Defekt damur Tissot i 18K guld med 18K band. Boett Ø 22 mm med gravyr "För nit...". Repigt plexiglas. Manuellt urverk- går ej! Ojämnheter bak på boett. Bandet är 7,7 mm brett och har kistlås. Kattfot. Totallängd 18,5 cm. Bruttovikt inkl. verk & allt 31,0g.

10 500 kr

(alexanderm)

Auktnr SE73.20220707.A11436
Varutyp Klockor
Utropspris 8 000 kr
Aktuellt bud 10 500 kr
Stänger 2022-07-07 19:20:30
Provision 1 575 kr
Frakt 99 kr

Ole Lynggaard: fyrrradig collier med 4,2 mm´s sötvattenspärlor med ett 10,5 mm´s lås i 18K guld. Colliern är 45 cm lång inkl. dobbarna. Låset väger 3,0g och är stämplat Ole L. 750. Originalask 18 x 18 cm medföljer.

Ring i 21K guld med olikfärgad emaljdekor i ett genombrutet mönster. Den är 7,5 mm bred, är i storlek 16½ och väger 4,7g. Ostämplad.

Ring i 21K guld med olikfä...

Äldre herrur Omega i stål utan band. Boett Ø 35 mm med svensk text ANTIMAGNETISK VATTENTÄT STÖTSKYDDAD.  Repigt plexiglas (ej original). Anfrätt urtavla och visare. Manuellt urverk. Ej öppnad.

Äldre herrur Omega i stål...

Matchande set i 21K guld med facettslipade kulor. Collern är 43 cm lång, 1,4 - 24 mm bred och har en defekt springring. Armbandet är 19 cm långt och 1 - 7,9 mm brett. Springring. Krokörhängen är 45 mm långa och har ojämna krokar. Ringens mittmotiv är Ø 9,2 mm och har ställbar storlek; nu c:a 17½ (ojämn skena). Stämplade 21C (ringen ostämplad). Ojämnheter. De väger 26,7g tillsammans.

Äldre herrur Omega i 14K guld utan band. Boett 34,9 mm. Manuellt urverk. Repigt / sprucket plexiglas (ej original). Silverfärgad krona. Bruttovikt 26g.

Äldre herrur Omega i 14K g...

Collier i 21K guld. Den är 44 cm lång, 10,6 mm bred och väger 53,2g. Utländska stämplar.

Collier i 21K guld. Den är...

Ole Lynggaard: collier med 3,8 - 5,2 mm´s chromefärgade sötvattenspärlor. Den är 180 cm lång och har dobbar. Inget lås medföljer.

Ole Lynggaard: sexradig collier i oxiderat silver och 14K guld med ett 10,6 mm´s lås i 18K guld. Colliern är 45 cm lång inkl. dobbarna och väger 34,0g (ostämplad). Låset väger 3,3g och är stämplat Ole L. 750. Originalask 12,5 x 12,5 cm medföljer.

Ring i silver med en ljusbrun sten. Mittmotivet är Ø 16 mm. Den är 7,5 mm bred, är i storlek 17½ (öppen / ställbar storlek) och väger 6,6g. Svenska importstämplar, 925 & FINLAND.

Spektakulär ring i 18K guld. Mittmotivet är 16,5 x 15,8 mm och sticker upp 16,8 mm från fingret. Den är 5,1 mm bred, är i storlek 16¾ och väger 17,5g. Stämplad GIERTTA, Stockholms stadsstämpel, kattfot, 18K & Z9 (1974). Gravyr.

Spektakulär ring i 18K gul...

Ole Lynggaard: collier med 10 mm´s gröna stenar. Den är 45 cm lång och har dobbar. Inget lås medföljer.

Delvis matterat armband i 18K guld med turkosa stenar. Det är c:a 20,5 cm långt, c:a 7 mm brett och väger 8,7g BTO. Springring och fast säkerhetskedja. Utländska stämplar.

Manglad pansarkedja i gult guld 18K. Den är 61 cm lång, 5 mm bred och väger 56,8g. Kistlås. Stämplad 750 / Z15 /18.

Damur Christina London "Pearls & Diamonds" i originalask. Förgylld boett 27 x 17,3 mm med åtta diamanter á 0,005ct (TW-vvs enligt medföljande certifikat). Quartz- går ej- batteribyte krävs? Pärlemorurtavla. Fyr-radigt band av sötvattenspärlor samt förgylld dekor med åtta diamanter (TW-vvs). Karbinhake. Ställbar längd 15,5 - 19 cm. Bruttovikt 190g.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 18 cm långt, 17,3 mm brett och väger 20,5g. Kistlås. Stämplat TC (Clareus Guldsmeds AB), Stockholms stadsstämpel, 18K & kattfot. Små ojämnheter.

X-länksarmband i 18K guld....

Cordelkedja i 18K guld. Den är 50 cm lång, 4,3 mm bred och väger 12,3g. Karbinhake. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd). Fint skick!

Tjugo s.k. Burmesiska opiumvikter. De är 13,8 mm (c:a 4g) - 120 mm (1600g) höga. Brons (anlupna). Bruttovikt c:a 3,7 kilo. Skickas med postpaket.

Italiensk collier i 18K guld. Den är 45,5 cm lång, 10,3 mm bred och väger 24,9g. Kistlås. Italiensk stämpel & 750.

Hamrad collier i silver med gröna stenar. Den är 7 - 29,5 mm bred, har ett innermått på c:a 38 cm + 3 cm öppning  och väger 83g. Stämplad Peru 925.

Herrur Hugo Boss Ocean Edition chronograf i stål med stålband. Boett Ø 47 mm. Ref. HB 319.1.27.3247 / 11.459.126. Innermått 17,5 cm. Viklås. Bruksskick. Bruttovikt 180g.

Se kontorets övriga auktionsvaror