Victor Vasarely (1908-1997), komplett portfolio "11+1" med 11 stycken färgserigrafier + tillhörande multipel i plexi och katalog, samtliga blad signerade och numrerade E.A XXII/XXV, bladstorlek 79 x 65 cm, 9 stycken med påkostad professionell inramning, passepartout, bildmått ca. 67 x 53 cm, metallram med borstade sidor (yttre rammått 84 x 71 cm), ett blad med nermonterad ram (passepartout/bakstycke medföljer), ett blad ligger löst (ej ramad) i mappen, multipel i plexi, höjd 25 cm, bredd 24 cm, djup 5 cm, minimal inre spänningsspricka från monteringen i nedre höger kant, inköpt på anrika Galerie Börjeson Malmö, samtliga blad i mycket fint skick helt utan anmärkning, något mindre hanteringsmärke på själva mappen/kassetten, skickas ej - enbart avhämtning på kontoret i Kristianstad, kostnadsfri lagerhållning i upp till 3 månader
Auktnr | SE74.20211026.A15016 |
Utropspris | 26 000 kr |
Stänger | 2021-10-26 20:54:00 |
Provision | 3 900 kr |
Frakt | Skickas ej |
26/10 20:54 | ABV1866 | 26 000 kr |