Berlock "delfin" i 18K guld. Den är 15,5 mm lång inkl. ögla och väger 0,4g. Italienska stämplar & 750.

200 kr

(leenimam)

Auktnr SE73.20211021.A8979
Varutyp Smycken; berlocker
Utropspris 175 kr
Aktuellt bud 200 kr
Stänger 2021-10-21 19:05:30
Provision 30 kr
Frakt 45 kr

Äldre brosch i 18K guld med 23 rosenslipade diamanter; fattade i silver; med vad som verkar vara originalask. Den är 40,8 x 32,8 mm och väger 13,6g. De runda diamanterna är 2 - 3 mm och den större i mitten är 6,8 x 5,2 mm. Inga stämplar- de har förmodligen suttit på den berlockögla/ -fäste som nu är borttagen. Svensk importstämpel på kroken där nålen fästs. Små ojämnheter.

Äldre brosch i 18K guld me...

Roligt armband i silver med markasiter. Det är 19 cm långt, 15,8 mm brett och väger 33,4g. Kistlås. Stämplat 835S & svenska importstämplar.

Stjärnring "Corona"; alliansring i 18K guld med sju briljanter á 0,08ct (TW (G)- vs/si). Den är 2,9 mm bred, är i storlek 17¾ och väger 3,3g. Höjd 1,26 - 2,45 mm. Stämplad HS (Hans Strömdahl), Stockholms stadsstämpel, kattfot, 18K & Q10 (1990). Stenstorleken 056 och Stjärnringens stjärna ingraverad. Gravyr.

Stjärnring "Corona"; allia...

Haloring i 18K roséguld med en rosa sten (mjölkig) och 23 diamanter á 0,01ct. Den är 2 - 10,8 mm bred, är i storlek 19¾ och väger 4,0g. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd).

Haloring i 18K roséguld me...

Pansarkedja i 18K guld. Den är 55 cm lång, 6,46 mm bred och väger 61,5g. Nött karbinhake (måste bytas ut) och säkerhetskedja med springring. Stämplad SSÄ (Guldfynd), Balestra & 18K.

Delvis mönstrade manschettknappar i 18K guld. Motivet är 19,2 x 13,4 mm. De väger 6,04g. Tillverkade 1953 av G Dahlgren & Co. i Malmö

Delvis mönstrade manschett...

Klackring i 18K guld med hematit (smårepor). Den är 2,9 - 12,6 mm bred, är i storlek 22 och väger 4,79g. Tillverkad av Ivan Carlsson i Göteborg.

Alliansring i platina med 14 briljanter á c:a 0,025ct. Den är 1,9 - 2,3 mm bred, är i storlek 15½ och väger 3,0g. Stämplad 950 & GHA (Guldfynd). Gravyr.

Armband i 18K guld med fem rosa/lila stenar. Verkar växla färg- är rosa ibland. Det är 18 cm långt, 11,4 mm brett och väger 26,6g. Kistlås. Svensk importstämpel & 750. Fint skick!

Kupad ring i 18K guld med en mossgrön sten (nött). Den är 2,5 - 10 mm bred, är i storlek 17,75 och väger 2,37g. Svensk importstämpel. Ojämn skena.

Stor berlock med stiliserade löv i 18K guld. Tillverkad 1999 av Nilssons Guld & Metallvaror  i Uppsala. Den är 44 mm lång inkl. ögla och väger 7,87g.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 18,2 cm långt, 11,1 mm brett och väger 11,6g. Kistlås. Tillverkat 1969 av Stockholms Ädelsmide AB. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

Rejäl lordring i vitt guld 18K med en 3,5 mm´s safir och två briljanter á 0,05ct. Den är 3,7 - 6,9 mm bred, är i storlek 17,25 och väger 9,03g. Otydlig tillverkar- & årsstämpel. Stämplad med Stockholms stadsstämpel, 18K & kattfot.

Rejäl lordring i vitt guld...

Örhängen i 18K guld med odlade saltvattenspärlor på 6,1 resp. 6,5 mm. De väger 1,1g. Stämplade 750.

Örhängen i 18K guld med o...

Ring i 18K guld med blå & vita stenar (nötta). Den är 2,2 - 9 mm bred, är i storlek 15,75 och väger 2,95g. Tillverkad 1956 av  J Petterssons Eftr Juvelerar AB i Stockholm.

Ring i 18K guld med blå & ...

Hängande granatörhängen i förgyllt silver. De är 19 mm långa och väger 2,6g. Stämplade 830S.

Hängande granatörhängen ...

Överliggande ring i 18K guld med tre briljanter á 0,03ct i vitguldsfattning. Tänkt att gå över en intilliggande, slät ring. Den är 3,5 mm bred, 1,56 mm hög, är i storlek 16,25 och väger 4,75g. Från  Guldbolaget i Bergkvara AB

Överliggande ring i 18K gu...

Ring i 14K guld med en 4,5 mm´s cubic zirconia. Den är 2,7 - 6,6 mm bred, är i storlek 19 och väger 3,06g. Stämplad 585.

Brosch i 18K guld med cubic zirconia och ett matterat löv. Den är 34 x 26 mm och väger 4,36g. Stämplad 750.

Västerbottensring i 18K guld. Den är 5,1 - 13,7 mm bred, är i storlek 20 och väger 4,0g. Tillverkad 1999 av Burmans Ur & Guld & Optik AB i Skellefteå. Kattfot. Välanvänd- svagt mönster. Ojämn skena.

Västerbottensring i 18K gu...

Se kontorets övriga auktionsvaror