Pansarkedja i 18K guld. Den är 52 cm lång, 1,4 mm bred och väger 4,0g. Springring. Svensk importstämpel & 750. Från Unoaerre.

1 400 kr

(flopitza)

Auktnr SE73.20210812.A8280
Varutyp Smycken; halskedjor
Utropspris 1 400 kr
Aktuellt bud 1 400 kr
Stänger 2021-08-12 19:15:30
Provision 210 kr
Frakt 99 kr

Lapponia: collier "Magisk pärla" i 18K guld. Design Björn Weckström. Den är 42,5 cm lång, stavarna är 0,52 mm breda och den väger 7,7g. Kroklås. Stämplad 750, finsk kontrollstämpel och Y7 (1976).

Lapponia: collier "Magisk ...

Dubbelradigt armband med odlade, 5,8 mm´s pärlor. Kistlås i silver; svenska importstämplar & 830S. Det är 19 cm långt. Vikt: 0 g

Ring i 18K guld med en vit sten fattad i silver. Den är 1,4 - 7,2 mm bred, är i storlek 17,75 och väger 2,2g. Tillverkad 1946 av G Dahlgren & Co i Malmö. Kattfot.

Odlad pärlcollier med vackert lås i 18K guld med turkoser och pärlor. Låset är Ø 17 mm och har öglor för dubbelradig collier. Det väger c:a 5g. Svensk importstämpel & 18K.  Colliern är c:a 75 cm lång och pärlorna är c:a Ø 5,8 mm.

Odlad pärlcollier med vack...

Fickur Omega i delvis förgyllt silver. Ø 49,2 mm. Visarna hakar ihop och behöver justeras. Monogramgravyr bak. Plexiglas. Bruttovikt 77,4g.

Fickur Omega i delvis förg...

Berlock i Sterling silver (925/1000) med en olikfärgad sten. Den är Ø 30,2 mm. Tillverkad 1983 av Guldsmedjan i Umeå. Kattfot. En stavkedja (63 cm lång / 1,5 mm bred / springring) i silver (835/1000) medföljer.  De väger 30g tillsammans.

Venziaarmband i 18K guld. Det är 17,5 cm långt, 1,1 mm brett och väger 1,7g. Springring & säkerhetskedja. Svensk importstämpel.

Fickur Omega i vitmetall. Ø 58,3 mm; skadad urtavla, metallkedja medföljer. Bruttovikt 183,7g

Fickur Omega i vitmetall. ...

Retro: toppig ring i silver. Den är 6,2 - 15,2 mm bred, är i storlek 17,25 och väger 4,9g. Tillverkad 1967 av Alton i Falköping. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 18 cm långt, 8,8 mm brett och väger 11,3g. Kistlås. Tillverkat 1966 av Stockholms Ädelsmide AB i Solna.

X-länksarmband i 18K guld....

Bismarkarmband i 18K guld med fem berlocker, bl.a. en Saab. Det är 19,5 cm långt, 6,9 mm brett och väger 16,0g bto. Kistlås. Tillverkat 1965 av Vibergs Guldvaror i Avesta. Kattfot.

Två broscher i silver; en med malm (40 x 32; stämplad K&L 835) och en med cubic zirocnia (41 x 25 mm; stämplad K&L 835). De väger 14,8g tillsammans.

Två broscher i silver; en ...

Fickur Longines i silver. Ø 51,6 mm. Plexiglas. Välanvänt. Monogramgravyr. Bruttovikt 89g.

Fickur Longines i silver. ...

Prinsess i äkta silver (830/1000): åtta mockaskedar (105 mm). Ceson från 1970-80-talen. Kattfot. De väger 84,8g tillsammans.

Prinsess i äkta silver (83...

Vintage: collier & clipsörhängen i silver med svart dekor; från Thailand. Colliern är 42 cm lång, 3,2 - 11,9 mm bred och har kroklås. Örhängena är 30 x 14,4 mm. De väger 36,9g tillsammans. Stämplade SIAM STERLING:

Vintage: collier & clipsör...

Thai: ring i 23K guld. Den är 2,5 - 6,2 mm bred, är i storlek 19 och väger 3,8g. Lite ojämn skena. Stämplad 96,5%.

Thai: ring i 23K guld. Den...

Herrur Antima i 18K guld med doubléband. Boett Ø 33,4 mm med gravyr: Kiruna Kommun 2010. Safirglas. Quartz.

Två collieer i brons: en collier design Sarpaneva, Finland. Kedjan är 55 cm lång och motivet är 80 mm långt. En collier från Kalevala med 60 cm lång kedja. Motivet är 85 mm långt. Den senare är missfärgad. De väger 120g tillsammans.

Två collieer i brons: en c...

X-länkscollier i 18K guld. Den är 46 cm lång, 5 - 7,8 mm bred och väger 16,2g. Kistlås. Tillverkad 1966 av Michelsson Eftr AB i Enskede. Kattfot.

X-länkscollier i 18K guld....

Fickur Waltham i vitmetall. Ø 44,7 mm. Sprickor på urtavla. Plexiglas. Brutto 55,1g.

Se kontorets övriga auktionsvaror