Tjugo s.k. Burmesiska opiumvikter. De är 13,8 mm (c:a 4g) - 120 mm (1600g) höga. Brons (anlupna). Bruttovikt c:a 3,7 kilo. Skickas med postpaket.

2 000 kr

(ante13)

Auktnr SE73.20220818.A11510
Varutyp Övrigt
Utropspris 1 000 kr
Aktuellt bud 2 000 kr
Stänger 2022-08-18 19:00:00
Provision 300 kr
Frakt 285 kr

Bismarkkedja i 18K guld. Den är 59,5 cm lång, 2,65 mm bred och väger 7,1g. Springring. Svensk importstämpel & 18K. Små ojämnheter.

Thai: armband i 23K guld med kroklås. Det är 16,5 cm långt, 5,7 mm brett och väger 15,2g (1 baht). Oläslig stämpel.

Defekt savonettur Omega i 18K guld. Innerboett i metall. 99,3g BTO (inget glas, ställknapp eller visare). Monogramgravyr.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 18,2 cm långt, 11,1 mm brett och väger 11,6g. Kistlås. Tillverkat 1969 av Stockholms Ädelsmide AB. Kattfot. Nött.

X-länksarmband i 18K guld....

X-länkscollier i 18K guld. Den är 43,5 cm lång, 4,8 - 6,1 mm bred och väger 8,2g. Springring. Kattfot & 750.

X-länkscollier i 18K guld....

Klockarmband / urband till smyckeur i 18K guld. Det är 17 cm långt, 9,2 mm brett och har kistlås. Rören är 12,4 mm. Det väger 27,6g. Tillverkat 1975 av D Ekström Aktiebolag i Falköping. Kattfot.

Berlock "F" i 18K guld. Den är 13 mm lång inkl. ögla och väger 0,22g. Stämplad SGP 18K 750.

Rosettbrosch i 18K guld med en vit sten. Den är 33 x 35 mm och väger 5,7g. Tillverkad 1953 av J Petterssons Eftr Juvelerar AB i Stockholm. Kattfot.

Berlock i 18K guld med en 3 mm´s halvpärla. Den är 57 mm lång inkl. ögla och väger 4,4g. Tillverkad 1942 av J Petterssons Eftr Juvelerar AB i Stockholm. Kattfot.

Diverse defekta / nötta / graverade smycken 18K 54,5g.

Diverse defekta / nötta / ...

Två defekta / graverade ringar 18K 6,4g BTO inkl. stenar.

Två defekta / graverade ri...

Tre graverade ringar 18K 10,6g.

Defekta smycken 14K 2,1g.

Defekta smycken 14K 2,1g.

Halskedja i 18K guld. Den är 45,5 cm lång, 1,15 mm bred och väger 3,3g. Springring. Från Unoaerre. Svensk importstämpel & 750.

Halskedja i 18K guld. Den ...

Defekta / graverade smycken: 18,9g 18K & 11,3g 23K.

Ring i 18K guld med tre vita stenar. Den är 1,9 - 20,9 mm bred, är i storlek 19 och väger 2,7g. Stämplad 18K. Ojämnheter.

Slät ring i 18K guld. Den är 5,7 mm bred, är i storlek 21½ och väger 8,9g. Tillverkad 1971 av Haeggmans Guldsmedsaffär i Nordmaling. Kattfot. Ingen gravyr.

Slät ring i 18K guld. Den...

Diverse defekta / graverade smycken 18K 15,5g inkl. 4 x 0,01ct.

ID-bricka med personlig gravyr 18K 1,7g.

Se kontorets övriga auktionsvaror