, bredd 16,5 mm, bruttovikt 6,7 gram Vikt: 6,7 g

Hänge "Flaska", silver 925...

Vintage Örhängen "Vindruvsklasar med blad", silver 835/1000, skruvmodell, lila stenar, Markasiter, längd 41,5 mm, bredd 15 mm, svensk kontroll/importstämpel, fint skick Vikt: 6,7 g

Vintage Örhängen "Vindruv...

Vintage Ring med Granater, förgyllt silver 925/1000, Ø18,0 mm, bredd 2,5-20,5 mm, uppbyggnad 7,5 mm, fint skick, förefaller vara sparsamt använd Vikt: 5,8 g

Retro Ring, silver 830/1000, Månstensliknande sten, 1950/60-tal, Ø17,5 mm, bredd 2,5-15,5 mm, svensk kontroll/importstämpel på skenans utsida, sten utan anmärkning Vikt: 3,3 g

Örhängen, ett par, 18K guld, Swarovski-kristall, längd 30,5 mm, bredd 7,5 mm, saknar ploppar, fint skick Vikt: 3,1 g

Örhängen, ett par, 18K gu...

Armring, 21K guld, öppningsbar, inre mått 20,5 cm, bredd 8,5-28,5 mm, skick utan anmärkning Vikt: 49,5 g

Armring, 21K guld, öppning...

Halskedja Bismarck, silver 830/1000, tvåradig modell, tillverkarstämpel FBM, längd 41,0 - 47,0 cm, bredd 9,5 mm, tjocklek 2 mm, fint skick Vikt: 32,2 g

Se kontorets övriga auktionsvaror