Ring, diamant ca 1,55ct, kvalitet L-M/I2, stl 17½, bredd 3 - 10mm, vitguld, Kämpe, Stockholm, 1952, 18K Vikt: 8,1 g

40 000 kr

(sommar12345)

Auktnr SE11.20220208.A23141
Varutyp Smycken; ringar
Kontor Malmö Centralen
Utropspris 13 000 kr
Aktuellt bud 40 000 kr
Stänger 2022-02-08 14:46:30
Provision 6 000 kr
Frakt 99 kr

Damur Rolex Datejust Perpetual, Automatisk, Ø25mm, guld och stål, år 1987, datumfönster, referensnr: 9270947, boetnummer: 9900A caliber: 2135, spricka i glaset vid klockan 12, ålderrelaterat slitage/repor, slapp länk, fjäder i staven till länken defekt,  extra länkbitar med defekter, certifikat, box samt ytterkartong

Väska, Gucci, monogramcanvas, bruna skinndetaljer, rög/grön Gucci revär, beslag i guldmetall, foder i brunt tyg, invändigt en ficka med dragkedja, märkt "GUCCI made in Italy", numrerad, hörnbotten med slitage i canvasen, i övrigt fint skick, längd 30cm, höjd 21cm, bredd 16cm.

Väska, Gucci, monogramcanv...

Ett par örhängen Creoler Ø15mm med avtagbara hängen Ametister, ca 35mm med hängena, 18K  Vikt: 6,9 g

Ett par örhängen Creoler...

Väska, Prada Galleria Saffiano Large bag, svart Saffiano läder, beslag i guldmetall, löstagbar justerbar axelrem, foder i svart logomärkt tyg, två stora fack med dragkedja, invändigt ett fack med dragkedja, övriga fack, tryckknappar på sidorna, certifikat, längd 32cm, höjd 24cm, djup 13,5cm

Väska, Prada Galleria Saff...

Väska, Louis Vuitton, Alma GM, svart vernisläder, beslag i svartfärgad metall, lås samt nycklar medföljer, invändigt två fack, märkt "LOUIS VUITTON PARIS Made in France" samt numrerad, etiketter, längd 40cm, höjd 28cm, bredd 19cm, Nyskick

Väska, Louis Vuitton, Alma...

Ett par örhänge Ø13mm med diamanter, glasbehållare i mitten med diamant, något lösa snurrebusser, 18K  Vikt: 4,6 g

Ett par örhänge Ø13mm me...

Ring Art Deco med gammalslipade diamanter 4 x ca 0,10ct och 6 x ca 0,07ct samt mindre diamanter, stl:16½, bredd: 1,5-10,5mm, Victor Lindahls Guldsmedsaffär, Landskrona, Platina  Vikt: 4,7 g

Armbandsur, Omega Constellation, Pie-Pan, Ø34mm, automatic chronometre, cal:561, serienr:18867526, guld på stål, boettnr: 14393 61 SC, datumfönster, originalrem i svart läder, originalspänne, repigt plastglas, åldersrelaterad slitage

Solitairespel i Teak, Inköpt i Nairobi Kenya år 1976, kulor i olika material bland annat Rosa Kalcit, Ametist, Amazonit och förstenat trä, något ovalt Ø25½-26½cm, tillhörande tygpåse för förvaring av kulorna

Solitairespel i Teak, Inkö...

Ett par örhänge med droppslipade smaragder 6,5x5mm samt diamanter 4 x 0,03ct, 18mm, 18K  Vikt: 3,3 g

Ett par örhänge med dropp...

Collier med odlade Tahitipärlor Ø7mm, lås i 18K med Mabépärla Ø13mm samt naturlig grön Diamant 0,10ct, låsets vikt: 7,2 gram, Elon Arenhill, år 2009, 18K

Collier med odlade Tahitip...

Väska, Burberry Blue Label, brunt läder, beslag i mässingfägad metall, utvändigt en ficka med dragkedja, brunt foder, invändigt en ficka med dragkedja samt 2 fack, märkt "BURBERRY LONDON, Blue Label", stängning med dragkedja, längd 32cm, höjd 30cm exkl handtag, bredd 17cm.

Väska, Burberry Blue Label...

Väska, Gucci, monogramcanvas med skinndetaljer, beslag i oxiderad metall, utvändigt fack med dold tryckknapp, rött foder i tyg, invändigt en ficka med dragkedja, märkt "GUCCI made in Italy", numrerad, smärre fläckar i fodret, bruksskick, längd 39, höjd 24cm, djup 7cm.

Väska, Gucci, monogramcanv...

Armbandsur La Grande Classique de Longines, quartz, stål, refnr: 4 512 4, serienr: 38783054, Inköpt 2013, extra länkbit, box samt ytterkartong, behov av batteribyte

Väska, Moschino, House Bag, 1990-tal, trefärgad läder med beslag i guldmetall, svart logo-märkt foder, etikettmärkt invändigt med numrering, plakettmärkt "MOSCHINO made in Italy by Redwall", utvändigt lucka med spegel, längd 23cm, höjd 18cm, bredd 14cm, fint skick, mindre bit av läderdetalj som saknas, spegel med limrester runt tryckknappen

Väska, Moschino, House Bag...

Guldtacka PAMP Suisse Fine Gold, ca 26,5x15,5mm, serienr: C394870, öppnad plombering, densitetstestad, 999,9/1000, 24K  Vikt: 10 g

Oinfattad naturlig facettslipad Safir, 1,00ct, HRD certifikat.

Ring vitguld med diamanter 3 x 0,15ct samt 8 x ca 0,02ct G-H/SI, stl: 17, skenans bredd: 2-4mm, fattningens bredd: 12mm, Guldsmed Rolf Nilsson Eftr, Kristianstad, år 2019, 18K  Vikt: 9,1 g

Fem berlocker med emalj, Thomas Sabo, silver 925/1000  Vikt: 13,6 g

Ring, Ø18, diamantkrans 16 x 0,006ct, vit safir Ø4mm, GHA, skena 1,7mm, 18K  Vikt: 3 g

Ring, Ø18, diamantkrans 16...

Se kontorets övriga auktionsvaror