Manglad pansarkedja i gult guld 18K. Den är 61 cm lång, 5 mm bred och väger 56,8g. Kistlås. Stämplad 750 / Z15 /18.

24 000 kr

(corny)

Auktnr SE73.20220818.A11620
Varutyp Smycken; halskedjor
Utropspris 20 000 kr
Aktuellt bud 24 000 kr
Stänger 2022-08-18 19:54:30
Provision 3 600 kr
Frakt 99 kr

Lapponia: collier "O2X" i silver av Björn Weckström. Den är c:a 77 cm lång, stavarna i länken är 38 x 1,3 mm. Det fasta mittpartiet är 60 x 52 mm. Kroklås. Den väger 58,2g. Stämplad 925, finsk kontrollstämpel, U7 (1973), STERLING FINLAND, LAPPONIA, BJORN & svenska importstämplar.

Bismarkkedja i 18K guld. Den är 59,5 cm lång, 2,65 mm bred och väger 7,1g. Springring. Svensk importstämpel & 18K. Små ojämnheter.

Thai: armband i 23K guld med kroklås. Det är 16,5 cm långt, 5,7 mm brett och väger 15,2g (1 baht). Oläslig stämpel.

Defekt savonettur Omega i 18K guld. Innerboett i metall. 99,3g BTO (inget glas, ställknapp eller visare). Monogramgravyr.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 18,2 cm långt, 11,1 mm brett och väger 11,6g. Kistlås. Tillverkat 1969 av Stockholms Ädelsmide AB. Kattfot. Nött.

X-länksarmband i 18K guld....

X-länkscollier i 18K guld. Den är 43,5 cm lång, 4,8 - 6,1 mm bred och väger 8,2g. Springring. Kattfot & 750.

X-länkscollier i 18K guld....

Klockarmband / urband till smyckeur i 18K guld. Det är 17 cm långt, 9,2 mm brett och har kistlås. Rören är 12,4 mm. Det väger 27,6g. Tillverkat 1975 av D Ekström Aktiebolag i Falköping. Kattfot.

Berlock "F" i 18K guld. Den är 13 mm lång inkl. ögla och väger 0,22g. Stämplad SGP 18K 750.

Rosettbrosch i 18K guld med en vit sten. Den är 33 x 35 mm och väger 5,7g. Tillverkad 1953 av J Petterssons Eftr Juvelerar AB i Stockholm. Kattfot.

Berlock i 18K guld med en 3 mm´s halvpärla. Den är 57 mm lång inkl. ögla och väger 4,4g. Tillverkad 1942 av J Petterssons Eftr Juvelerar AB i Stockholm. Kattfot.

Diverse defekta / nötta / graverade smycken 18K 54,5g.

Diverse defekta / nötta / ...

Två defekta / graverade ringar 18K 6,4g BTO inkl. stenar.

Två defekta / graverade ri...

Tre graverade ringar 18K 10,6g.

Defekta smycken 14K 2,1g.

Defekta smycken 14K 2,1g.

Halskedja i 18K guld. Den är 45,5 cm lång, 1,15 mm bred och väger 3,3g. Springring. Från Unoaerre. Svensk importstämpel & 750.

Halskedja i 18K guld. Den ...

Defekta / graverade smycken: 18,9g 18K & 11,3g 23K.

Ring i 18K guld med tre vita stenar. Den är 1,9 - 20,9 mm bred, är i storlek 19 och väger 2,7g. Stämplad 18K. Ojämnheter.

Diverse defekta / graverade smycken 18K 15,5g inkl. 4 x 0,01ct.

Slät ring i 18K guld. Den är 5,7 mm bred, är i storlek 21½ och väger 8,9g. Tillverkad 1971 av Haeggmans Guldsmedsaffär i Nordmaling. Kattfot. Ingen gravyr.

Slät ring i 18K guld. Den...

ID-bricka med personlig gravyr 18K 1,7g.

Se kontorets övriga auktionsvaror