Ring i 21K guld. Den är 4,2 - 12,7 mm bred, är i storlek 18 och väger 2,4g. Stämplad 21C.

950 kr

(flopitza)

Auktnr SE73.20211209.A9172
Utropspris 950 kr
Aktuellt bud 950 kr
Stänger 2021-12-09 19:10:00
Provision 143 kr
Frakt 129 kr

Silvertacka 100g. Stämplad JAN LUNDGREN. Densitet 10,5. Mått: 48 x 24 x 9,7 mm.

Silvertacka 100g. Stämplad...

X-länkscollier i 18K guld. Den är 48,5 cm lång, 6 - 9 mm bred och väger 28,5g. Kistlås. Tillverkad 1963 av Bröderna  Hedens Guldateljé i Stockholm. Kattfot.

X-länkscollier i 18K guld....

X-länksarmband i 18K guld. Det är 20 cm långt, 10,9 mm brett och väger 18,7g. Kistlås. En säkerhetsåtta saknas. Tillverkat 1970 av Stockholms Stads Arbetsvårdsbyrå. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

X-länksarmband i 18K guld. Det är 20,5 cm långt, 9,3 mm brett och väger 16,7g. Kistlås. Italiensk tillverkarstämpel & 750.

X-länksarmband i 18K guld....

Bismarkarmband i 18K guld med elva berlocker; bl.a. en bäver. Det är 18,5 cm långt, 2,7 mm brett och väger 10,4g. Kistlås. Kattfot. Ojämnheter.

Bismarkcollier i 18K guld. Den är 48,5 cm lång, 3,5 - 5,7 mm bred och väger 11,3g. Defekt springring. Oläsliga, svenska stämplar.

Collier i 18K guld. Den är 43 cm lång, 4,8 - 7 mm bred och väger 14,2g. Springring. Tillverkad 1959 av Guldvaruhuset i Stockholm. Kattfot.

Collier i 18K guld. Den är...

Tolv antika kaffeskedar i silver. Samtliga med monogram. Olika tillverkare från Umeåområdet c:a 1850-1900. De väger 122,3g tillsammans. Lite olika.

Örhängen i 18K guld med odlade pärlor och diamanter 2 x c:a 0,005ct, fattade i vitt guld. De är 12,6 x 11,8 mm och väger 3,3g.

Örhängen i 18K guld med o...

Diverse defekta / graverade smycken: 35,3g 18K inkl. svart sten & 7,2g 23K.

Solid (tvåbent) elefantberlock i 21K guld. Den är 15,2 mm lång inkl. ögla och väger 3,2g. Ostämplad. Densitetstestad.

Solid (tvåbent) elefantber...

Halskedja i 18K guld. Den är 40 cm lång, 1,3 mm bred och väger 2,9g. Springring. Från Balestra. Svensk importstämpel & 750.

Halskedja i 18K guld. Den ...

Mynt "UNITED STATES OF AMERICA FIVE DOLLARS / "LIBERTY 1911" (Indian Head) 8,3g 21,6K Ø 21,4 mm.

Prinsess i silver: tolv kaffeskedar (120 mm). Samtliga från Ceson. Kattfot 147,9g 830/1000 silver. Bruksskick

Härlig ring i 18K guld med en oval, orange sten. Graverat mönster på undersidan av fattningen. Stenen sticker upp 10 mm från fingret. Den är 4,7 - 12 mm bred, är i storlek 15¾ och väger 8,8g. Stockholms stadsstämpel, kattfot, 18K & S9 (1968). Signaturstämplad Stigbert.

Härlig ring i 18K guld med...

Pansarkedja i 18K guld. Den är 49,5 cm lång, 2,1 mm bred och väger 7,6g. Springring. Från Balestra. Stämplad KFS (Svedbom & Co) & 750.

Diverse defekta smycken 18K 2,2g.

Diverse ringar 18K 8,8g inkl. pyttestenar. Gravyrer.

Diverse skedar i silver i olika modeller. Gravyrer. 148,5g 830/1000 silver.

Klackring i 14K guld med en svart sten (repig). Den är 3,8 - 16,8 mm bred, är i storlek 18¼ och väger 3,9g. Finska kontrollstämplar.

Se kontorets övriga auktionsvaror