Pansarkedja med stav; i 18K guld. Den är 52 cm lång, 3,7 mm bred och väger 17,1g. Karbinhake med trött fjäder. Stämplad 18Kt & kattfot.

6 600 kr

(alexanderm)

Auktnr SE73.20220811.A11452
Varutyp Smycken; halskedjor
Utropspris 6 200 kr
Aktuellt bud 6 600 kr
Stänger 2022-08-11 19:05:30
Provision 990 kr
Frakt 99 kr

Elgitarr Fender Stratocaster Eric Clapton signature från 2001. Tenngrå- (se bilden där den ligger i väskan för färg. Den ser för mörk ut där mot väggen). Modell 0117602843; Serienummer SZI131048. Californien. Kropp i al, lönnhals. Svajarm & extrasträngar (oöppnad) medföljer. Hård väska i gul tweed från G&G / Fender. Skickas helst med Bussgods. Bruttovikt 8,8kg.

Herrur Omega Constellation Chronometer i guld / stål med integrerat band (helstav) med viklås. Automat. Boett Ø 35 mm. Safirglas. Innermått c:a 17,5 cm. Tre extralänkar om totalt c:a 2 cm medföljer. Certifikat. Ref. 12023000 / 81524430. Kaliber 1120. Bruksskick- repor. Originalbox (nött / skavanker på utsidan). Bruttovikt 550g.

Ring i vitt guld 18K med en diamant c:a 0,005ct. Den är 0,8 - 2,6 mm bred, är i storlek 18 och väger 0,6g. Svensk importstämpel.

Rado Diastar Ceramic analog /digital. Ref 193.0324.3 / 01561814. Boett 33,5 x 28 mm. Viklås i rostfritt stål. Innermått 17 cm. Quartz. Inga tillbehör. Bruttovikt 81g.

Pansarkedja i 18K guld. Den är 81 cm lång, 5,7 mm bred och väger 67,7g. Kistlås. Tillverkad 1974 av Jonssons Guldsmedsverkstad Eftr. i Stockholm. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 20 cm långt, 20,8 mm brett och väger 43,8g. Kistlås. Utländska stämplar, CONNINGS & 18K.

X-länksarmband i 18K guld....

Stelt, öppningsbart armband i 18K guld med tre lila stenar och ett graverat mönster. Det är 13,2 mm brett, har ett innermått 18 cm och väger 32,2g. Tillverkad 1964 av Guldateljén Fryklund & Pålsson i Stockholm. Kattfot. Fint skick!

Stelt, öppningsbart armban...

Örhängen "pansarlänkar" i 18K guld med fyra diamanter á c:a 0,02ct. De är 13,7 x 7,4 mm och väger 3,1g. Snurrebussar saknas, men nya i plast medföljer.

Örhängen "pansarlänkar" ...

Smyckeur Certina i 18K guld med 18K band. Boett 17,5 x 17,5 mm. Safirglas. Manuellt urverk. Totallängd 19 cm.  Bandet är 8,2 mm brett och har kistlås. Det är tillverkat 1972 av Ädelsmycken Aktiebolag i Stockholm. Kattfot. Bruttovikt 20,4g inkl. verk & allt.

Stelt, öppningsbart armband i silver. Det är 2,2 - 9,7 mm brett, har ett innermått på 16,5 cm och väger 6,1g. Finska stämplar från 1977.

Stelt, öppningsbart armban...

Ihålig kedja i 18K guld. Den är 45 cm lång, 3,8 mm bred och väger 6,0g (ser ut att väga minst tre gånger mer). Karbinhake. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd). Fint skick.

Ihålig kedja i 18K guld. D...

Skruvörhängen i 18K guld med toppiga ametister. De är 21 mm långa och väger 3,5g.  Tillverkade 1953 av G Dahlgren & Co i Malmö.

Skruvörhängen i 18K guld ...

X-länkscollier i 18K guld. Den är 43 cm lång, 5,3 - 12,6 mm bred och väger 24,6g. Kistlås. Tillverkad 1976 av NSE Guldvaru Aktiebolag  i Köping. Kattfot. Fint skick.

X-länkscollier i 18K guld....

Två defekta / graverade ringar 18K 6,8g.

Två defekta / graverade ri...

Ring i 18K guld. Den är 18 mm bred (skenan är 3,8 mm bred), är i storlek c:a 16½ och väger 1,8g. Tillverkad 1975 av Bengt Hallberg Guldsmeds AB i Köping. Kattfot.

Ring i 18K guld. Den är 18...

Bismarkarmband i 18K guld. Det är 18,8 cm långt, 3,7 mm brett och väger 5,0g. Kistlås. Tom ögla vid låset. Kattfot.

Kedja i silver. Den är 64 cm lång, 5,6 mm bred och väger 30,9g. Inget lås- dras över huvudet. . Stämplad 830.

Kedja i silver. Den är 64 ...

Diverse defekta smycken 21K 25,7g BTO inkl stenar.

Collier i matterat silver. Den är 45,5 cm lång, 8,6 mm bred och väger 60,3g. Kistlås. Stämplad ESPRIT 925.

Klackring i 18K guld med en onyx (nött i fattningen). Den är 2,7 -13,5 mm bred, är i storlek 20½ och väger 3,3g. Kattfot. Gravyr.

Se kontorets övriga auktionsvaror