Auktion pågår nu, 210 st utrop

Träffar: 4398   « Föregående 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 44 Nästa »

Karaff, 1liter, höjd 30cm, Essence, Alfredo Häberli, 2001, etikettmärkt, mörkgrått glas, originalkartong. Nypris ca 1300kr. Skickas med paket.

Karaff, 1liter, höjd 30cm,...

Figurin, tomte röd Glader, höjd 11cm, etikettmärkt Rolf Berg, Torshälla, glaserat lergods Skickas med paket.

Figurin, tomte röd Glader,...

Figurin, Tomtebarnkör, röd, höjd ca 11cm, bredd 10,5cm, etikettmärkt Rolf Berg, Torshälla, glaserat lergods Skickas med paket.

Figurin, Tomtebarnkör, rö...

Solglasögon, Emporio Arman...

6 gafflar, 6 knivar, 7 skedar, längd 19-21cm, Guldi, Nils Johan, design Sonja Katzin, rostfritt stål med guldpläterad dekor, repor på blad Skickas med paket.

Tavla, färgoffset med bit ...

Violin, Reghin Vioara #743-06 Standard size 4/4, Romania 1996, lösa strängar, med stråke i hårt fodral Skickas med postpaket.

Sex snapsglas Clown, Anne Nilsson för Orrefors, ca 18,5cm, signerade, etikettmärkta Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Väska Louis Vuitton Damier...

Två Tallrikar, Katt, Rosin...

Väska Louis Vuitton Damier...

Två Tallrikar, Katt, Rosina Wachtmeister för Goebel, fyrklövern, Ø 21-27cm, numrerad 9. Vikt: 0 g Skickas med paket.

Två Tallrikar, Katt, Rosin...

Carmoséring, 18K vitguld, Safir 5 x 7 mm, Diamanter 10 x 0,05ct (stämplad 0,50 på skenans insida), Guldfynd (GFAB), Ø18,0 mm, bredd 2,5 - 13 mm, fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 5,4 g

Carmoséring, 18K vitguld, ...

Två Tallrikar, Katt, Rosina Wachtmeister för Goebel, fyrklövern, Ø 21-27cm, numrerad 3. Vikt: 0 g Skickas med paket.

Två Tallrikar, Katt, Rosin...

Carmoséhänge, 18K vitguld, Safir 4 x 6 mm, Diamanter 10 x 0,02ct (stämplad 0,20 på öglans baksida), Guldfynd (GFAB), längd inkl. ögla 20 mm, bredd 10 mm, tjocklek 6 mm, fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 2,6 g

Carmoséhänge, 18K vitguld...

Två Tallrikar, Katt, Rosina Wachtmeister för Goebel, fyrklövern, Ø 21-27cm, numrerad 11. Vikt: 0 g Skickas med paket.

Två Tallrikar, Katt, Rosin...

Carmoséörhängen, 18K vit...

Kanna Taktil, Maria Olofsson för Rörstrand, koboltblå, ca 24cm, bruksskick Vikt: 0 g

Halskedja Pansar, 18K guld, Guldfynd (GHA), ej massiv, längd 44,5 cm, bredd 5 mm, mycket fint skick Vikt: 13,4 g

Figurin Kvinna med barn , Lisa Larson för Gustavsberg, K-Studior, höjd ca 47cm, smärre nagg på en axel, stengods. Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Ring Bismarck, 18K guld, Guldfynd (GHA), Ø17¾ mm, bredd 2-7 mm Vikt: 2,1 g

Skål Savoy, Alvar Aalto för Iittala, ca 4cm, bredd ca 14cm, klarglas, etikettmärkt Vikt: 0 g

Skål Savoy, Alvar Aalto f...

Hänge Hjärta, 18K guld, slät modell, längd inkl. ögla 17 mm, bredd 11 mm, tjocklek 3 mm, fint skick Vikt: 0,7 g

Hänge Hjärta, 18K guld, s...

Vas Studio Collection, Susanne Öhlén för Rörstrand, ca 15 cm, signerad, skickas med paket. Vikt: 0 g

Halskedja, 18K guld, hjärt...

Bålskål med slev, Orrefors, ca 20cm, Ø ca 27cm, klarglas, bruksskick, etikettmärkt, slev i plast, repig, sliten Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Bålskål med slev, Orrefor...

