Vas/skulptur Orkidea, formgiven av Timo Sarpaneva (1926-2006) för Iittala, tillverkad 1955, signerad TIMO SARPANEVA IITTALA -55, år 1954 valde tidskriften "House Beautiful" Sarpanevas Orkidé till årets vackraste föremål, repor, litet stötmärke, invändigt något smutsig, höjd 29,5cm Skickas med postpaket.
Auktnr | SE16.20221206.A82420 |
Varukategori | Konst & antikviteter / Skulpturer |
Utropspris | 2 800 kr |
Aktuellt bud | 2 800 kr |
Stänger | 2022-12-06 12:52:00 |
Provision | 420 kr |
Frakt | 299 kr |
5/12 18:22:16 | ericaniemi | 2800 kr |