Antik kedja & berlock i 18K guld. Kedjan är 41 cm lång och 1,7 mm bred (ojämnheter). Kistlåset är stämplat S4 (1848), 18K, kattfot, oläslig tillverkarstämpel & stadsstämpel. Namngravyr. Lagningar. Berlocken är 37 mm lång inkl. ögla. Den är tillverkad 1890 av Johan Arvid Selling i Härnösand. Bucklor & sprickor. De väger 5,2g tillsammans.
Auktnr | SE73.20211014.A8959 |
Varukategori | Guld / Övriga smycken |
Utropspris | 1 600 kr |
Aktuellt bud | 1 700 kr |
Stänger | 2021-10-14 19:12:30 |
12/10 22:43:19 | atenat | 1700 kr |
7/10 16:55:49 | yguld | 1600 kr |