Retro Hänge 1970-tal, silver 925/1000, VALON KULTA & HOPEA ÅBO 1975 FINLAND, stor/tung modell, Bergkristall (Ø20 mm), längd inkl. ögla 36,5 mm, bredd 27 mm, höjd 10 mm, svensk kontroll/importstämpel, fint skick Vikt: 13,4 g

1 600 kr

(liljab)

Auktnr SE74.20211026.A14987
Varutyp Smycken; berlocker
Utropspris 1 kr
Aktuellt bud 1 600 kr
Stänger 2021-10-26 20:40:47
Provision 240 kr
Frakt 99 kr

Exklusivt Armband, 18K guld, tidigt 1900-tal, originaletui från anrika firman HUNT & ROSKELL LONDON ENGLAND, längd 18 cm, bredd 21 mm, tjocklek 2,5 mm, ej tillverkarstämpel, enbart stämpel för karathalt, någon minimal ojämnhet och bristning, etui längd 21,5 cm, bredd 5,5 cm, höjd 2,5 cm Vikt: 47,8 g

Collier "Glamira Hängsmycke Kanasia", 18K guld, Diamanter 16 x 0,005ct, Smaragd, svart Pärla, collierets totala längd 41,5 - 45,5 cm, det integrerade hängets bredd 25 mm, längd från övre del där kedjorna är fästa till nedre kant på pärla ca. 28 mm, kedjans bredd 1 mm, pärlans diameter 6 mm, fint skick, äkthetsintyg från Glamira medföljer Vikt: 4,5 g

Collier "Glamira Hängsmyck...

Naturlig Rubin, 2,03ct, storlek 7,41 x 6,80 x 4,43 mm, Oval fasettslipning, Färgkvalitet VG, Briljans VG, Färgens enhetlighet VG, Finish & Prop. G, plomberat etui, certifikat från International Gemmological Institute, utfärdat 1985 Vikt: 0 g

Collier, 18K guld, flätad ...

Örhängen, ett par, silver 925/1000, naturliga gröna stenar + vita stenar, längd 30 mm, bredd 12,5 mm, gröna stenar med mindre ytslitage (en med kantnagg) Vikt: 4,9 g

Örhängen, ett par, silver...

Hänge i 18K guld med infattat silvermynt - Drachm Alexander III (Alexander den store), 336-323 f.kr, Makedonien, hänge längd inkl. ögla 30 mm, bredd 21 mm, mynt ca. diameter Ø16 mm, infattning så att myntet kan avlägsnas utan påverkan, fint skick, bruttovikt 10,8 gram

Hänge i 18K guld med infat...

Halscollier med integrerat Hänge, 18K guld, Topas, Ametist, Citrin, GULDFYND, längd 42-45 cm, bredd kedja Ankarlänk 1,5 mm, hänge med blank/matterad böljande dekor, längd 85 mm, höjd ca. 10,5 mm, fint skick Vikt: 6,7 g

Armring, 18K guld, oval öppningsbar modell, stämplad 750 och CO510, inre omkrets 19 cm, bredd 6 mm, fint skick  Vikt: 12,1 g

Armring, 18K guld, oval öp...

Äldre Ring, 18K guld, ovalslipad Akvamarin, Malmö 1940, Ø16,5 mm, bredd 1-9 mm, fint skick. ** Detta är en omstartad auktionsvara, orsaken är obetalt objekt ** Vikt: 1,9 g

Äldre Ring, 18K guld, oval...

Vintage Armband med klotdekor, silver 925/1000, design HERMANN SIERSBOL DANMARK, längd 18,5 cm, bredd 14,5 mm, märkt STERLING 925 DENMARK H.S, sannolikt bruten ögla intill låsfästet, buret skick Vikt: 11,8 g

Armband, 18K guld, flätad ...

Collier, 18K guld, flätad manglad modell, Italien, längd 42,0 cm, bredd 3 mm, svensk kontrollstämpel, mycket fint skick, förefaller obetydligt använt Vikt: 6,6 g

Collier, 18K guld, flätad ...

Skulptur i brons "Måsen" av Bror Forslund (1909-1982), defekt och i behov av renovering (samtliga delar i behåll), ursprunglig höjd inkl. träsockel 46 cm, bredd mellan vingarna 32 cm, träsockel Ø15 cm, signerad, numrerad No 464, mindre spår av tidigare lagning Vikt: 3800 g Skickas med paket

Skulptur i brons "Måsen" a...

Vintage Halscollier Hjärta...

Ring BVLGARI, "B.zero1 one-band ring", REF. 336031, 18K vitguld, strl 61 (Ø 19,5 mm), skenans bredd 5 mm, skenans tjocklek 2,8 mm, inköpt på Bulgari.com 2009, fint skick, papper på orderbekräftelsen medföljer Vikt: 8,2 g

Naturlig Safir, 1,75ct, storlek 7,59 x 6,26 x 4,24 mm, Oval fasettslipning, Färgkvalitet VG, Briljans VG, Färgens enhetlighet G, Finish & Prop. VG, plomberat etui, certifikat från International Gemmological Institute, utfärdat 1985 Vikt: 0 g

Bärnstenshalsband, två stycken, längd ca. 44-70 cm, samtliga med öppningsbara lås, bärnsten med varierande mått, ett halsband med imiterad Bärnsten medföljer

Bärnstenshalsband, två st...

Parti äldre mynt, merparten koppar, utlandet, 17/18-1900-tal, ej fullständigt genomgånget. Vikt: 1320 g Skickas med paket.

Parti äldre mynt, merparte...

 Diamanter, Briljantslipade, två st, ca 0,04ct (Ø2,2 mm, djup 1,3 mm), ca 0,06ct (Ø2,5 mm, djup 1,6 mm)

Diamanter, Briljantslipade...

Naturlig Safir, 1,73ct, storlek 7,35 x 6,37 x 4,01 mm, Oval fasettslipning, Färgkvalitet G, Briljans VG, Klarhet G, Finish & Prop. VG, plomberat etui, certifikat från International Gemmological Institute, utfärdat 1984 Vikt: 0 g

Se kontorets övriga auktionsvaror