Träffar: 23   [1] 2 Nästa »

Grovt x-länksarmband i 18K guld med en berlock med samiska tecken. Det är 19,3 cm långt, 11,9 mm brett och väger 47,95g. Kistlås. Tillverkat 1959 av Mikkov Handelsfirma i Stockholm. Kattfot

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5933

Smycken; armband   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:00:30

Pansarkedja i 18K guld. Den är 49,5 cm lång, 2,85 mm bred och  väger 13,9g. Karbinhake. Stämplad 750 & kattfot.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5935

Smycken; halskedjor   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:01:30

Ring i gult & vitt guld 14K med cubic zirconia. Den är 2,6 - 7,9 mm bred, är i storlek 17 och väger 2,99g. Oläsliga stämplar.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5936

Smycken; ringar   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:02:00

Ring i vitt guld 18K med tre diamanter á 0,01ct. Den är i storlek 17, är 2,7 mm bred och väger 3,07g. Tillverkad 1978 på Umeå Guld & Gravyr. Gravyr.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5937

Smycken; ringar   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:02:30

Stilren ring i vitt guld 18K med tio briljanter á 0,05ct. Den är 3,2 mm bred, är i storlek 16,5 och väger 3,63g. Tillverkad 1975 av Juvel-Magnus AB i Henån. Stenstorleken 0,50 ingraverad.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5938

Smycken; ringar   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:03:00

Pin i 10K med en nugget. Den är 60 mm lång och väger 1,75g BTO.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5939

Aktuellt bud:

175 kr

Smycken; övrigt   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:03:30

Skrotguld: 17,37g 18K & 6,42g 23K

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5940

Aktuellt bud:

8 600 kr

Budledare: yguld

Skrotguld   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:04:00

Salt- & pepparströare i hamrat silver. Märkta S resp. P. De är 40,8 mm höga och väger 25,72g tillsammans. Stämplade 830S & svenska importstämplar.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5941

Silverföremål   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:04:30

Salt- & pepparströare i hamrat silver. Märkta S resp. P. De är 40,8 mm höga och väger 25,04g tillsammans. Stämplade 830S & svenska importstämplar. Det ena locket behöver justeras för att sitta fast.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5942

Silverföremål   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:05:00

Rosen i silver: åtta kaffeskedar (112 mm). Från GEWE. De väger 95,9g tillsammans. 83% silver.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5943

Silverföremål   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:05:30

Rosen i silver: tårtspade (198 mm), kompottsked (175 mm) & sockertång (87 mm). Svenska stämplar. De väger 86,88g tillsammans (83% silver)

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5944

Silverföremål   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:06:00

Carmen i silver: fem kaffeskedar (114 mm). Samtliga från GAB. De väger 53,66g tillsammans (83% silver). En sked är lite ojämn.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5945

Silverföremål   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:06:30

Två skedar i silver. De är 106 resp. 124 mm långa och väger 27,03g tillsammans (83% silver).

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5946

Silverföremål   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:07:00

Sju kaffeskedar i matterat silver med sameinspirerat mönster (108 mm). Tre från Sigurd Åhman i Jokkmokk/ Umeå från 1962-63 och fyra från MEMA från 1963 (varav två har monogramgravyr). De väger 93,11g (83% silver).

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5947

Silverföremål   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:07:30

Vindruvssax i silver med rostfria blad. Den är 105 mm lång och väger 26,6g bto. Från GEWE.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5948

Silverföremål   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:08:00

Kaktång i silver. Den är 150 mm lång och väger 43,46g (83% silver). Från GEWE.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5949

Aktuellt bud:

200 kr

Budledare: wfr65

Silverföremål   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:08:30

Finsk ring i 14K guld med en stor (Ø 15 mm), brun sten (nötningar). Den är i storlek 17,5, är 2,4 - 18,2 mm bred och väger 6,97g. Finska stämplar från 1968. Gravyr.

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5950

Smycken; ringar   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:09:00

Skrotguld 18K 3,66g

Auktionsnummer: SE73.20200924.A5951

Aktuellt bud:

1 250 kr

Budledare: yguld

Skrotguld   Umeå

Stänger: 2020-09-24 19:09:30

[1] 2 Nästa »