Facettslipade, platta stjärnörhängen i 18K guld. De är Ø 4 mm och väger 0,4g.

275 kr

(arbat_20)

Auktnr SE73.20220127.A9554
Varutyp Smycken; örhängen
Utropspris 200 kr
Aktuellt bud 275 kr
Stänger 2022-01-27 19:13:03
Provision 41 kr
Frakt 45 kr

Classic-ring i  vitt guld 18K med en briljant c:a 0,65ct (c:a W-vs, fin lyster!). Skenan är 3 mm bred, 1,7 mm hög och är i storlek 17. Fattningen är Ø 6,9 mm och sticker upp 5,6 mm från fingret. Den väger 5,3g. Stämplad CLASSIC, kattfot & 18K.

Classic-ring i vitt guld 1...

Ring i gult guld 14K med diamanter 1 x c:a 0,25ct & 2 x c:a 0,02ct; fattade i vitt guld. Den är 1,4 - 6,3 mm bred, sticker upp 6,5 mm från fingret, är i storlek 17,8 (56) och väger 2,6g. Stämplad 14K PAT FL-9.

Collier med odlade saltvattenspärlor (c:a 6,4 mm). Den är 51 cm lång. Istickslås i silver. Naturliga ojämnheter. Bruttovikt 22,6g.

Armband i silver med massor av markasiter. Det är c:a 18,5 cm långt, 13,4 mm brett och väger 17,4g. Kistlås och säkerhetskedja. Svensk importstämpel, 830 & S.

Berlock "hjortron av glas" i silver. Den är 22 mm lång inkl. ögla. Stämplad MSMA (Arktis-Smedjan Sailasto & Almqvist i Luleå) & 925. En 42 cm lång, 1,4 mm bred pansarkedja i silver (835/1000) medföljer. Springring. De väger 9,3g tillsammans.

Berlock i silver med markasiter & en blå sten. Den är 49,3 mm lång inkl. ögla och väger 6,2g. Tillverkad 1950 av Victor Janson Guldvaru AB i Lindesberg. Kattfot.

Ring i 18K guld med en blå sten (nött/naggar). Den är 2,6 - 11,9 mm bred, är i storlek 16½ och väger 3,4g. Oläslig svensk tillverkarstämpel, kattfot, 18K & Z8 (1950).

Ring i 18K guld med en blå...

Ring i vitt guld 18K med en briljant 0,50ct (W-P enligt gravyr). Den är 1,8 - 5,3 mm bred, är i storlek 15 och väger 3,3g. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd). Stenstorleken ingraverad.

Halvstelt, mönsterslipat armband i vitt guld 18K. Det är 18,2 cm långt, 4,2 mm brett och väger 8,6g. Kistlås. Från Unoaerre. Italiensk stämpel, 750 & svensk importstämpel.

Halvstelt, mönsterslipat a...

Ring i 18K roséguld med tre blå stenar & sex diamanter á c:a 0,01ct. Den är 2,2 - 5,7 mm bred, är i storlek 17,4 och väger 3,8g. Stämplad med diamantsymbol & 18K.

Ring i 18K roséguld med tr...

Ring i 18K guld med nitton diamanter á c:a 0,005ct; fattade i vitt gud. Den är 1,5 - 13 mm bred, är i storlek 17½ och väger 2,4g. Stämplad 18K & kattfot.

Kejsarlänk i silver. Den är 61 cm lång, 5,5 mm bred och väger 101,8g. Stämplad SCO (Svedbom & Co AB) & 925. OBS! Defekt karbinhake.

Kejsarlänk i silver. Den ...

Berlock i förgyllt silver med blomstermålat porslin med doublékedja. Berlocken är 36 x 26 mm och är stämplad RCP DENMARK 925 S HH. Royal Copenhagen? Totallängd 53 cm. Springring. Bruttovikt 15g.

Berlock i förgyllt silver ...

Cordelkedja i 18K guld. Den är 49 cm lång, 4,2 mm bred och väger 12,3g. Springring. Från Unoaerre. Svensk importstämpel, italiensk stämpel & 750.

Medaljong / fotogömma i 18K guld. Den är 40,7 mm lång och väger 6,6g exkl. plastrondellerna & dekorpapperet inuti. Personlig gravyr på baksidan. Kattfot.

Medaljong / fotogömma i 18...

Collier i 18K guld. Den är 44,5 cm lång Ø 2,8 mm och väger 9,5g. Karbinhake. Stämplad CGH (Hallbergs) & 750.

Collier i 18K guld. Den är...

X-länksarmband i 18K guld. Det är 19 cm långt, 15,6 mm brett och väger 46,4g. Kistlås. Stämplat SSA, Stockholms stadsstämpel, U9 (1970), 18K & kattfot. Nött i länkarna vid låset på ena sidan- måste ses över.

X-länksarmband i 18K guld....

Taklampa "Bumling" i vitt. Ø 40 cm. Ateljé Lyktan Åhus. Design Anders Pehrson. Raster & sladdgrej med gulnade plastdetaljer. Två ljuspunkter. Ojämnheter och lackbortfall uppe på kanten. Småskavanker. Bruttovikt c:a 1600g. Skickas med postpaket.

Taklampa "Bumling" i vitt....

Berlock i silver. Den är Ø 33,3 mm och väger 8,0g. Finska stämplar från 1974. Ymnig, personlig gravyr på nedre sidan.

Berlock i silver. Den är ...

Gammal dansk i silver: åtta gafflar (190 mm), sex bordsskedar (175 mm), en dessertsked (155 mm) & åtta knivar med rostfria blad (204 mm). Samtliga från MEMA. Kattfot. Bruksskick- fläckar. Gafflarna & skedarna väger 854g tillsammans. Knivarna väger 561g brutto. Total bruttovikt 1415g.

Gammal dansk i silver: ått...

Se kontorets övriga auktionsvaror