Snygg ring i vitt guld 18K med briljanter 2 x 0,23ct & 12 x 0,05ct; enligt gravyr 0.46 / 0.60 TW-vvs. Den är 3,6 - 10,9 mm bred, är i storlek 18 och väger 6,4g. Tillverkad 1981 av Kaplans Safir AB i Stockholm. Kattfot.

9 400 kr

(annjoh)

Auktnr SE73.20211216.A9235
Varutyp Smycken; ringar
Utropspris 5 000 kr
Aktuellt bud 9 400 kr
Stänger 2021-12-16 19:00:13
Provision 1 410 kr
Frakt 99 kr

Vintage: plånbok Chanel i svart lack med monogramlogga. Insida i läder med detaljer i gulmetall. Mått c:a 10,5 x 17cm. Sex kortfack, ett myntfack med knäpplås och tre sedelfack. Stämpelmärkt CHANEL, MADE IN FRANCE. Bruksskick. Dustbag, butikspåse (vikmärken) & liten folder där kvittot suttit (originalkvitto medföljer ej). En 120 cm lång axelrem medföljer som man kan haka ihop och lägga in i plånboken så den kan bäras som väska. Bruttovikt 440g.

Vintage: plånbok Chanel i ...

Stelt, öppningsbart armband i 18K guld med genombrutet, facettslipat mönster. Kistlås. Det är 25,4 mm brett, har ett innermått på c:a 17 cm och väger 23,9g. Ostämplad.

Stelt, öppningsbart armban...

Åtta hästar i nefrit / jade (varav en som inte kan stå själv). De är c:a 50 - 95 mm höga. Totalvikt 740g. Kinesiskt ursprung.

Åtta hästar i nefrit / ja...

Herrur Omega Seamaster 30 i guld på stål med doubléflexiband. Boett Ø 35 mm. Manuellt urverk. Repigt plexiglas (original). Ej öppnad. Bruttovikt 57g.

Hängande örhängen i 18K guld med två droppslipade safirer och två diamanter om totalt c:a 0,005ct; fattade i vitt guld. De är 28,5 mm långa och väger 2,2g. Stämplade 750 GHA (Guldfynd). Nypris 2019 var 4798kr.

Hängande örhängen i 18K ...

Treradigt ärtlänksarmband i vitt, gult & rött guld 18K med snyggt lås. Det är 18,5 cm långt, blir c:a 9 mm brett och väger 10,9g. Från Unoaerre. Italienska stämplar, 750 & kattfot.

Treradigt ärtlänksarmband...

Ring i 18K guld med en svart diamant c:a 0,10ct; fattad i vitt guld. Den är 2,7 - 7,5 mm bred, är i storlek 17 och väger 3,9g. Stämplad 18K.

Pansarkedja med stav; i 18K guld. Den är 52 cm lång, 3,7 mm bred och väger 17,1g. Karbinhake med trött fjäder. Stämplad 18Kt & kattfot.

Örhängen i 18K guld med droppformade, syntetiska pärlor. De är 26 mm långa och väger 1,8g.

Örhängen i 18K guld med d...

Berlock i silver med en bärnsten med en 60 cm lång kedja i silver. Berlocker är 42,7 mm lång inkl. ögla. Ett par krokörhängen i silver med bärnsten medföljer.  Stämplade 925. Bruttovikt 13,8g.

Berlock i silver med en bä...

Finnfeelings i silver: collier med en bergkristall; från 1999. Design Karl Laine. Den är c:a 43 cm lång, c:a 4 mm bred och väger 20,9g. Mittmotivet är Ø 24,3 mm. Viklås. Kattfot.

Två broscher i silver: en rosettbrosch (43,5 x 28,8 mm, stämplad HS 830S) och en med lila sten (38,7 x 37,7 mm; stämplad 925 STERLING, svensk importstämpel). De väger 23,9g tillsammans.

Två broscher i silver: en ...

Fickur Halda i silver. Boett Ø 50,5 mm med monogramgravyr. Stämplad C, S6 (1896), HH & kattfot. Innerlocket stämplat HALDA FICKURSFABRIK No 1998. Bruttovikt 99,9g.

Delvis glitterslipad ring i 18K guld. Den är 7,5 - 15 mm bred, är i storlek 19 och väger 2,1g.  Stämplad 750 & CGH (Hallbergs / Guldfynd).

Damur Tissot Seastar i 18K guld med läderband. Boett Ø 22 mm med gravyr. Quartz- går ej- batteribyte krävs? Plexiglas.

Ring i 18K guld. Den är 2,9 - 11,1 mm bred, är i storlek 17 och väger 5,1g. Stämplad 18K & F11 (2004).

Ring i 18K guld. Den är 2,...

Reproduktion av vikingaring i 18K guld. Den är 1,4 - 11,2 mm bred, är i storlek 18¾ (öppen / justerbar) och väger 5,8g. Tillverkad av Bengt Hallbergs Guldsmeds AB. Kattfot. Ojämn skena.

Halvstel, matterad & facettslipad collier i silver. Den är 41,5 cm lång, 6,1 mm bred och väger 25,5g. Kistlås. Svensk importstämpel, S & 835.

Damur Certina New Art i 18K guld med nött läderband. Boett Ø 22 mm med monogramgravyr. Manuellt urverk. Repigt plexiglas.

Diverse defekta / graverade ringar: 11,1g 18K inkl. tre nötta småstenar & 9,1g 20K.

Se kontorets övriga auktionsvaror