Damur Omega Ladymatic (guld på stål) med 18K band. Boett Ø 22 mm. Manuellt urverk. Smårepigt plexiglas (original). Totallängd 18,8 cm. Kistlås. Bandbredd 6,8 mm. Bandet tillverkat 1965 av August Mikkov AB i Stockholm. Kattfot. Bruttovikt 26,8g.

4 600 kr

(yguld)

Auktnr SE73.20211209.A9205
Varutyp Klockor
Utropspris 4 600 kr
Aktuellt bud 4 600 kr
Stänger 2021-12-09 19:26:30
Provision 690 kr
Frakt 99 kr

Stjärnring "Galaxia" i 18K vitt guld med en briljant 0,30ct (TW-luppren/vvs). Den är 2,4 - 6 mm bred, är i storlek 17¾ och väger 1,8g. Stjärnringens stjärna, 18K & svensk importstämpel. Stenstorleken ingraverad. Fint skick! Nypris idag c:a 35.000kr.

Stjärnring "Galaxia" i 18K...

Defekt / skev armring i 18K guld med cubic. 8,6g.

Härligt grönt äpple (Ø 18-20 mm) i malakit med delvis matterad fattning i 18K guld med en diamant c:a 0,01ct. Det är 28 mm långt inkl. ögla och väger 18,8g BTO. Stämplad 18K & svensk importstämpel. En 60 cm lång och 1,7 mm bred doublékedja medföljer.

Härligt grönt äpple (Ø ...

Collier i 21K guld med fast mittparti (32 x c:a 30 mm) med en pärlemorberlock. Den är 44 cm lång, 2,5 mm bred och väger 7,4g. Springring. Stämplad 21K.

Ring i 18K guld med en blå, pärlemorskimrande sten (repor). Den är 1,8 - 22,3 mm bred, är i storlek 18 och väger 3,1g. Stämplad CCC 18K.

Ring i 18K guld med en blå...

Armband i gult & vitt guld 18k. Det är 8,3 cm långt, 4,6 mm brett och väger 5,1g. Karbinhake. Stämplat GHA (Guldfynd) & 750.

Stavcollier i 18K guld med sjutton 5 mm´s odlade pärlor. Den är 47 cm lång, 1 mm bred och väger 8,6g. Springring. Oläslig tillverkarstämpel, Stockholms stadsstämpel, kattfot, 18K & förmodligen I9 (1959)

Facettslipade creoler i 21K guld med snäpplås. De är c:a 17,5 x 3,9 mm och väger 3,8g. Stämplade 21K.

Ring i vitt guld 18K med fem diamanter om totalt 0,12ctv enligt gravyr. Den är 2,6 mm bred, är i storlek 17¼ och väger 1,8g. tillverkad 1982 av  Kaplans Safir AB  i Stockholm. Kattfot. Gravyr.

Korridorarmband i 18K guld. Det är 18,8 cm långt, 13,8 mm brett och väger 39,8g. Kistlås med monogramgravyr på undersidan. Tillverkat 1965 av Ädelsmycken Aktiebolag  i Stockholm. Kattfot.

Ihålig pansarkedja i 14K guld. Den är 56 cm lång, 4 mm bred och väger 8,0g. Karbinhake. Ojämn / klämd. Stämplad 585.

Ihålig pansarkedja i 14K g...

Berlock i 18K guld med en ametistkula (nagg). Dold ögla. Den är 12,6 x 13,5 mm och väger 1,9g. Stämplad ALTON, Falköpings stadsstämpel, 18K, B10 (1976) & kattfot.

Rak x-länkscollier i 18K guld. Den är 40,8 mm lång, 5,6 mm bred och väger 16,0g. Kistlås. Tillverkad 1965 av Jo-Ans Guld i Valskog. Kattfot.

Rak x-länkscollier i 18K g...

Stjärnring "Pallas" i vitt guld 18K med en briljant 0,21ct (TW-si). Den är 2,6 - 4,7 mm bred, är i storlek 18½ och väger 2,5g. Stämplad HS (Hans Strömdahl AB), kattfot, 18K, Stjärnringens stjärna. Stenstorleken ingraverad. Utgången modell, men teoretiskt nyvärde c:a 15.700kr.

Stjärnring "Pallas" i vitt...

Ring i 18K guld med en vit sten i hög fattning. Den är 4,8 - 2,9 mm bred, mittmotivet är Ø 17 mm och sticker upp 12 mm från fingret, den är i storlek 16 och den väger 6,0g. Svensk importstämpel & 750.

Bismarkring i 18K guld. Den är 1,6 - 6,3 mm bred, är i storlek 17 och väger 1,6g. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd). Ojämn skena.

Diverse graverade ringar 18K 31,9g.

Berlock "trafikljus" i 18K guld med olikfärgade stenar. Den är 19,7 mm lång inkl. ögla och väger 0,7g. Ymnig datumgravyr på baksidan.

Rejält x-länksarmband i 18K guld. Det är 18,3 cm långt, 12,7 mm brett och väger 32,4g. Kistlås. Stämplat SSA, Stockholms stadsstämpel, 18K, kattfot & U9 (1970). Namngravyr på undersidan av låset och på låsblecket.

Rejält x-länksarmband i 1...

Ring i 23K guld med en nött vit sten i nött 18K fattning. Den är 2,9 mm bred, är i storlek 17 och väger 4,2g. Oläsliga stämplar.

Ring i 23K guld med en nöt...

Se kontorets övriga auktionsvaror