Hänge Hjärta, 18K guld, större modell, Cubic Zirconia, Guldfynd (GHA), längd inkl. ögla 25 mm, bredd 20 mm, stenar utan anmärkning, mycket fint skick Vikt: 1,3 g

Hänge Hjärta, 18K guld, s...

Ishink, Kosta Boda, trähandtag, höjd inkl handtag ca 21cm, Ø ca 12cm, något skadat handtag Vikt: 0 g Skickas med paket.

Ishink, Kosta Boda, trähan...

Örhängen, 18K guld, hjärtslipade rosa stenar, odlade Pärlor 4,7 x 6 mm, örhängenas totala längd 19 mm, fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 0,9 g

Örhängen, 18K guld, hjär...

Halskedja Ankarlänk, 18K guld, tunn modell, Guldfynd (GHA), längd 44,5 cm, bredd 0,7 mm, fint skick Vikt: 0,8 g

Halskedja Ankarlänk, 18K g...

Mjöl/Saltbytta, ca 14cm, bredd 8,5cm, Arabia Finland, Gunvor Olin-Grönqvist, porslin samt trälock, smärre nagg. Vikt: 0 g

Mjöl/Saltbytta, ca 14cm, b...

Örhängen, 14K guld, Diamanter 2 x 0,001ct, längd 15 mm, bredd 8,5 mm, fint skick, ploppar saknas Vikt: 1,1 g

Örhängen, 14K guld, Diama...

Ljuslykta, Tamara Aladin för Riihimäen Lasi,  modell Välkky 1957, i produktion mellan 1974-76, orange glasmassa, tillverkningsdefekt i glaset, etikettmärkt, ca 12cm, Ø ca 10cm Vikt: 0 g

Ljuslykta, Tamara Aladin f...

Hänge Hjärta, 18K guld, Bergkristall, Alton, Falköping, svensk kontrollstämpel, stämplad Boliden på baksidan, längd inkl. ögla 18 mm, bredd 12 mm, tjocklek 4,5 mm, sten utan anmärkning, fint skick Vikt: 0,9 g

Hänge Hjärta, 18K guld, B...

Vas Pukeberg, ca 28cm, Ø ca 12cm, vit, ytslitage, etikettmärkt Vikt: 0 g

Vas Pukeberg, ca 28cm, Ø c...

Diamantring, 18K vitguld, 16 Diamanter - totalt 0,15ct (stämplad på insidan av skenan), Guldfynd (GHA), Ø18,0 mm, bredd 2 mm, fint skick, borttag av gravyr ingår Vikt: 2,4 g

4 Samlartallrikar, "Berguv, Pilgrimsfalk, Utter, Igelkott", ur serien Arter i fara, Paul Hoff, Gustavsberg, Ø24,5cm Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Örhängen Creoler, 21K guld, mönstrad modell, diameter 12,5 mm, bredd 1,5 mm, fint skick Vikt: 0,6 g

Örhängen Creoler, 21K gul...

Karott Irene, Rosemarie Benedikt för Rörstrand, nr 8,ca 8,5cm, Ø ca 12,5cm, exklusive handtag, saknar lock Vikt: 0 g

Hänge Hjärta, 18K guld, Diamanter ca 25 st x 0,006ct - stämplad 0,17 på öglans baksida, tillverkarstämpel CCC, svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 15 mm, bredd 10 mm, tjocklek 3 mm, en Diamant saknas Vikt: 0,9 g

Hänge Hjärta, 18K guld, D...

Skål Jackie Lynd för Rörstrand, ca 7cm, Ø 11cm, ytsprickor under Vikt: 0 g

Skål Jackie Lynd för Rör...

Finland WWII - Vinterkriget & Fortsättningskriget, medaljer, vinterkrigets minnesmedalj 1939-40 (2 ex.), sorgekors 1941, släpspännen (2 ex.), frihetsmedaljen 1939 & 1941 och Fortsättningskrigets minnesmedalj 1941-45, ej med namngiven proveniens, buret skick

Förtjänsttecken, Finland, 3 stycken, 20/25/30 år, silver, 2 stycken förvaras i originaletui, bruttovikt inkl. band 21,8 gram

Förtjänsttecken, Finland,...

Lampa, Heart, Fyrklövern, höjd ca 25cm, bredd ca 26cm  Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Lampa, Heart, Fyrklövern, ...

