Herrur Omega Genève Automatic i 18K guld utan band. Boett Ø 34 mm med namngravyr från 1963. Repigt plastglas- ej original. Nött krona. Minutvisaren är ojämn. Bruttovikt 30,1g. Ej öppnad.

5 600 kr

(yanghua77)

Auktnr SE73.20211216.A9295
Varutyp Klockor
Utropspris 4 000 kr
Aktuellt bud 5 600 kr
Stänger 2021-12-16 19:29:30
Provision 840 kr
Frakt 99 kr

Ärtlänksarmband i 18K guld med en hjärtberlock. Det är 16 cm långt- med en förlängningsbit till 17,5 cm, 2,9 mm brett och väger 2,5g. Karbinhake. Från Unoaerre. Italienska stämplar & 750.

Ärtlänksarmband i 18K gul...

Defekt armband i 18K guld med fem olikfärgade stenar. Det är 20 cm långt, 6,2 mm brett och väger 13,1g BTO. Kistlås. Tillverkat 1966 av Ge-Kå-Smyckekompani i Stockholm. Kattfot. Nött vid låset- en sten behöver lödas.

Berlock i 18K guld med en 6,2 mm´s odlad pärla. Den 15,3 mm lång inkl. ögla och väger 0,5g. Svensk importstämpel & 750.

Örhängen i 18K guld med 5,8 mm´s odlade pärlor; i rejäl prinsessfattning. De väger 1,5g. Omaka snurrebussar.

Örhängen i 18K guld med 5...

Herrur Tissot 1853 T-touch i stål med stålband. Boett Ø 43 mm. Ref T047420A Serienr 11BC0096995. Safirglas (touch). Multifunktion. Viklås. Innermått nu 19 cm. Två extra länkar (totalt 24 mm) och manual utskriven på A4 medföljer. Normalt bruksskick.

Armband i silver med en rund berlock (Ø 11,9 mm, med klämd ögla). Pinnlås. Det är 19 cm långt, 5,3 mm brett och väger 12,3g. Stämplat HE 925 STERLING, svensk importstämpel & S.

Stavarmband i 18K guld med 8 odlade pärlor (Ø 5,5 mm; en saknas). Det är 19 cm långt, 2,1 mm brett och väger 3,9g BTO. Springring. Stämplad 750. Ojämnheter.

Diverse defekta smycken; 18,5g 18K & 9,9g 23K.

Bismarkarmband i 18K guld med en berlock "discokula" (Ø 7,9 mm). Det är 18 cm långt, 2,3 mm bredd och väger 1,8g. Springring. Stämplat 750. Lite ojämnt.

Ring i 18K guld med en 5,8 mm´s odlad pärla i rejäl prinsessfattning. Den är 1,6 mm bred, är i storlek 16¾ och väger 1,6g. Stämplad CCC 18K.

Brosch i 18K guld med en 5,5 mm´s odlad pärla. Den är 43,5 x 18,7 mm och väger 3,0g. Stämplad FINLAND 18K.

Urband / klockarmband i 18K guld. Det är 16,5 cm långt, 15,3 mm brett och väger 19,6g. Rören är 14 mm. Kistlås. Tillverkat 1965 av  Ädelsmycken Aktiebolag i Stockholm. Kattfot.

Diverse defekta / graverade smycken 18K 8,8g.

Defekt damur Belinda i 18K guld med 18K band. Boett Ø 18,5 mm; safirglas, krona saknas. Bruttovikt 18,4g.

Berlock i vitt guld 18K med en briljant c:a 0,15ct. Den är 14,5 mm lång inkl. fast ögla och väger 0,8g. Stämplad 750.

Collier i 18K guld med facettslipade kulor i vitt, gult & rött guld. Den är 45 cm lång, 1,5 mm bred och väger 5,2g. Dekoren hänger ner 30 mm. Karbinhake. Stämplad 750.

Slät ring i 20K guld. Den är 1,9 mm bred, är i storlek 17 och väger 4,1g. Gravyr.

Slät ring i 20K guld. Den...

Tre graverade förlovningsringar: 6,0g 18K & 5,5g 20K.

Tre graverade förlovningsr...

Facettslipade, platta stjärnörhängen i 18K guld. De är Ø 4 mm och väger 0,4g.

Facettslipade, platta stjä...

En treplutts snurrebuss i 18K guld. Den är Ø 6,1 mm och väger 0,25g. Svenska stämplar & kattfot.

Se kontorets övriga auktionsvaror