Collier i 18K guld. Den är 44,5 cm lång Ø 2,8 mm och väger 9,5g. Karbinhake. Stämplad CGH (Hallbergs) & 750.

3 800 kr

(flopitza)

Auktnr SE73.20220519.A10985
Varutyp Smycken; halskedjor
Utropspris 3 800 kr
Aktuellt bud 3 800 kr
Stänger 2022-05-19 19:09:30
Provision 570 kr
Frakt 99 kr

Thai: kedja i 23K guld. Den är 51 cm lång, 3,3 mm bred och väger 15,2g (1 baht). Kroklås.

Herrur Omega Constellation Chronometer ELECTRONIC f300Hz i guld / stål utan band. Boett Ø 36,3 mm. Datum. Stämgaffelur med nytt batteri. Bruttovikt 46,9g.

Carmoséring i platina & vitt guld 18K med gammalslipade diamanter av lägre kvalitet (Piqué) 1 x Ø c:a 4,5 mm & 7 x Ø c:a 3 mm. Mittmotivet är 10,7 mm. Skenan är 1,7 mm bred. Den är i storlek 16¼ och väger 2,8g. Stämplad 18CT&PLAT.

Carmoséring i platina & vi...

Rejält x-länksarmband i 18K gult Boliden-guld. Det är 19 cm långt, 20,1 mm brett och väger 77,4g. Kistlås. En säkerhetsåtta saknas. Stämplat BOLIDEN, HANDMADE, BEF & 750.

Rejält x-länksarmband i 1...

Svensk sabel; m/1859 för infanteriofficer med stålbalja. Förgyllt fäste stämplat MORELL&Co. Grepp i fiskskinn. Klinga (76 cm) med personlig gravyr "Till G.P. Schönfeldt 18 27/7 64 // af Tacksamma Skarpskytte Rekryter // Svårläsligt uppe på kanten: J.A. Henckels, Solingen, Georg Nilsson Stockholm. Totallängd 93 cm. En Googling visar att Schönfeldt var verksam vid Vesterbottens Feltjägare. Ojämnheter & skavanker. Bruttovikt 1250g. Skickas med postpaket.

Svensk sabel; m/1859 för i...

Läckert urband / klockarmband i 18K guld. Det är 16 cm långt, 17,3 mm brett och väger 47,7g. Kistlås. Rören är 19,9 mm. Från Unoaerre. Svensk importstämpel & 750.

Läckert urband / klockarmb...

Smyckeur Lagonda 17 JEWELS INCABLOC ANTIMAGNETIC med 18K bismarkarmband. Boett Ø 20 mm. Manuellt urverk. Plastglas. Totallängd 20 cm. Bandet är 9,6 mm brett och har kistlås. Det är tillverkat 1960 av  Stockholms Ädelsmide AB. Kattfot. Bruttovikt 37,6g.

Brosch i silver med fem odlade pärlor Ø 6 - 7,7 mm, tre safirer och tre delar i 18K rött guld (stämplad K18). Den är 58 x 23 mm och väger 9,5g. Stämplad SILVER. Fint skick!

Armband med sex 4,5 mm´s odlade pärlor fattade i 18K blommor. De släta delarna där emellan är tillverkade av en slät ring i 20K guld (gravyr). Det är 18,5 cm långt, 6,3 - 12,2 mm brett och väger 23,8g. Kistlås.

Armband med sex 4,5 mm´s o...

Halvstelt, mönstrat armband i 18K guld. Det är 19,5 cm långt, 4,7 mm brett och väger 9,9g. Kistlås. Stämplat CCC, 18K & kattfot. Små ojämnheter.

Halvstelt, mönstrat armban...

Herrur Tissot i 18K guld med läderband. Boett Ø 33,5 mm med företagsgravyr. Quartz. Safirglas. Datum. Originaletui & kartong. Fint skick.

Fruktfat Argenta signerat Gustavsbergs Kåge 941. Det är Ø 30 cm upptill och 7,5 cm högt. Vikt 1550g. Skickas med postpaket.

Herrur Tissot i 18K guld med 18K band. Boett Ø 33,5 mm med gravyr "För nit...". Smårepigt plastglas. Datum. Quartz. Bandet är 9,9 mm brett och har kistlås. Totallängd 18 cm. Bruttovikt inkl. verk & allt 51,2g.

Abstrakt brosch i silver. Den är Ø 38,5 mm och väger 14,6g. Stämplad RU, Stockholms stadsstämpel, kattfot, S, T9 (1969) & signatur Rey Urban. Lite ojämn nål.

Ring i 18K guld med en turkos sten. Den är 3,4 - 6mm bred, är i storlek 16¼ och väger 1,5g. Kattfot. Gravyr.

Collier i silver med plattor med tre mjölkvita stenar. Den är 3,2 - 15 mm bred, 48,5 cm lång och väger 27,1g. Springring. Stämplad JSS ( Sandin & Söner Guld & Silver AB ), Göteborgs stadsstämpel, S & H9 (1958). Gravyrsignerad J Sandin (svagt).

Ring i 18K guld med en läckert slipad bergkristall. Den är 2,5 - 13,7 mm bred, sticker upp 11 mm från fingret, är i storlek 16¾ och väger 7,1g. Tillverkad 1972 av Alton i Falköping. Kattfot.

Ring i 18K guld med en läc...

Damur Viking i 14K guld (Ø 21,9 mm) med band i 18K guld (nött / ojämnt). Totallängd 17 cm. Bandbredd 4 mm. Kistlås- säkerhetskedja borttagen. Anfrätt urtavla. Manuellt urverk. Bruttovikt 14,5g inkl. verk & allt.

Damur Viking i 14K guld (Ø...

Sköterskeur NILAX i 14K guld. Boett Ø 33,5 mm med namngravyr. Manuellt urverk. Plexiglas. Bruttovikt 22,2g.

Sköterskeur NILAX i 14K gu...

Damur Tissot i 18K guld med pärlkant. Boett Ø 24 mm. Safirglas. Quartz- går ej- batteribyte krävs? Urband i silver med viklås. Ställbar längd 16,5 / 17 cm. Det är stämplat NSE (NSE Guldvaru Aktiebolag), 830, S, Kattfot & R10 (1991). Bruttovikt 31,5g.

Se kontorets övriga auktionsvaror