Damur Rolex Oyster Perpetual, ref 67193, snr E481155, boettnr 67000, cal 2130, verknr 1824340, år 1990, Ø26mm, automat, stål/guld, viklås ref 62523.D18-V5/468B, extra vit urtavla, fyra extra länkbitar, inga övriga tillbehör.

21 000 kr

(analogue)

Auktnr SE1.20210929.A42550
Varutyp Klockor
Utropspris 12 000 kr
Aktuellt bud 21 000 kr
Stänger 2021-09-29 19:11:30
Provision 3 150 kr
Frakt 99 kr

Ett par örhängen med briljantslipade diamanter 2x0,20ct, 2x0,06ct, W/TCr(H-I)/VS/SI, längd 12mm, vitguld 14K Vikt: 2,7 g

Ett par örhängen med bril...

Herrur Rolex Datejust II, ref 116333, serienr 405848U6, boettnr 2410, cal 3136, verknr 35656141, 41mm, stål/guld, automat, safirglas, datum, viklås Easylink, repor på länk samt boett förekommer, certifikat Palma de Mallorca 2016, kvitto, plastring, tag, bok, box samt ytterkartong.

Väska Louis Vuitton, monogramcanvas, invändigt fack, utvändigt med dragkedjeförsett fack, axelrem troligen senare, ca 17x4x24cm, bruks-och åldersbetingat slitage.

Väska Louis Vuitton, monog...

Armband med åttkantslipade diamanter 48x0,01ct(P) och smaragder, en saknas, längd 17,5cm, ostämplad 14K Vikt: 8,4 g

Armband med åttkantslipade...

Ring med fyrkantig diamant ca 1,00ct, Light Brown/SI samt baguetteslipade diamanter ca 12x0,05ct, stl 17, Artinians juveler, Stockholm, originaletui, vitguld/roséguld 18K Vikt: 3 g

Bordslampa Tiffany-modell, dekor av trollsländor, metallstomme med borstad yta, modern tillverkning, Norrsken Design, höjd ca 45cm. Skickas med postpaket.

Ett par örhängen med princesslipade diamanter 14x ca 0,06ct, Ø15mm 18K vitguld  Vikt: 3,4 g

Ett par örhängen med prin...

Plånbok Louis Vuitton, monogramcanvas, ca 11x1,5x19cm, bruksslitage, ena sidan med skador.

Plånbok Louis Vuitton, mon...

Kamera, Leica II, Wetzlar, 1935, med Elmar 1:3,5 F=50mm, svartlackerat kamerahus med förnicklade reglage och objektiv, 1 gulfilter med originalkartong, fodral, tre filmspolar av mässing samt stålfodral, smärre bruksslitage, avtryckaren saknar omgivande ring, optik med svag slöja. Skickas med postpaket.

Carmoséring med åttkantslipade diamanter 13x0,02ct, samt safir, nagg, repor, stl 16½, 14K  Vikt: 2,5 g

Carmoséring med åttkantsl...

Collier med onyxkulor, Ø9,5mm, längd ca 44cm, med lås Per Borup, Danmark, Ø11mm, 18K, 2,7gr, samt fyra extra pärlrader av bruna/svarta sötvattenpärlor och gröna/blå stenar längd ca 41-56cm Vikt: 2,7 g

Collier med onyxkulor, Ø9,...

Ett par örhängen med briljantslipade diamanter ca 0,25ct vardera, TW(G)-W(H)/VS-SI, längd 15mm, 18K vitguld. Vikt: 4,1 g

Ett par örhängen med bril...

Kniv, grepp av bland annat horn och mässing, graverad Prof. Gustaf Söderlund, eneggat stålblad, slida av läder, längd ca 26,5cm, slitage.

Ring med åttkantslipade diamanter ca 0,40ctv, GHA,stl 17½, 18K Vikt: 3,5 g

Ring med åttkantslipade di...

Armband med briljantslipade diamanter totalt ca 0,35ct, längd 18,5cm, GHA, 18K vitguld Vikt: 12,6 g

Tavla, dansande kvinna, färglitografi, Yrjö Edelmann, EA-upplaga, signerad, daterad 74, ca 70x51,5cm, ej examinerad ur ram. Skickas ej

Tavla, dansande kvinna, fä...

Ring med safirer och 8/8-slipade diamanter 16x ca 0,015ct, stl 17½, Ängby Smycken Lawepe, Stockholm, gravyr, 18K  Vikt: 7 g

Klackring med briljantslipad diamant, ca 0,75ct, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, stl 19¼, skev skena, rödguld/vitguld 18K Vikt: 7,5 g

Ring med briljantslipade diamanter 7 x ca 0,08ct, 24 x ca 0,02ct, 14 x ca 0,01ct samt 54 x ca 0,005ct, totalt ca 1,15ct, stl: 17, repor, 18K guld Vikt: 9,9 g

Se kontorets övriga auktionsvaror