Antik kedja & berlock i 18K guld. Kedjan är 41 cm lång och 1,7 mm bred (ojämnheter). Kistlåset är stämplat S4 (1848), 18K, kattfot, oläslig tillverkarstämpel & stadsstämpel. Namngravyr. Lagningar. Berlocken är 37 mm lång inkl. ögla. Den är tillverkad 1890 av Johan Arvid Selling i Härnösand. Bucklor & sprickor. De väger 5,2g tillsammans.

Såld
1 700 kr

(atenat)

Auktnr SE73.20211014.A8959
Varukategori Guld / Övriga smycken
Utropspris 1 600 kr
Aktuellt bud 1 700 kr
Stänger 2021-10-14 19:12:30