Ring, 21K guld, gröna, röda, vita och svarta stenar, Ø17,0 mm, bredd 2-29 mm, bucklig skena Vikt: 4,8 g

Ring, 21K guld, gröna, rö...

Manschettknappar (13x16,5 mm), ett par + Slipsklämma (48 mm), silver 835/1000, förgylld dekor, oidentifierad tillverkarstämpel, fint skick, sparsamt använda  Vikt: 10,8 g

Hänge, 18K guld, Diamanter 3 x 0,005ct, Guldfynd (GFAB), längd 14 mm, bredd 12 mm, fint skick Vikt: 1,5 g

Hänge, 18K guld, Diamanter...

Collier, 39-45cm, bredd: 5mm, Dyrberg/Kern, slitage, oxiderat, vitmetall  Vikt: 0 g

Diamantring, 18K vitguld, Diamanter 85 x 0,001ct, Guldfynd (GHA), Ø16,0 mm, bredd 2 - 6,5 mm, fint skick Vikt: 4,4 g

Brosch Kalevala Koru, brons, 29x27mm, i ask. Vikt: 0 g

Diverse silverföremål, So...

Hänge Karl Erik Palmberg ...

Tre serveringsskålar, Georg Jensen, Leaf, blankpolerat, Mått Liten: 70x165x90mm, Medium: 90x185x110mm, Stor: 103x230x125mm, repiga, inga tillbehör.  Vikt: 0 g

Tre serveringsskålar, Geor...

Armband Bismarck, kraftig modell, silver, längd 19 cm, bredd 14 mm, tjocklek 4 mm, NSE Guldvaru Ab Köping Vikt: 48,4 g

Ett par skor Louis Vuitton, "Boogie night" stl 7½, EU stl ca 41, märkt Louis Vuitton Paris på skons insida samt  Made in Italy under, slitna vid tårna, lacken släppt,  och undertill, bör sulas om, dustbag Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Diverse silversmycken, bruksmärken/defekter Vikt: 110,4 g

Väggur Rörstrand, keramik, specialtillverkad för Westerstrands, Töreboda Sweden, design: Marianne Westman, X265-B, ca 20cm, går ej defekt, skadat fäste. Vikt: 0 g Skickas med paket.

Väggur Rörstrand, keramik...

Hänge Hjärta, 18K vitguld, modell med slingrande orm, 62 Diamanter - totalt 0,26ct (stämplat på hängets baksida), svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 20 mm, bredd 17 mm, mycket fint skick Vikt: 1,7 g

Hänge Hjärta, 18K vitguld...

Armbandsur Khorshid Fika, Ø ca 40,5mm, quartz, referensnr 14230II, veganläderarmband, nyskick, box. Vikt: 0 g

Armbandsur Khorshid Fika, ...

Diamantring, 18K guld, Safirer, Diamanter 9 x 0,005ct, frontens storlek 14x14 mm, Guldfynd (GFAB), Ø17,0 mm, skenans bredd 1,3 - 2 mm, stenar utan anmärkning, fint skick Vikt: 3,2 g

Armbandsur Khorshid Fika, ...

Hänge, 18K guld, dekor i form av Hjärtan, Diamanter 5 x 0,003ct, infattade i vitguld, storlek 9x13 mm, fint skick Vikt: 0,8 g

Hänge, 18K guld, dekor i f...

Damur Anne Klein, quartz, stål, refnr: 10/7127SP Y121E, stållänk, ca 19cm, slitage, repigt glas/länk/boett, inga tillbehör. Vikt: 0 g

Retro Ring 1970-tal, silver 925/1000, Ø17,0 mm (justerbar skena), bredd 5-9,5 mm, dekor med klot, ALTON Falköping 1976, fint skick  Vikt: 3 g

Armbandsur, Daniel Wellington, Ø41mm, quartz, stål, läderarmband, inga övriga tillbehör Vikt: 0 g

Halskedja Singapore, 18K guld, längd 42,5 cm, bredd 1 mm, fint skick Vikt: 1 g

Damur Guess, stål, quartz, Ø ca 35mm, nr: I75499M1, stållänk, innermått ca 17cm, viklås, repig, repigt glas, inga övriga tillbehör. Vikt: 0 g

Damur Guess, stål, quartz,...

