Överliggande ring i 18K guld med tre briljanter á 0,03ct i vitguldsfattning. Tänkt att gå över en intilliggande, slät ring. Den är 3,5 mm bred, 1,56 mm hög, är i storlek 16,25 och väger 4,75g. Från Guldbolaget i Bergkvara AB

1 500 kr

(flopitza)

Auktnr SE73.20211203.R4901
Varutyp Smycken; ringar
Auktionstyp Lagerauktion - kan endast betalas online
Utropspris 1 500 kr
Aktuellt bud 1 500 kr
Stänger 2021-12-03 19:02:00
Provision 225 kr
Frakt 99 kr

Roligt armband i silver med markasiter. Det är 19 cm långt, 15,8 mm brett och väger 33,4g. Kistlås. Stämplat 835S & svenska importstämplar.

Pansarkedja i 18K guld. Den är 55 cm lång, 6,46 mm bred och väger 61,5g. Nött karbinhake (måste bytas ut) och säkerhetskedja med springring. Stämplad SSÄ (Guldfynd), Balestra & 18K.

Haloring i 18K roséguld med en rosa sten (mjölkig) och 23 diamanter á 0,01ct. Den är 2 - 10,8 mm bred, är i storlek 19¾ och väger 4,0g. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd).

Haloring i 18K roséguld me...

X-länksarmband i 18K guld. Det är 18,2 cm långt, 11,1 mm brett och väger 11,6g. Kistlås. Tillverkat 1969 av Stockholms Ädelsmide AB. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

Alliansring i platina med 14 briljanter á c:a 0,025ct. Den är 1,9 - 2,3 mm bred, är i storlek 15½ och väger 3,0g. Stämplad 950 & GHA (Guldfynd). Gravyr.

Ihålig figarokedja i 21K guld. Den är 47,5 cm lång, 7,7 mm bred och väger 13,9g. Kistlås. Ojämnheter.

Ihålig figarokedja i 21K g...

Damur Omega Ladymatic (guld på stål) med 18K band. Boett Ø 22 mm. Manuellt urverk. Smårepigt plexiglas (original). Totallängd 18,8 cm. Kistlås. Bandbredd 6,8 mm. Bandet tillverkat 1965 av August Mikkov AB i Stockholm. Kattfot. Bruttovikt 26,8g.

Ihåligt pansararmband i 18K guld med platta (ojämnhet mitt på; som att man slagit emot en bordskant). Det är 21 cm långt, 12,2 - 13 mm brett och väger 46,9g. Kistlås. Italiensk stämpel, 18K & svensk importstämpel. Ser ut att väga minst tre  gånger mer än den gör.

Ihåligt pansararmband i 18...

Armband i 18K guld med fem rosa/lila stenar. Verkar växla färg- är rosa ibland. Det är 18 cm långt, 11,4 mm brett och väger 26,6g. Kistlås. Svensk importstämpel & 750. Fint skick!

Örhängen i 18K guld med odlade saltvattenspärlor på 6,1 resp. 6,5 mm. De väger 1,1g. Stämplade 750.

Örhängen i 18K guld med o...

Snygg ring i vitt guld 18K med briljanter 2 x 0,23ct & 12 x 0,05ct; enligt gravyr 0.46 / 0.60 TW-vvs. Den är 3,6 - 10,9 mm bred, är i storlek 18 och väger 6,4g. Tillverkad 1981 av  Kaplans Safir AB i Stockholm. Kattfot.

Bismarkkedja i 18K guld. Den är 59,5 cm lång, 2,65 mm bred och väger 7,1g. Springring. svensk importstämpel & 18K.

Hängande granatörhängen i förgyllt silver. De är 19 mm långa och väger 2,6g. Stämplade 830S.

Hängande granatörhängen ...

Sjusträngad elgitarr Ibanez Iron Label; modell RG1M7MH. Halsen är en nitro wizard-7 multi scale i lönn och Bubinga. Kropp i mahogny, greppbräda i rosewood med jumboband. Bestyckad med EMG 808-mikrofoner. Indonesien. Hardcase medföljer. Skickas med Bussgods!

Sjusträngad elgitarr Ibane...

Herrur Omega Genève Automatic i 18K guld utan band. Boett Ø 34 mm med namngravyr från 1963. Repigt plastglas- ej original. Nött krona. Minutvisaren är ojämn. Bruttovikt 30,1g. Ej öppnad.

Herrur Omega Genève Automa...

Vackert mönstrad ring i 18K guld. Den är 8,2 mm bred, är i storlek 17½ och väger 7,5g. Tillverkad 1964 av H Ericsson Ur-& Guldsmedsaffär i Arvidsjaur. Gravyr.

Vackert mönstrad ring i 18...

Figarokedja i 9K guld med mönstrad vitguldsdekor. Den är 57 cm lång, 4,4 mm bred och väger 15,3g. Karbinhake. Stämplad 375. Fint skick!

Figarokedja i 9K guld med ...

Västerbottensring i 18K guld. Den är 5,1 - 13,7 mm bred, är i storlek 20 och väger 4,0g. Tillverkad 1999 av Burmans Ur & Guld & Optik AB i Skellefteå. Kattfot. Välanvänd- svagt mönster. Ojämn skena.

Västerbottensring i 18K gu...

Efva Attling: bred ring i silver med ett utskuret kors. Den är 12,1 mm bred, är i storlek 18 och väger 15,9g. Stämplad EFVA, 925, Stockholms stadsstämpel & E11 (2003).

Se kontorets övriga auktionsvaror