Glasskulptur, halvbåt, blå, signerad Bertil Vallien, #7520002, Kosta Boda, limiterad upplaga, höjd 18cm exklusive stensockel. Halvbåtar av Bertil Vallien är farkoster med ett budskap. De är gjutna i glas med ingjutna detaljer som har målats för hand och omgivna av ingjutna kopparfigurer. Skickas med postpaket.

4 400 kr

(medic)

Auktnr SE16.20221206.A82362
Varutyp Konst/konsthantverk
Utropspris 1 700 kr
Aktuellt bud 4 400 kr
Stänger 2022-12-06 12:28:00
Provision 660 kr
Frakt 285 kr

Kedja Kejsarlänk, ca 75,5cm, bredd 6mm. 18K  Vikt: 179,3 g

Kedja Kejsarlänk, ca 75,5c...

Herrur Seiko Chronograf, quartz, liten sekundmätare, kronograf, datum, tachymeter, 100m, Ø 40mm, refnr:7T94-0AH0, serienr: 671086, stål, stållänk, viklås. bruksskick, inga övriga tillbehör.

Silvertacka med dekor i relief, Melter Assayer, Agor Heraeus sa, Elizabeth II 30 Dollars Cook Islands 2014, ca 11x4,5cm, Switzerland, bruksskick. 999,9/1000 silver  Vikt: 1000 g

Ring kattdjur med safirer och diamanter 22xca 0,01ct, stl 18½, bredd ca 4-18mm. 18K  Vikt: 11,8 g

Skärp Gucci GG, nr 409417 APOOT 90.36 501523, 90cm, bredd 2cm, svart läder, kvitto, dustbag, kartong, bruksskick.

Skärp Gucci GG, nr 409417 ...

Ring med smaragder och diamanter 2xca 0,01ct, stl 18¾, bredd ca 1-3mm. 18K  Vikt: 1,7 g

Ring med prinsess- och briljantslipade diamanter ca 2,75ctv ca W-Cr/SI, stl 17½, bredd 7-10mm, vitguld, två skadade diamanter. 14K  Vikt: 12 g

Ring med diamant ca 0,40ct W(H)/VS enligt gravyr, stl 17, bredd ca 2,5-5mm,  Ge-Kå Rolf Kaplan Ab Stockholm 1975, vitguld. 18K  Vikt: 2,4 g

Herrur Omega Seamaster De Ville, guld på stål, manuell, ca 34mm, repigt plexiglas, urtavla med patina, något trög krona, trasigt läderarmband ej original, inga tillbehör.

Armband med slipad dekor, ca 20cm, bredd 18mm, smärre bucklor. 23K  Vikt: 45,6 g

Förstärkare Laney, modell LV300H, snr:LZB8252, kommer med tillhörande kabel.  Skickas ej.

Förstärkare Laney, modell...

Kandelaber, Vänskapsknuten formgiven av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, höjd ca 15,5cm, mässing, kommer med tillhörande ljust samt box.

Kandelaber, Vänskapsknuten...

Ring med safirer och diamanter 5xca 0,04ct, stl 17¾, bredd ca 1,5-3mm, slitna stenar, ostämplad. 18K  Vikt: 2 g

6 Bordstabletter formgivare Josef Frank för Svensk Tenn ur serien Tulpan, ca 29,5x40cm, signerade, bruksskick.  Skickas med postpaket.

Collier, ca 46cm, bredd 4mm, GHA. 18K  Vikt: 12,1 g

Tändare S .T Dupont Paris, serienr 1B8EV22, Made in France, ca 55x36x10mm, förgylld metall, behov av gaspåfyllning, ej testad, repig, slitage, inga tillbehör.

Tändare S .T Dupont Paris,...

Ring med sten och emalj, stl 20, bredd ca 2-22mm. 21K  Vikt: 5,2 g

Hänge mynt Ataturk 1997, ca 18mm, ögla i oädel metall. 21,6K  Vikt: 1,8 g

Hänge mynt Ataturk 1997, c...

Ett par örhängen med odlade pärlor ca Ø5,1mm och diamanter 4xca 0,02ct, ca 5x10mm, vitguld. 18K  Vikt: 2,3 g

Ett par örhängen med odla...

Herrur Omega Constellation, quartz, Electronic F300 Hz, datum, serienummer: 198.0027, caliber 9162, Ø 43mm, guld på stål, original läderarmband defekt, repor på bakboett, kommer i box, inga övriga tillbehör.

Se kontorets övriga auktionsvaror