Diverse silverföremål, merparten defekta smycken eller delar därav, dosa ostämplad, bruksmärken  Vikt: 186,1 g

Diverse silverföremål, me...

Armbandsur Marc By Marc Jacobs, stål, quartz, 40mm, refnr MBM3155, serienr 251302, datum, kronograf, stållänk, repig, slitage, går ej, behov av batteribyte, manual, box.  Vikt: 0 g

Örhängen, 21K guld, vita stenar, ostämplade, örhängenas storlek 10x15 mm, fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 3,6 g

Örhängen, 21K guld, vita ...

Herrur Invicta Reserve Subaqua, stål, quartz, 52mm, referensnr 17216, serienr 112803.1240168, kronograf, datum, gummiarmband, går ej, behov av batteribyte, skadad box.  Vikt: 0 g

Armband Bismarck, 18K guld, N S E Guldvaru Aktiebolag, svensk kontrollstämpel, längd 18,5 cm, bredd 3 mm, någon mindre ojämnhet Vikt: 2 g

Hänge Hjärta, 18K guld, Diamanter 5 x 0,003ct, infattade i vitguld, storlek 9x10 mm, tjocklek 3,5 mm, fint skick Vikt: 0,8 g

Hänge Hjärta, 18K guld, D...

Armbandsur Citizen, Eco-Drive, Limited Edition Radio-Controlled Chronograph World Timer, stål, 43mm, Limited edition 815/2500, refnr: H800-S081858, snr: 291020815, slitet läderarmband, viklås, repig, manual, CD-skiva, skadad box, skadad ytterkartong. Vikt: 0 g

Hänge, 18K guld, blå Spinell, vita stenar, längd inkl. ögla 20 mm, bredd 11 mm, stenar utan anmärkning, fint skick Vikt: 1,7 g

Hänge, 18K guld, blå Spin...

Damur Tag Heuer, Professional, Ø ca 28mm quartz, stål, datum, ref: WL 1312, snr: KT 3335, verknr 956112, stållänk, innermått inkl ur ca 15cm, repig, defekt datum byter ej, inga övriga tillbehör.  Vikt: 0 g

Halskedja Ankarlänk, 18K guld, tillverkarstämpel NG, längd 50,0 cm, bredd 2 mm, fint skick Vikt: 7,1 g

Halskedja Ankarlänk, 18K g...

Hänge, 18K guld, dekor i form av två Hjärtan, längd inkl. ögla 15 mm, bredd 15 mm, fint skick Vikt: 0,3 g

Hänge, 18K guld, dekor i f...

Damur Epoch Stockholm Lady Chronograph, Ø 32mm, quartz, datum, kronograf, stål, diamantindex, ref: EP 2606, länk med viklås, ca 16,5cm inkl ur, repor, inga tillbehör. Vikt: 0 g

Armband X-länk med stav, 18K guld, längd knäppt 19,0 cm, bredd 6,5 mm, uppbyggnad 2 mm, tillverkarstämpel NGB - Nils-Olofs Guldsmedja, Stockholm, svensk kontrollstämpel, fint skick Vikt: 13,3 g

Armband X-länk med stav, 1...

Retro Ring 1960-tal, silver, Tigeröga, Ø16½ mm, bredd 6-13 mm, uppbyggnad 12 mm, ALTON Falköping 1967, sten utan anmärkning, fint skick  Vikt: 4,4 g

Diverse guldsmycken, 14K-20K guld, slitage, stenar, gravyrer, bruttovikt 20,2g Vikt: 20,2 g

Damur Epoch First Lady Chronograph, Øca33mm, stål, quartz, kronograf, diamantindex, datum,refnr: EP3600, kort stållänk, bruksskick, gravyr, inga tillbehör. Vikt: 0 g

Örhängen, 18K guld, Cubic Zirconia, Guldfynd (GHA), örhängenas diameter 5 mm, fint skick, stenar utan anmärkning, originalploppar Vikt: 0,9 g

Örhängen, 18K guld, Cubic...

Retro Armband 1970-tal, silver 925/1000, strukturmönstrad dekor, inre mått Ø17,5 cm, bredd 10,5 mm, uppbyggnad 5-7 mm, Svedboms Guldsmeds Ab Vetlanda 1976, säkerhetskedja, fint skick  Vikt: 27,2 g