Defekta smycken 18K 6,7g.

Defekta smycken 18K 6,7g.

Defekta smycken 18K 6,7g.

2 200 kr

(yguld)

Auktnr SE73.20211209.A9171
Varutyp Övrigt guld
Utropspris 2 200 kr
Aktuellt bud 2 200 kr
Stänger 2021-12-09 19:09:30
Provision 330 kr
Frakt 99 kr

Thai: collier med rödgrön emaljdekor i 23K guld. Kroklås. Den är 43 cm lång, 2,1 - 7,2 mm bred och väger 30,4g (2 baht).

Thai: collier med rödgrön...

Berlock i 18K guld med fyra diamanter á c:a 0,01ct, safirer, rubiner och smaragder. Den är 25,5 mm lång inkl. ögla och väger 2,7g. Stämplad 18K.

Kors i 18K guld med 17 diamanter á c:a 0,01ct. Det är 24,6 mm långt inkl. ögla och väger 1,0g. Stämplat 750, GHA (Guldfynd) & 0.20 (total stenstorlek).

Pansararmband i 14K guld med graverad platta & kistlås i 18K guld. Personlig gravyr på undersidan av plattan. Det är c:a 21,5 cm långt och 6,7 - 27,6 mm brett. Totalt 43,9g; c:a 30g 14K & 14g 18K på en höft.

Ormlänk i 18K guld. Den är 42,5 cm lång, Ø 0,9 mm och väger 15,5g. Karbinhake. Stämplad 750.

Ormlänk i 18K guld. Den ä...

Ankarlänk i 18K guld med defekt "dolt" lås med säkerhetsåtta. Den pytte-del som gått av medföljer. Den är 57,5 cm lång, 4,1 mm bred och väger 28,7g inkl. pytte-delen. Stämplad EGG, 18K & N10 (1987). Nött i motstående ögla.

Ankarlänk i 18K guld med d...

Terrin i tenn med blomsterdekor. Den är c:a 16 cm hög och har en diameter på c:a 20 cm exkl. handtag. Stämplad ESM (Hovjuvelerare Svedboms Guldsmeds AB), Vetlandas stadsstämpel, X9 (1972) & SVENSKT TENN. Den väger 1400g. Smårepor / skrap.

Ring i 18K guld med röd & vita stenar (nötta); fattade i silver. Den är 1,6 - 11,7 mm bred, är i storlek 15¼ och väger 2,6g. Stämplad 18K.

Ring i 18K guld med röd & ...

Krokörhängen i 18K guld med "bulliga" kvadrater (12,3 x 12,3 mm). De är totalt 26 mm långa och väger 5,2g. Stämplade FHS & 750.

Krokörhängen i 18K guld m...

Liten sockertång i silver (830/1000). Den är 70 mm lång och väger 11,9g. GEWE från 1966.

Liten sockertång i silver ...

Berlock i 18K guld med en vit sten. Den är 12,1 mm lång inkl. fast ögla och väger 0,5g. Stämplad 18K & kattfot.

Kompottsked "Valdres" i äkta silver (830/1000). Den är 141 mm lång och väger 27,2g. Svenska importstämplar & norska stämplar.

Kompottsked "Valdres" i äk...

Defekt kedja 14K 0,8g.

Defekt kedja 14K 0,8g.

Ring i 18K guld med fem diamanter á 0,005ct (en saknas) i ett genombrutet mönster. Den är 4,3 - 6 mm bred, är i storlek 17¼ och väger 3,9g. Stämplad CGH & 750. Ojämn skena.

Slät ring i 23K guld. Den är 2 mm bred, är i storlek 17¾ och väger 3,6g. Kattfot. Gravyr.

Slät ring i 23K guld. Den...

Klackring i 18K guld med en vit sten. Den är 3 - 8,5 mm bred, är i storlek 18¾ och väger 2,5g. Stämplad 18K & kattfot. Ojämn skena.

Diverse defekta / graverade smycken 18K 8,0g.

Antik bordssked i silver (830/1000). Stämplad kattfot, LEFFLER, Faluns stadsstämpel & U2 (1802). Den är 210 mm lång och väger 37,3g. Monogramgravyr,

Se kontorets övriga auktionsvaror