Auktion pågår nu, 118 st utrop

Träffar: 139   [1] 2 3 ... 7 Nästa »

Praktpokal med lock, Historismus, vitmetall färgat glas,  1900-talets början, bär citat av Friedrich Schiller "Gesang Und Liebe Im schengen Verein sie erhalten dem leben de jugendschein" höjd ca 72cm, åldersbetingat slitage, dekorbortfall. Visas hos Pantbanken Östermalm, Storgatan 8, Stockholm. Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE22.20260127.R13453

Keramik, porslin & glas / Övrigt Farsta

Stänger: 2026-01-27 19:59:30

Ett par ljusstakar, Orrefors, Carat, design Lena Bergström, höjd ca 24cm, rostfritt stål.

Auktionsnummer: SE27.20260128.A4427

450 kr

Budledare: wall100 Antal bud: 3

Keramik, porslin & glas / Övrigt Kista

Stänger: 2026-01-28 16:36:00

Vinglas, ur Steningeservisen, med ätten Gyllenstiernas vapen och namnchiffer under grevlig krona,  graverad dekor av blommor samt devisen "häi lustig, häisa vivat" samt texten " Steninge 1705", på omvikt fot, höjd 13,5cm. Servisen tillverkades vid Kungsholms glasbruk till invigningen av Steninge slott 1705.

Auktionsnummer: SE1.20260128.A60884

Keramik, porslin & glas / Övrigt Östermalm

Stänger: 2026-01-28 19:00:00

Bägare, grönt glas, s.k. "Waldglas",  1700-tal, höjd ca 17cm, sannolikt Skånska glasbruket, Henrikstorp. Jämför snarlik bägare bland samlingarna på Kulturen i Lund: KM 64631. Se Seitz, Heribert, Äldre svenska glas med graverad dekor, sid. 145, fig. 30:14.

Auktionsnummer: SE1.20260128.A60906

Keramik, porslin & glas / Vaser & skålar Östermalm

Stänger: 2026-01-28 19:00:30

Bägare, blåtonat glas med målad gulddekor, möjligen Ryssland, 1800-tal, höjd  18cm, slitage, dekor med bortfall.

Auktionsnummer: SE1.20260128.A61730

Stänger: 2026-01-28 19:01:00

Figurin, Lisa Larsson, "Lilla zoo", Gustavsberg, stengods, höjd 10cm, smärre slitage.

Auktionsnummer: SE1.20260128.A66353

475 kr

Budledare: lotta4u Antal bud: 2

Stänger: 2026-01-28 19:44:00

Figurin, Lars Bergsten, stengods, stämpelmärkt undertill, höjd 12cm, slitage, tillverkningsdefekter.  Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE1.20260128.A66354

Keramik, porslin & glas / Skulpturer Östermalm

Stänger: 2026-01-28 19:44:30

Skål på fot, "Open Minds", Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda, glas, signerad, höjd 20cm, bruksslitage.  Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE1.20260128.A66355

Stänger: 2026-01-28 19:45:00

Uppläggningsfat Legyma Ella Bergstrand, för JIE, Gantofta, mått ca 5 x 13 x 32cm, bruksslitage, mindre nagg  Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE8.20260129.A48405

Keramik, porslin & glas / Tallrikar & fat Fridhemsplan

Stänger: 2026-01-29 11:08:30

4 kaffefat Stig Lindberg Salix Gustavsberg, Ø 13cm, benporslin, åldersbetingad slitage  Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE8.20260129.A48449

Stänger: 2026-01-29 11:30:30

Ett par Ljusstakar Kosta Boda, Solros/Sunflower, design Göran Wärff, Ø ca 7,5, höjd 7cm, glas. Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE8.20260129.A48469

Keramik, porslin & glas / Övrigt Fridhemsplan

Stänger: 2026-01-29 11:40:30

Ett par Ljusstakar Orrefors, Ø 10cm, höjd 4,5cm, glas, etikettmärkta, tillverkningsfel.

Auktionsnummer: SE8.20260129.A48470

50 kr

Budledare: jfogelstrom Antal bud: 1

Stänger: 2026-01-29 11:41:00

Figurin/sparbössa Gunnar Sträng av Lisa Larson, höjd ca 16cm, Gustavsberg, osignerad, fläckar/missfärgningar, filtbotten saknas Vikt: 0 g Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE26.20260201.A3070

Keramik, porslin & glas / Skulpturer Malmö Amiralsgatan

Stänger: 2026-02-01 14:23:00

Figurin Bing & Gröndahl, höjd: 10cm, "läsande barn", nr 1567, Danmark, Vikt: 0 g Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE26.20260201.A3071

150 kr

Stänger: 2026-02-01 14:23:30

Vas porslin blåvit med krackelerad design från Kina, 1800-talets andra hälft, höjd: 22cm, bottenmärkt, glasyrmistor

Auktionsnummer: SE26.20260201.A3074

Keramik, porslin & glas / Asiatiskt Malmö Amiralsgatan

Stänger: 2026-02-01 14:25:00

Sex koppar, sex fat Ø13,5cm, fem assietter Ø17,5cm, mjölkkanna, uppläggningsfat Ø25cm, Blå måsen Bing & Gröndahl, andrasortering,  Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE26.20260201.A3079

Keramik, porslin & glas / Tallrikar & fat Malmö Amiralsgatan

Stänger: 2026-02-01 14:27:30

Figurin Birgitte med kattunge Bing & Gröndahl, nr 2329, Danmark, höjd ca 13,5cm, porslin.  Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE26.20260201.A3081

Stänger: 2026-02-01 14:28:30

Vas Orrefors Carat design Lena Bergström, kant rostfritt stål, höjd 24 cm, Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE76.20260201.A28004

800 kr

Keramik, porslin & glas / Vaser & skålar Karlstad

Stänger: 2026-02-01 20:18:00

Ett par ljusstakar Orrefors, Carat, design Lena Bergström, höjd ca 24 cm, ljushållare i rostfritt stål, etikettmärkta Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE76.20260201.A28005

Keramik, porslin & glas / Övrigt Karlstad

Stänger: 2026-02-01 20:18:30

Vas Orrefors, Carat, design Lena Bergström, höjd ca 11 cm, etikettmärkt Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE76.20260201.A28006

225 kr

Budledare: ejjj777 Antal bud: 2

Stänger: 2026-02-01 20:19:00

[1] 2 3 ... 7 Nästa »