Halskedja X-länk med stav, 18K guld, Arvid Magnusson Guldsmedsverkstad (AM), Sölvesborg 1966, längd knäppt 44,5 cm, bredd 5,5 - 7 mm, en minimal ojämnhet, fint skick Vikt: 20 g

8 400 kr

(andersswed)

Auktnr SE74.20210928.A14353
Varutyp Smycken; halskedjor
Utropspris 7 000 kr
Aktuellt bud 8 400 kr
Stänger 2021-09-28 19:13:00
Provision 1 260 kr
Frakt 99 kr

Exklusivt Pärlcollier, int...

EXKLUSIVT PÄRLCOLLIER, des...

Herrur Omega Seamaster 600, stål, Ø 34 mm, manuell uppdragning,  referensnummer 135.011, kaliber 601, verknummer 25033439, plexi - repor och liten svart prick, mindre bruksmärken

Salvador Dali (1904-1989), Färgetsning "Elijah and the Chariot" ur mappen "Our historical herritage" 1975, kolorerad, signerad och numrerad 164/250, japanpapper, bildmått 50 x 71 cm, yttre rammått 75 x 94 cm, påkostad professionell inramning, passepartout, inköpt på anrika Galerie Börjeson Malmö, mycket fint skick helt utan anmärkning, skickas ej - enbart avhämtning på kontoret i Kristianstad, kostnadsfri lagerhållning i upp till 3 månader

Collier, 18K guld, trefärgad modell med flätad mittdel, längd knäppt 43,5 cm, bredd 2 - 7 mm, fint skick Vikt: 30,6 g

Collier, 18K guld, trefärg...

Hänge i 18K guld med infattat silvermynt - Drachm Alexander III (Alexander den store), 336-323 f.kr, Makedonien, hänge längd inkl. ögla 30 mm, bredd 21 mm, mynt ca. diameter Ø16 mm, infattning så att myntet kan avlägsnas utan påverkan, fint skick, bruttovikt 10,8 g

Hänge i 18K guld med infat...

Collier, 18K guld, flätad ...

Montblanc Meisterstück klassiskt set, reservoarpenna 14K vitguld 4810, kulspetspenna, gravyr företagsnamn "Lyconet" pennor och utsida box, serviceguide/certifikat medföljer, köpt  i Hamburg 2016, set med 5 original obrutna bläckpatroner medföljer, Frakt 99 kr

Montblanc Meisterstück kla...

Retro Hänge 1970-tal, silver 925/1000, VALON KULTA & HOPEA ÅBO 1975 FINLAND, stor/tung modell, Bergkristall (Ø20 mm), längd inkl. ögla 36,5 mm, bredd 27 mm, höjd 10 mm, svensk kontroll/importstämpel, fint skick Vikt: 13,4 g

Retro Hänge 1970-tal, silv...

Victor Vasarely (1908-1997), komplett portfolio "11+1" med 11 stycken färgserigrafier + tillhörande multipel i plexi och katalog, samtliga blad signerade och numrerade E.A XXII/XXV, bladstorlek 79 x 65 cm, 9 stycken med påkostad professionell inramning, passepartout, bildmått ca. 67 x 53 cm, metallram med borstade sidor (yttre rammått 84 x 71 cm), ett blad med nermonterad ram (passepartout/bakstycke medföljer), ett blad ligger löst (ej ramad) i mappen, multipel i plexi, höjd 25 cm, bredd 24 cm, djup 5 cm, minimal inre spänningsspricka från monteringen i nedre höger kant, inköpt på anrika Galerie Börjeson Malmö, samtliga blad i mycket fint skick helt utan anmärkning, något mindre hanteringsmärke på själva mappen/kassetten, skickas ej - enbart avhämtning på kontoret i Kristianstad, kostnadsfri lagerhållning i upp till 3 månader

Naturlig Rubin, 2,03ct, storlek 7,41 x 6,80 x 4,43 mm, Oval fasettslipning, Färgkvalitet VG, Briljans VG, Färgens enhetlighet VG, Finish & Prop. G, plomberat etui, certifikat från International Gemmological Institute, utfärdat 1985

Armband, 18K guld, flätad ...

Örhängen, 18K guld, vita stenar, Guldfynd (GHA), diameter 5,5 mm, fint skick Vikt: 0,9 g

Örhängen, 18K guld, vita ...

Cigaretthållare i form av jordglob, 1960/70-tal, mässing, höjd uppfälld 30 cm, stängd 20 cm, glob diameter Ø12 cm, funktionstestad utan anmärkning, dekorationscigaretter medföljer, oputsade detaljer, fint skick

Cigaretthållare i form av ...

Hänge "Bubble", 18K guld, Jens A Aagaard (JAa), delvis strukturmönstrad modell, Diamanter 0,03ct + 0,04ct, längd 31 mm, bredd 8 mm, tjocklek 4,7 mm, fint skick Vikt: 5,4 g

Hänge "Bubble", 18K guld, ...

Armring, 18K guld, oval öppningsbar modell, inre omkrets 19 cm, bredd 6 mm, fint skick  Vikt: 12,2 g

Armring, 18K guld, oval öp...

Pärlcollier, lås i 18K guld, Diamanter 4 x 0,005ct, odlade sötvattenspärlor Ø8 mm, blåvitrosa ton, god lyster, längd 86,0 cm, naturliga ytfel förekommer, lås längd 10 mm, bredd 8 mm, tjocklek 5 mm

Pärlcollier, lås i 18K gu...

Naturlig Safir, 1,75ct, storlek 7,59 x 6,26 x 4,24 mm, Oval fasettslipning, Färgkvalitet VG, Briljans VG, Färgens enhetlighet G, Finish & Prop. VG, plomberat etui, certifikat från International Gemmological Institute, utfärdat 1985

Se kontorets övriga auktionsvaror