Två collieer i brons: en collier design Sarpaneva, Finland. Kedjan är 55 cm lång och motivet är 80 mm långt. En collier från Kalevala med 60 cm lång kedja. Motivet är 85 mm långt. Den senare är missfärgad. De väger 120g tillsammans.

300 kr

(ann_mari)

Auktnr SE73.20210923.A8752
Varutyp Smycken; halskedjor
Utropspris 100 kr
Aktuellt bud 300 kr
Stänger 2021-09-23 19:26:00
Provision 45 kr
Frakt 45 kr

Öppningsbart, stelt armband i 18K guld med tre bergskristaller (naggar). Det är 2,6 - 10,3 mm brett, har ett innermått på 17 cm och väger 10,9g. Kistlås. Stämplat HE (Heribert Engelbert), Stockholms stadsstämpel, kattfot, 18K, T8 (1945) & STIGBERT.

Öppningsbart, stelt armban...

Rak x-länkscollier i 18K guld. Mönstrad på ena sidan. Den är ursprungligen 40 cm lång men förlängd till 45 cm, 4,6 mm bred och väger 12,6g. Karbinhake. Stämplad KFS & 750.

Rak x-länkscollier i 18K g...

Smyckeur i silver med markasiter (fyra stenar saknas). Boetten är 18,4 x 17,7 mm; stämplad 835. Manuellt urverk; 17 jewels, Swiss. Plastglas. Armbandet är 8,1 mm brett. Ställbar längd 15 - 16,5 cm. Viklås. Svenska importstämplar. Bruttovikt 20,4g.

Herrur Omega Genève i stål utan band. Boett Ø 35,2 mm (1860098). Automat (Cal. 1481 / serienummer 36451510). Rejält repigt originalglas.

Herrur Omega Genève i stå...

Ring i 18K guld med 12 briljanter á 0,02ct. Den är 6,5 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 13,1g. Stämplad med Engelberts logo, HE (Heribert Engelbert), kattfot & 18K. Stenstorleken 0,24 ingraverad. Gravyr.

Skruvörhängen i 18K guld. De är 28,8 mm långa och väger 3,3g. Stämplade G Dahlgren & Co. 18K & kattfot.

Skruvörhängen i 18K guld....

Handarbetsverktyg (?) i silver. Det är 86,3 mm långt och väger 5,5g. Tillverkat 1934 av Johan Hanssons Eftr. i Umeå. Monogram & datumgravyr.

Klackring i 14K guld med en svart sten. Den är 3,9 - 16,9 mm bred, är i storlek 21,5 och väger 4,5g. Finska stämplar, 585 från 1961. Gravyr. Lite ojämn skena. Stenen klickar lite i fattningen.

Mynt HELVETIA 20FR 1935 i 21,6K. Det är Ø 21,1 mm och väger 6,4g.

Facettslipad / matterad rocka i 21K guld. Den är 21,1 x 15,5 x 3,5 mm och väger 2,6g. Stämplad på ett för mig okänt språk. Man måste alltså löda fast en ögla för att hänga den på en kedja- nu är den mer som en talisman om rockan råkar vara ditt "spiritanimal".

Armband i 18K guld med sju 6,2 mm´s odlade sötvattenspärlor. Det är 21 cm långt, 2,5 mm brett och väger 4,9g. Springring. Stämplat 750 & GHA (Guldfynd).

Ring i 18K guld med en knallröd sten (lite nött). Den är 2,2 - 12,8 mm bred, är i storlek 17 och väger 4,7g. Tillverkad 1951 av CG Hallberg. Kattfot.

Carmoséring i vitt guld 18K med briljanter 1 x c:a 0,11ct & 8 x c:a 0,03ct. Den är 2,2 - 8,7 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 4,0g. Tillverkad 1983 av G Dahlgren & Co. i Malmö. Kattfot. Stenstorleken 0,35 ingraverad.

Carmoséring i vitt guld 18...

Lövformad brosch i silver. Den är 72,5 x 19,5 mm och väger 4,9g. Stämplad 830S.

Lövformad brosch i silver....

Klackring i 18K guld med en ljusgrön sten. Den är 3 - 15,8 mm bred, är i storlek 20,5 och väger 5,6g. Tillverkad 1962 av  Sävsjö Guldsmeds AB. Kattfot. Gravyr.

Defekta / graverade smycken: 16g 14K inkl. småstenar & 9,8g 18K.

Ring i vitt guld 18K med tio diamanter á 0,01ct. Den är2,3 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 2,6g. Tillverkad 1972 av G Dahlgren & Co. i Malmö. Kattfot. Stenstorleken 0,10 ingraverad.

Berlock "kors" i 18K guld. Den är 14,5 mm lång. Hängöglan saknas! 0,4g.

Defekta smycken 18K 18,2g & smyckeur 14K bto 10,1g inkl. verk o allt.

Facettslipad berlock i 14K guld med en droppformad, syntetisk pärla (matt). Den är 25 mm lång inkl. ögla och väger 1,3g bto. Stämplad 585.

Se kontorets övriga auktionsvaror